Odob-axloq komissiyasi faoliyati haqida MAʼLUMOT
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyatida xizmat intizomiga, kasbiy etika qoidalariga rioya etilishini taʼminlash, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va xodimlar o‘rtasida yuksak xizmat madaniyatini shakllantirish maqsadida Odob-axloq komissiyasi faoliyat yuritadi.
Komissiya faoliyati 2023 yil 25 apreldagi №50–K-sonli buyruq bilan tasdiqlangan Nizom asosida amalga oshiriladi. Komissiya tarkibi xodimlar tomonidan ovoz berish yo‘li bilan saylangan.
Komissiya tarkibi:
1. Saloxiddin Hamdamov, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Devonining Fuqarolarning huquqiy madaniyatini oshirish va huquqiy targ‘ibot sektori mudiri — Komissiya raisi
2. Gabit Aydarov, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Devonining Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olish bo‘limi Bosh maslahatchisi — Komissiya aʼzosi
3. Xuseynova Abira, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili — Komissiya aʼzosi
4. Ilyos Nasriddinov, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Devonining Murojaatlar bilan ishlash bo‘limi yetakchi mutaxassisi — Komissiya kotibi
Nizomga muvofiq Komissiya:
• xodimlarning odob-axloq qoidalariga rioya etishini nazorat qiladi;
• axloq normalari buzilgan hollarda murojaatlarni ko‘rib chiqadi;– xizmat tekshiruvlarini o‘tkazadi;
• zarur hollarda axloqiy taʼsir choralari belgilaydi;
• profilaktika tadbirlarini amalga oshiradi;
• natijalar bo‘yicha Vakilga axborot taqdim etadi.
Shikoyatlarni ko‘rib chiqish amaliyoti:
• murojaatlar videokuzatuv yozuvlari, suhbatlar va xizmat tekshiruvi asosida o‘rganiladi;
• qarorlar Komissiya majlisida ovoz berish yo‘li bilan qabul qilinadi;
• murojaatchi va xodimga yozma ravishda xabar beriladi.
Komissiya faoliyati boshlanganidan buyon Devon (Kotibiyat) xodimlari tomonidan ish vaqtida mansabdor shaxs tomonidan bosim o‘tkazilishi, haqorat, adolatsiz munosabat, jinsiy yoki gender diskriminatsiyasi, xizmat mavqeidan suiisteʼmol qilish yoki mehnat sharoiti bilan bog‘liq zo‘ravonlik xususiyatidagi hech qanday murojaat kelib tushmagan.
Komissiya tomonidan xodimlarning murojaatlari va fuqarolar tomonidan Ombudsman xodimlarining xatti-harakatlariga nisbatan yo‘llangan shikoyatlar ko‘rib chiqiladi.
Fuqarolar murojaatlari:
• videokamera yozuvlari,
• suhbatlar,
• xizmat tekshiruvi materiallari
Komissiya tomonidan murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalari
Komissiya faoliyati davomida Ombudsman xodimlariga nisbatan kelib tushgan murojaatlar quyidagi tartibda o‘rganilgan:
• 2023 yilda Komissiyaga xodimlar yoki fuqarolar tomonidan shikoyat kelib tushmagan, shuningdek ish vaqtida bosim, gender diskriminatsiyasi, nohaq munosabat yoki xizmat masʼuliyatini suiisteʼmol qilish holatlari aniqlanmagan.
• 2024 yilda Komissiyaga 11 ta murojaat kelib tushgan. Murojaatlar videokamera yozuvlari, suhbatlar va xizmat tekshiruvlari asosida o‘rganilgan.
• Murojaatlarda keltirilgan vajlarning aksariyati tasdiqlanmagan, ammo 2 ta holatda fuqarolar bilan muomala madaniyati bo‘yicha odob-axloq qoidalari buzilgan deb topilgan. Ushbu xodimlar komissiya qarori bilan kelgusida fuqarolar bilan muloqotda odob-axloq qoidalarini buzmasligi bo‘yicha ogohlantirilgan.

О деятельности Комиссии по этике и поведению СПРАВКА
В Аппарате Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) действует Комиссия по этике и поведению, созданная с целью обеспечения соблюдения служебной дисциплины, норм профессиональной этики, предотвращения конфликта интересов и формирования высокой культуры служебного поведения среди сотрудников.
Деятельность Комиссии осуществляется на основании Положения, утверждённого приказом №50-К от 25 апреля 2023 года. Состав Комиссии избирается путём голосования сотрудников.
Состав Комиссии:
Салохиддин Хамдамов — начальник сектора по повышению правовой культуры граждан и правовому просвещению Аппарата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), председатель Комиссии
Габит Айдаров — главный советник отдела по предотвращению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания Аппарата Уполномоченного, член Комиссии
Абира Хусейнова — региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Бухарской области, член Комиссии
Илёс Насриддинов — ведущий специалист отдела по работе с обращениями Аппарата Уполномоченного, секретарь Комиссии
В соответствии с Положением Комиссия:
• контролирует соблюдение сотрудниками норм этики и поведения;
• рассматривает обращения в случаях нарушения норм этики;
• проводит служебные проверки;
• при необходимости применяет меры морального воздействия;
• осуществляет профилактические мероприятия;
• представляет информацию Уполномоченному по итогам работы.
Практика рассмотрения обращений:
• обращения рассматриваются на основании видеозаписей, бесед и материалов служебных проверок;
• решения принимаются путём голосования на заседании Комиссии;
• заявителю и сотруднику направляется письменное уведомление о принятом решении.
С момента начала деятельности Комиссии жалобы от сотрудников Аппарата о давлении со стороны руководства, оскорблениях, несправедливом отношении, сексуальной или гендерной дискриминации, злоупотреблении служебным положением либо насилии, связанном с условиями труда, не поступали.
Комиссия рассматривает обращения сотрудников, а также жалобы граждан на действия работников Омбудсмана.
Рассмотрение обращений граждан проводится на основе:
• видеозаписей,
• бесед,
• материалов служебных проверок.
Результаты рассмотрения обращений Комиссией:
• В 2023 году в Комиссию не поступало жалоб от сотрудников или граждан; фактов давления, гендерной дискриминации, несправедливого отношения или злоупотребления служебными обязанностями не выявлено.
• В 2024 году в Комиссию поступило 11 обращений. Они были рассмотрены на основании видеозаписей, бесед и служебных проверок. Большинство доводов не подтвердилось, однако в двух случаях установлено нарушение норм этики при общении с гражданами. Указанные сотрудники были предупреждены о недопустимости подобных действий в будущем.
• За 9 месяцев 2025 года в Комиссию поступило 5 обращений. Все они были изучены в порядке служебной проверки, проведён анализ доказательств, факты, изложенные в обращениях, не подтвердились.