Омбудсман мактаби: ҳудудларда фуқаролар мурожаатларида кўтарилган масалалар бўйича очиқ мулоқотлар ўтказилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ташаббуси билан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида ҳудудларда қатор тадбирлар ўтказилмоқда. Лойиҳанинг ўзига хос жиҳати шундаки, унда фуқаролар билан бевосита мулоқотлар ўтказилиб, сайёр қабуллар орқали уларнинг мурожаатлари тегишли ташкилотлар вакиллари иштирокида кўриб чиқилмоқда.
Навбатдаги очиқ мулоқотлар Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Фарғона, Самарқанд, Тошкент вилоятларида ўтказилди. Дастлаб, мурожаатлар таҳлил қилиниб, ҳар бир ҳудуд учун долзарб масалалар аниқланди ва тегишли масъул идора вакиллари жалб этилди.
Тадбирлар давомида 1000 нафардан ортиқ фуқаро қамраб олинди. Жумладан, Самарқанд вилояти Оқдарё туманидаги “Лойиш”, “Мустақиллик”, “Наврўз”, “Янгиобод”, “Ўзбекистон”, “Оқдарё”, “Темирак”, “Бобур”, “Зарафшон”, Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманидаги “Найманкўл”, “Сарайкўл”, “Кенегес”, Тошкент вилояти Пискент туманидаги “Мўминобод”, “Митан”, “Навоий”, “Бирлик” ҳамда бошқа маҳаллаларда яшовчи фуқаролар иштирок этди.
Учрашувлар давомида иштирокчиларга кибержиноятчилик ва молиявий фирибгарликнинг олдини олиш, меҳнат муносабатлари ва меҳнат миграцияси соҳасидаги ҳуқуқий тартиб-таомиллар, шунингдек бошқа масалалар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Очиқ мулоқотлардан сўнг, Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларининг сайёр қабуллари ҳам ўтказилиб, фуқаролар мурожаатлари қабул қилинди.
Шу билан бирга, Бухоро вилояти Бухоро шаҳридаги Бухоро давлат университети, Фарғона вилояти Учкўприк туманидаги 1- ва 2-сонли техникум, Андижон вилояти Хўжаобод тумани техникуми ҳамда Тошкент вилояти Олмалиқ шаҳридаги 3-сонли техникумида ҳам “Омбудсман мактаби” тадбирлари ўтказилди.
Мазкур учрашувларда ўқувчи ва талабаларга ёшларга оид давлат сиёсати, улар учун яратилган имкониятлар ва ҳуқуқий кафолатлар ҳақида маълумот берилди.

Ombudsman School: Open Dialogues Held in Regions on Issues Raised in Citizens’ Appeals
Within the framework of the “Ombudsman School” project aimed at increasing public legal awareness and implemented at the initiative of the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (ombudsman), a number of events are being held across the regions. A distinctive feature of the project is that it provides direct dialogue with citizens, while their appeals are considered during mobile receptions with the participation of representatives of relevant organizations.
The next open dialogues were held in the Republic of Karakalpakstan, Andijan, Bukhara, Fergana, Samarkand and Tashkent regions. Prior to the events, citizens’ appeals were analysed, the most pressing issues for each region were identified, and representatives of responsible institutions were involved.
More than 1,000 citizens participated in the events. In particular, residents of the “Loyish”, “Mustaqillik”, “Navruz”, “Yangiobod”, “Uzbekiston”, “Oqdaryo”, “Temirak”, “Bobur” and “Zarafshon” mahallas of Akdarya district in Samarkand region, the “Naymankol”, “Saraykol” and “Keneges” mahallas of Takhiatash district in the Republic of Karakalpakstan, as well as residents of the “Muminobod”, “Mitan”, “Navoiy” and “Birlik” mahallas of Piskent district in Tashkent region and other areas took part in the meetings.
During the meetings, participants received explanations on preventing cybercrime and financial fraud, legal procedures related to labour relations and labour migration, as well as other relevant issues.
Following the open dialogues, mobile receptions of the Ombudsman’s regional representatives were held, during which citizens’ appeals were received.
In addition, events within the framework of the “Ombudsman School” project were also organized at Bukhara State University in the city of Bukhara, at Technical Colleges No. 1 and No. 2 in Uchkuprik district of Fergana region, at the Technical College of Khojaabad district in Andijan region, and at Technical College No. 3 in the city of Almalyk, Tashkent region.
During these meetings, students were informed about the state policy on youth, the opportunities created for them, and the legal guarantees provided.