Arizada ko‘rsatilishicha, I.S.ning o‘g‘li E.O. 2019 yil 29 sentyabr kuni Urganch-Xiva yo‘lida o‘ziga tegishli bo‘lgan “Matiz” rusumli avtomashinasini o‘zining harakatlanish bo‘lagida boshqarib kelayotganida qarama-qarshi yo‘nalishda harakatlanib kelayotgan “Kobalt” rusumli X.X. boshqaruvida bo‘lgan avtomashina boshqaruvni yo‘qotib uning harakat bo‘lagiga o‘tib, oldiga chiqib to‘qnashuv sodir qilgan, sodir qilingan yo‘l-transport hodisasida o‘g‘lining aybi bo‘lmasada uni nohaq aybdor qilganlar, hatto sudning hukmi chiqib, jazo ham tayinlangan.
Sud hukmidan norozi bo‘lib yozilgan shikoyatlarga asosan 2021 yil 4 iyun kuni haqiqat qaror topib, murojaatchining o‘g‘li E.O. Xorazm viloyat sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hayʼati apellyatsiya instansiyasining hukmi bilan oqlangan. Jinoyat ishi esa sodir qilingan avtoavariyada aybdor shaxsni javobgarlikka tortish uchun viloyat prokuroriga yuborilgan.
Murojaatchi arizasida yuqoridagilarga qaramasdan hozirgi kunga qadar sodir qilingan yo‘l transport hodisasi uchun “Kobalt” rusumli avtomashina haydovchisining javobgarlikka tortish masalasi hal qilinmayotganligi bayon qilinib, shu masalada amaliy yordam berish so‘ralgan edi.
Ariza Ombudsmanning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan atroflicha o‘rganilib, to‘plangan hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun Xorazm viloyat prokuroriga yuborilgan.
Xorazm viloyat prokurorining o‘rinbosarining mintaqaviy vakilga bergan maʼlumotiga ko‘ra, hozirda Urganch tuman IIB huzuridagi tergov guruhi tergovchisining qarori bekor qilinib, holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari boshlanib yuborilgan.
Dastlabki tergov natijalari va jinoyat ishining keyingi taqdiri yuzasidan qo‘shimcha ravishda matbuotda xabar qilinadi.

The regional representative of the Ombudsman in Khorezm received an appeal about a person who was not held accountable for a crime
On June 14, 2022, a resident of the Kushkushpirsky district I.S. applied with a statement to the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Khorezm region.
According to the appeal, the son of I.S. E.O. on September 29, 2019, on the Urgench-Khiva highway, he was driving his “Matiz” car in his own lane and the driver of the “Cobalt” car, citizen H.Kh, lost control, drove into the other lane and collided with him. Despite the fact that the driver of the Matiz, the son of I.S. was not guilty of what happened, he was wrongfully accused of a traffic accident and a court decision was made against him.
On the basis of complaints written as a sign of disagreement with the court verdict, on June 4, 2021, the truth was restored and the applicant's son E.O. was acquitted by the verdict of the judicial board of the appellate instance of the Khorezm Regional Court for Criminal Cases.
The criminal case was sent to the prosecutor of the region to bring to justice the perpetrator of the perfect car accident.
The statement stated that, despite the above, the issue of bringing the driver of the Cobalt to responsibility for a traffic accident has not yet been resolved, and asked for practical assistance in this matter.
The application was carefully studied by the regional representative of the Ombudsman in the Khorezm region, and the collected documents were sent to the prosecutor of the Khorezm region for legal action. According to the information of the deputy prosecutor of the Khorezm region, presented to the regional representative, at present, the decision of the investigator of the investigation group at the Urgench district police department has been canceled, a criminal case has been initiated on the fact of the incident under part 1 of article 266 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and investigative actions have begun.
The results of the preliminary investigation and the further fate of the criminal case will be reported in the press.