Лойиҳа доирасидаги очиқ мулоқот 2025 йил 5 июнь куни Фарғона вилояти Қува туманида жойлашган 19-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактаби биносида ўтказилди.
Маълумотларга кўра, 2024 йилда Омбудсманга вилоят фукароларидан 1140 та, 2025 йилнинг 1-чорагида эса 176 та мурожаат келиб тушган. Айнан Қува туманидан келиб тушган мурожаатларда меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, тадбиркорликка йўналтириш, уй-жой, алимент, фирибгарлик, хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларини таъминлаш масалалари кўтарилган.
Шундан келиб чиқиб, тумандаги “Қайирма”, “Сўфи”, “Раста”, “Тахтакўприк” ва “Тинчлик” маҳалларида яшовчи 200 нафарга яқин фуқаро қамраб олинган тадбир ушбу масалаларга бағишланди.
Фуқаролар билан ўтказилган очиқ мулоқотда аҳолига сифатли ижтимоий хизмат кўрсатиш, уй-жой, субсидия масалалари, пенсия, ижтимоий нафақа ва компенсация тўловларини тайинлаш тартиби, аҳолининг муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича яратилган имконият ва имтиёзлар ҳамда бепул юридик ёрдам олиш бўйича қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти хусусида сўз борди.
Ўзаро савол-жавобларга бой тарзда ўтган тадбирда аҳоли томонидан кўтарилган масалалар бўйича ҳам ҳуқуқий тушунчалар берилди.

What Issues Were Raised in the Appeals Sent to the Ombudsman from Fergana Region?
The latest session of the “Ombudsman School” project, aimed at raising public awareness about the fundamental reforms in the field of human rights protection in our country, was held in the Fergana region.
Initially, appeals received from the region were analyzed, and based on the most pressing issues, relevant authorities were invited to participate in the event.
The open dialogue under the project was held on June 5, 2025, at the premises of Children’s Music and Art School No. 19 in Kuva district of Fergana region.
According to available data, the Ombudsman received 1,140 appeals from residents of the region in 2024, and 176 appeals in the first quarter of 2025 alone. Appeals from Kuva district particularly addressed issues such as the protection of labor rights, support for entrepreneurship, housing, alimony, fraud, and the rights of women and children.
Accordingly, the event, which involved nearly 200 residents of the “Qayirma,” “Sufi,” “Rasta,” “Takhtako‘prik,” and “Tinchlik” neighborhoods, focused on these pressing matters.
During the open dialogue with citizens, the discussions covered quality social service delivery, housing subsidies, procedures for assigning pensions, social benefits and compensation payments, support mechanisms for vulnerable groups, and legislation on access to free legal assistance.
The interactive session featured a robust Q&A format, and comprehensive legal clarifications were provided in response to the public’s concerns.
As part of the “Ombudsman School” event, a mobile citizens’ reception was also held by the Ombudsman, Feruza Eshmatova.