Омбудсман мактаби: ҳудудларда фуқаролар мурожаатларида кўтарилган масалалар бўйича очиқ мулоқотлар ўтказилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида ҳудудларда қатор тадбирлар ўтказилмоқда. Лойиҳанинг ўзига хос жиҳати шундаки, унда фуқаролар билан бевосита мулоқотлар ўтказилиб, сайёр қабуллар орқали уларнинг мурожаатлари тегишли ташкилотлар вакиллари иштирокида кўриб чиқилмоқда.
Навбатдаги очиқ мулоқотлар Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Фарғона, Самарқанд, Тошкент вилоятларида ўтказилди. Дастлаб, мурожаатлар таҳлил қилиниб, ҳар бир ҳудуд учун долзарб масалалар аниқланди ва тегишли масъул идора вакиллари жалб этилди.
Тадбирлар давомида 1000 нафардан ортиқ фуқаро қамраб олинди. Жумладан, Самарқанд вилояти Оқдарё туманидаги “Лойиш”, “Мустақиллик”, “Наврўз”, “Янгиобод”, “Ўзбекистон”, “Оқдарё”, “Темирак”, “Бобур”, “Зарафшон”, Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманидаги “Найманкўл”, “Сарайкўл”, “Кенегес”, Тошкент вилояти Пискент туманидаги “Мўминобод”, “Митан”, “Навоий”, “Бирлик” ҳамда бошқа маҳаллаларда яшовчи фуқаролар иштирок этди.
Учрашувлар давомида иштирокчиларга кибержиноятчилик ва молиявий фирибгарликнинг олдини олиш, меҳнат муносабатлари ва меҳнат миграцияси соҳасидаги ҳуқуқий тартиб-таомиллар, шунингдек бошқа масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Очиқ мулоқотлардан сўнг, Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ўтказилиб, фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди.
Шу билан бирга, Бухоро вилояти Бухоро шаҳридаги Бухоро давлат университети, Фарғона вилояти Учкўприк туманидаги 1- ва 2-сонли техникум, Андижон вилояти Хўжаобод тумани техникуми ҳамда Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳридаги 3-сонли техникумида ҳам “Омбудсман мактаби” тадбирлари ўтказилди.
Мазкур учрашувларда ўқувчи ва талабаларга ёшларга оид давлат сиёсати, улар учун яратилган имкониятлар ва ҳуқуқий кафолатлар ҳақида маълумот берилди.

Школа Омбудсмана: в регионах состоялись открытые диалоги по вопросам, поднятым в обращениях граждан
В рамках проекта «Школа Омбудсмана», направленного на повышение правовой информированности населения и реализуемого по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана), в регионах проводится ряд мероприятий. Особенность проекта заключается в том, что в его рамках проводятся прямые диалоги с гражданами, а их обращения рассматриваются в ходе выездных приёмов с участием представителей соответствующих организаций.
Очередные открытые диалоги состоялись в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Ферганской, Самаркандской и Ташкентской областях. Предварительно был проведён анализ обращений граждан, по результатам которого для каждого региона определены наиболее актуальные вопросы и привлечены представители ответственных ведомств.
В ходе мероприятий было охвачено более 1000 граждан. В частности, участие приняли жители махаллей «Лойиш», «Мустақиллик», «Наврўз», «Янгиобод», «Ўзбекистон», «Оқдарё», «Темирак», «Бобур», «Зарафшон» Акдарьинского района Самаркандской области, махаллей «Найманкўл», «Сарайкўл», «Кенегес» Тахиаташского района Республики Каракалпакстан, махаллей «Мўминобод», «Митан», «Навоий», «Бирлик» Пскентского района Ташкентской области, а также других территорий.
В ходе встреч участникам были даны разъяснения по вопросам предупреждения киберпреступности и финансового мошенничества, правового регулирования трудовых отношений и трудовой миграции, а также по другим актуальным вопросам.
После открытых диалогов состоялись выездные приёмы региональных представителей Омбудсмана, в ходе которых были приняты обращения граждан.
Вместе с тем мероприятия проекта «Школа Омбудсмана» также прошли в Бухарском государственном университете в городе Бухаре, в техникумах №1 и №2 Учкуприкского района Ферганской области, в техникуме Ходжаабадского района Андижанской области, а также в техникуме №3 города Алмалыка Ташкентской области.
В ходе данных встреч учащимся и студентам была предоставлена информация о государственной политике в отношении молодёжи, созданных для них возможностях и правовых гарантиях.