Qayd etish lozimki, 2021 yilda mazkur muassasalarga tashrif davomida oshxonada baʼzi kamchiliklar aniqlangan edi. Dastlab mahkumlarning ovqatlanish sharoitlari o‘rganilganda, oshxona jihozlari va idish-tovoqlarning yangilangani, ovqatlanish menyusi belgilangan meʼyorlar asosida tuzilgani hamda kerakli oziq-ovqat mahsulotlari yaxshi holatda saqlanayotgani aniqlandi.
Tibbiyot xonalari ko‘zdan kechirilganda, mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish, dori-vositalari taʼminoti bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlanmadi. Lekin, muassasada saqlanayotgan mahkumlar foydalanayotgan tibbiyot maskalarini tibbiy-sanitariya qoidalariga mos ravishda almashtirilishni nazoratga olish tavsiya qilindi.
Mintaqaviy vakil M.Normuradov mahkumlar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazganda mahkumlar oilalari bilan ko‘rishish uchun beriladigan uzoq muddatli uchrashuvlar 2 kunga qisqartirilganligidan norozi ekanliklarini bildirishdi. Mazkur holat bo‘yicha muassasa boshliqlari pandemiya sababli uzoq muddatli uchrashuvlar bir muddat to‘xtatilgani, hozirda esa uzoq muddatli uchrashuvlarga ruxsat berilganini qayd etdi. Uning so‘lariga ko‘ra, uzoq muddatli uchrashuvlarga navbatlar ko‘pligi sababli boshqa mahkumlar va ularning yaqinlarini uzoq kuttirib qo‘ymaslik maqsadida 2 kunga qisqartirilgan, keyinchalik yana 3 kunga ruxsat beriladi.
Mintaqaviy vakil uzoq muddatli uchrashuvlarga kelgan mahkumlarning oila aʼzolari bilan xam suhbatlashganda, ular muassasadagi shart-sharoitlardan va muassasa xodimlarning muomalasidan ham mamnunliklarini bildirishdi.
Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili bilan yakkama-yakka tarzda uchrashishni istagan mahkumlar qabul qilindi. Ulardan biri Qarshi shahrdagi tibbiyot birlashmalaridan teri kasalliklari bo‘yicha shifokor qabuliga kirishda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi va u ijobiy hal etildi.

Какое обращение от осужденных поступило региональному представителю Омбудсмана в Кашкадарье?
12 февраля 2022 года региональный представитель уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Кашкадарьинской области Муродулла Нормурадов ознакомился с условиями жизни осужденных, содержащихся в исправительных учреждениях № 2 и 3 города Карши.
Следует отметить, что в ходе посещения данных заведений в 2021 году были выявлены некоторые недостатки в кухне. Первоначально при изучении условий питания осужденных в нынешнем году было установлено, что кухонные принадлежности и посуда обновлены, меню питания составлено в соответствии с установленными нормами, а необходимые продукты питания находятся в хорошем состоянии.
Региональный представитель М.Нормурадов провел групповые беседы с осужденными в ходе которых они выразили недовольство тем, что  длительных свидания с семьями осужденных были сокращены до 2 дней. При этом руководители учреждений отметили, что долгосрочные встречи были на время приостановлены из-за пандемии, и недавно они были опять разрешены. По их словам, длительные свидания сокращены до 2 дней во избежание длительного ожидания других осужденных и их родственников из-за большого количества очередей, через некоторое время после разрешения этих очередей длительные встречи будут продлены до 3 дней.
Региональный представитель также побеседовал с членами семей осужденных, которые пришли на длительные свидания, они также выразили удовлетворение условиями в учреждении и обращением персонала учреждения.
Были проведены встречи с осужденными, которые хотели встретиться один на один с региональным представителем Омбудсмана в Кашкадарьинской области. Один из осужденных обратился к региональному представителю с просьбой оказать практическую помощь при поступлении его в медицинское объединение города Карши на прием к врачу по кожным заболеваниям, и обращение было разрешено положительно.