Мазкур тадбирларга Қорақалпоғистон Республикасининг Тахтакўпир туманидаги “Атакўл”, “Давир”, “Янгидарё”, “Белтов”, “Айдын йўл”, “Қараой” ва “Қўнғироткўл” овул фуқаролари йиғинлари, Тошкент вилояти Оҳангарон шаҳридаги “Бахт” маҳалласи, Навоий вилояти Конимех туманидаги “Юксалиш”, “Бирлик”, “Гулистон”, “Шуркўл”, “Шўртепа” ва “Наврўз” маҳаллалари, Фарғона вилояти Ўзбекистон туманидаги “Боғи Эрам”, “Нурсух”, “Қўрғонча” ва “Шўрқишлоқ” маҳаллалари аҳолиси жалб этилди.
Шунингдек, Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги “Мустақиллик”, “Феруза”, “Ал-Хоразмий”, “Гулшан”, “Гулзор”, “Авесто”, “Машъал”, “Бобур”, “Кўҳна қалъа”, “Умид”, “Дўстлик”, “Темир йўлчи”, “Байналминалчи”, “Олимпия”, “Гулчилар”, “Бўстон” ва “Нурли ҳаёт”, Наманган вилояти Чуст туманидаги “Булоқбоши” ва “Бозорбоши” маҳаллалари фуқаролари қамраб олинди.
Сурхондарё вилояти Термиз туманида эса “Ш. Рашидов”, “Қуёшли юрт”, “Амир Темур”, “Термиз”, “Қорахон”, “Истиқлол”, “Дўстлик”, “Айритом”, “Жўйжангал” ва “Наврўз” маҳаллаларидан фуқаролар иштирок этди. Бухоро вилояти Вобкент туманидаги тадбир Ёшлар марказида ташкил қилиниб, ёшларга одам савдосига қарши курашишга оид қонунчилик талаблари тушунтирилди.
Самарқанд шаҳрида хорижга чет тилларини ўрганиш дастурлари орқали кетишни режалаштираётган 100 нафардан ортиқ ёш иштирокида семинар-тренинг ўтказилди. Андижон вилоятидаги тадбирлар ҳам бевосита хорижда ишлаш ёки таълим олиш истагида бўлган ёшларга қаратилди. Аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш марказида хорижий тил ва касб-ҳунар ўрганаётган 41 нафар ёш қамраб олинди.
Тадбирларда Миграция агентлиги, ички ишлар органлари, “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот маркази, “Ҳамроҳ” нодавлат нотижорат ташкилоти, “Инсон” ижтимоий хизматлар маркази ва бошқа ҳамкор ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Тадбирларда иштирокчиларга одам савдоси ва ноқонуний миграция билан боғлиқ хавфлар, сохта иш ва таълим таклифлари орқали амалга оширилаётган фирибгарлик ҳолатлари аниқ кейслар мисолида тушунтирилди. Шунингдек, хорижга чиқишдан олдин меҳнат шартномалари ва воситачи ташкилотлар фаолиятини текшириш, шахсий ҳужжатларни бегона шахсларга бермаслик, консуллик муассасалари ҳамда ишонч телефонлари ҳақидаги маълумотларни олдиндан сақлаб қўйиш каби эҳтиёт чораларига алоҳида эътибор қаратилди. Семинар-тренингларда одам савдосидан жабрланган шахсларни аниқлаш, уларга ҳуқуқий, ижтимоий ва психологик ёрдам кўрсатиш механизмлари ҳам тушунтирилди.
Наманган вилоятидаги тадбирдан сўнг “Булоқбоши” ва “Бозорбоши” маҳаллалари аҳолиси учун сайёр қабул ҳам ўтказилди.
Ўтказилган тадбирлар аҳоли ва ёшларни одам савдоси ҳамда ноқонуний миграция хавфларидан огоҳлантириш, хорижда қонуний ва хавфсиз меҳнат қилиш йўлларини тушунтириш, шунингдек, шубҳали таклифларни олдиндан аниқлаш кўникмаларини шакллантиришга қаратилди.

В мероприятиях приняли участие жители сходов граждан аулов «Атакуль», «Давир», «Янгидарё», «Белтов», «Айдын йул», «Караой» и «Кунгиротколь» Тахтакупырского района Республики Каракалпакстан, махалли «Бахт» города Ахангарана Ташкентской области, махаллей «Юксалиш», «Бирлик», «Гулистон», «Шуркуль», «Шуртепа» и «Навруз» Канимехского района Навоийской области, а также жителей махаллей «Боги Эрам», «Нурсух», «Кургонча» и «Шуркишлок» Узбекистанского района Ферганской области.
Кроме того, мероприятиями были охвачены жители махаллей «Мустакиллик», «Феруза», «Аль-Хорезми», «Гульшан», «Гульзор», «Авесто», «Машъал», «Бабур», «Кухна калъа», «Умид», «Дустлик», «Темир йулчи», «Байналминалчи», «Олимпия», «Гульчилар», «Бустон» и «Нурли хаёт» города Ургенча Хорезмской области, а также махаллей «Булакбоши» и «Бозорбоши» Чустского района Наманганской области.
В Термезском районе Сурхандарьинской области в мероприятиях приняли участие жители махаллей «Ш. Рашидов», «Куёшли юрт», «Амир Темур», «Термез», «Карахон», «Истиклол», «Дустлик», «Айритом», «Жуйжангал» и «Навруз». В Вабкентском районе Бухарской области мероприятие было организовано в Молодежном центре, где молодежи были разъяснены требования законодательства в сфере противодействия торговле людьми.
В городе Самарканде состоялся семинар-тренинг с участием более 100 молодых людей, планирующих выезд за рубеж по программам изучения иностранных языков. Мероприятия в Андижанской области также были непосредственно ориентированы на молодежь, намеревающуюся работать или обучаться за границей. В Центре профессионального обучения были охвачены 41 молодой человек, изучающий иностранные языки и профессиональные специальности.
В мероприятиях приняли участие представители Агентства по миграции, органов внутренних дел, социально-информационного центра «Истикболли авлод», негосударственной некоммерческой организации «Хамрох», Центра социальных услуг «Инсон» и других организаций-партнеров.
Участникам были разъяснены риски, связанные с торговлей людьми и незаконной миграцией, а также мошеннические схемы, реализуемые посредством фиктивных предложений о трудоустройстве и обучении, на конкретных примерах. Особое внимание было уделено необходимости проверки трудовых договоров и деятельности посреднических организаций до выезда за границу, недопустимости передачи личных документов посторонним лицам, а также предварительному сохранению контактной информации консульских учреждений и телефонов доверия. В ходе семинаров-тренингов также были разъяснены механизмы выявления лиц, пострадавших от торговли людьми, и оказания им правовой, социальной и психологической помощи.
По завершении мероприятия в Наманганской области для жителей махаллей «Булакбоши» и «Бозорбоши» был организован выездной прием граждан.
Проведенные мероприятия были направлены на предупреждение населения и молодежи о рисках торговли людьми и незаконной миграции, разъяснение порядка законного и безопасного трудоустройства за рубежом, а также формирование навыков своевременного выявления подозрительных предложений.