Qayd etish lozimki, 2021 yilda mazkur muassasalarga tashrif davomida oshxonada baʼzi kamchiliklar aniqlangan edi. Dastlab mahkumlarning ovqatlanish sharoitlari o‘rganilganda, oshxona jihozlari va idish-tovoqlarning yangilangani, ovqatlanish menyusi belgilangan meʼyorlar asosida tuzilgani hamda kerakli oziq-ovqat mahsulotlari yaxshi holatda saqlanayotgani aniqlandi.
Tibbiyot xonalari ko‘zdan kechirilganda, mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish, dori-vositalari taʼminoti bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlanmadi. Lekin, muassasada saqlanayotgan mahkumlar foydalanayotgan tibbiyot maskalarini tibbiy-sanitariya qoidalariga mos ravishda almashtirilishni nazoratga olish tavsiya qilindi.
Mintaqaviy vakil M.Normuradov mahkumlar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazganda mahkumlar oilalari bilan ko‘rishish uchun beriladigan uzoq muddatli uchrashuvlar 2 kunga qisqartirilganligidan norozi ekanliklarini bildirishdi. Mazkur holat bo‘yicha muassasa boshliqlari pandemiya sababli uzoq muddatli uchrashuvlar bir muddat to‘xtatilgani, hozirda esa uzoq muddatli uchrashuvlarga ruxsat berilganini qayd etdi. Uning so‘lariga ko‘ra, uzoq muddatli uchrashuvlarga navbatlar ko‘pligi sababli boshqa mahkumlar va ularning yaqinlarini uzoq kuttirib qo‘ymaslik maqsadida 2 kunga qisqartirilgan, keyinchalik yana 3 kunga ruxsat beriladi.
Mintaqaviy vakil uzoq muddatli uchrashuvlarga kelgan mahkumlarning oila aʼzolari bilan xam suhbatlashganda, ular muassasadagi shart-sharoitlardan va muassasa xodimlarning muomalasidan ham mamnunliklarini bildirishdi.
Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili bilan yakkama-yakka tarzda uchrashishni istagan mahkumlar qabul qilindi. Ulardan biri Qarshi shahrdagi tibbiyot birlashmalaridan teri kasalliklari bo‘yicha shifokor qabuliga kirishda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi va u ijobiy hal etildi.

What appeal did the regional representative of the Ombudsman receive from the convicts in Kashkadarya?
On February 12, 2022, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Kashkadarya region, Murodulla Normuradov, got acquainted with the living conditions of convicts held in correctional institutions No. 2 and 3 of the city of Karshi.
It should be noted that during a visit to these establishments in 2021, some shortcomings in the kitchen were identified. An initial examination of the prisoners' feeding conditions this time found that the kitchen utensils and crockery had been renewed, the menus were drawn up in accordance with the established standards, and the necessary foodstuffs were in good condition.
Regional representative M. Normuradov held group discussions with convicts during which they expressed dissatisfaction with the fact that long visits with the families of convicts were reduced to 2 days. At the same time, heads of institutions noted that long-term meetings were temporarily suspended due to the pandemic, and they were recently allowed again. According to them, long visits have been reduced to 2 days in order to avoid a long wait for other convicts and their relatives due to the large number of queues, after some time when these queues are resolved, long meetings will be extended to 3 days.
The regional representative also spoke with family members of the convicts who came for long visits, they also expressed their satisfaction with the conditions in the institution and the treatment of the staff of the institution.
Meetings were held with inmates who wished to meet one-on-one with the regional representative of the Ombudsman in the Kashkadarya region. One of the inmates asked the regional representative for practical assistance in getting him into the Karshi medical association for an appointment with a doctor for skin diseases, and the appeal was resolved positively.