Arizada ko‘rsatilishicha, I.S.ning o‘g‘li E.O. 2019 yil 29 sentyabr kuni Urganch-Xiva yo‘lida o‘ziga tegishli bo‘lgan “Matiz” rusumli avtomashinasini o‘zining harakatlanish bo‘lagida boshqarib kelayotganida qarama-qarshi yo‘nalishda harakatlanib kelayotgan “Kobalt” rusumli X.X. boshqaruvida bo‘lgan avtomashina boshqaruvni yo‘qotib uning harakat bo‘lagiga o‘tib, oldiga chiqib to‘qnashuv sodir qilgan, sodir qilingan yo‘l-transport hodisasida o‘g‘lining aybi bo‘lmasada uni nohaq aybdor qilganlar, hatto sudning hukmi chiqib, jazo ham tayinlangan.
Sud hukmidan norozi bo‘lib yozilgan shikoyatlarga asosan 2021 yil 4 iyun kuni haqiqat qaror topib, murojaatchining o‘g‘li E.O. Xorazm viloyat sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hayʼati apellyatsiya instansiyasining hukmi bilan oqlangan. Jinoyat ishi esa sodir qilingan avtoavariyada aybdor shaxsni javobgarlikka tortish uchun viloyat prokuroriga yuborilgan.
Murojaatchi arizasida yuqoridagilarga qaramasdan hozirgi kunga qadar sodir qilingan yo‘l transport hodisasi uchun “Kobalt” rusumli avtomashina haydovchisining javobgarlikka tortish masalasi hal qilinmayotganligi bayon qilinib, shu masalada amaliy yordam berish so‘ralgan edi.
Ariza Ombudsmanning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan atroflicha o‘rganilib, to‘plangan hujjatlar qonuniy chora ko‘rish uchun Xorazm viloyat prokuroriga yuborilgan.
Xorazm viloyat prokurorining o‘rinbosarining mintaqaviy vakilga bergan maʼlumotiga ko‘ra, hozirda Urganch tuman IIB huzuridagi tergov guruhi tergovchisining qarori bekor qilinib, holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari boshlanib yuborilgan.
Dastlabki tergov natijalari va jinoyat ishining keyingi taqdiri yuzasidan qo‘shimcha ravishda matbuotda xabar qilinadi.

Региональному представителю Омбудсмана в Хорезме поступило обращение по поводу лица не привлеченного к ответственности за совершенное преступление
14 июня 2022 года житель Кушкушпирского района И.С. обратился с заявлением к региональному представителю Уполномченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Хорезмской области.
Согласно заявлению, сын И.С. Э.О. 29 сентября 2019 года на трассе Ургенч-Хива, ехал на своем автомобиле «Матиз» по своей полосе и водитель автомобилья «Кобальт» гражданин Х.Х не справившись с управлением, выехал на его полосу и столкнулась с ним. Несмотря на то что водитель «Матиз» сын И.С. не был виноват в произощедшом его неправомерно обвинили в дорожно-транспортном происшествии и по отношению к нему было принято решение суда.
На основании жалоб, написанных в знак несогласия с приговором суда, 4 июня 2021 года истина была восстановлена и сын заявителя Э.О. был оправдан приговором судебной коллегии апелляционной инстанции Хорезмского областного суда по уголовным делам.
Уголовное дело направлено прокурору области для привлечения к ответственности виновного в совершенной автоаварии.
В заявлении указывалось, что, несмотря на вышесказанное, до сих пор не решается вопрос о привлечении к ответственности водителя автомобиля марки “Кобальт” за дорожно-транспортное происшествие, и просили оказать практическую помощь в этом вопросе.
Заявление было тщательно изучено региональным представителем Омбудсмана в Хорезмской области, а собранные документы были направлены прокурору Хорезмской области для принятия правовых мер.
По информации заместителя прокурора Хорезмской области, представленной региональному представителю, в настоящее время постановление следователя следственной группы при Ургенчском районном ОВД отменено, по факту произошедшего возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 266 УК Республики Узбекистан, начаты следственные действия.
О результатах предварительного следствия и дальнейшей судьбе уголовного дела будет сообщено в прессе.