Лойиҳа доирасидаги очиқ мулоқот 2025 йил 5 июнь куни Фарғона вилояти Қува туманида жойлашган 19-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактаби биносида ўтказилди.
Маълумотларга кўра, 2024 йилда Омбудсманга вилоят фукароларидан 1140 та, 2025 йилнинг 1-чорагида эса 176 та мурожаат келиб тушган. Айнан Қува туманидан келиб тушган мурожаатларда меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш, тадбиркорликка йўналтириш, уй-жой, алимент, фирибгарлик, хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларини таъминлаш масалалари кўтарилган.
Шундан келиб чиқиб, тумандаги “Қайирма”, “Сўфи”, “Раста”, “Тахтакўприк” ва “Тинчлик” маҳалларида яшовчи 200 нафарга яқин фуқаро қамраб олинган тадбир ушбу масалаларга бағишланди.
Фуқаролар билан ўтказилган очиқ мулоқотда аҳолига сифатли ижтимоий хизмат кўрсатиш, уй-жой, субсидия масалалари, пенсия, ижтимоий нафақа ва компенсация тўловларини тайинлаш тартиби, аҳолининг муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича яратилган имконият ва имтиёзлар ҳамда бепул юридик ёрдам олиш бўйича қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти хусусида сўз борди.
Ўзаро савол-жавобларга бой тарзда ўтган тадбирда аҳоли томонидан кўтарилган масалалар бўйича ҳам ҳуқуқий тушунчалар берилди.

Сначала были проанализированы обращения, поступившие из региона, и на основе выявленных актуальных проблем были приглашены представители соответствующих организаций.
Открытый диалог в рамках проекта состоялся 5 июня 2025 года в здании Детской школы музыки и искусства №19, расположенной в Кувасском районе Ферганской области.
Согласно имеющимся данным, в 2024 году в адрес Омбудсмана поступило 1140 обращений от жителей области, а за первый квартал 2025 года — 176 обращений. В жалобах, поступивших из Кувасского района, основное внимание уделяется вопросам обеспечения трудовых прав, поддержки предпринимательства, жилищным проблемам, алиментам, случаям мошенничества, а также защите прав женщин и детей.
Исходя из этого, мероприятие, охватившее около 200 жителей махаллей «Қайирма», «Сўфи», «Раста», «Тахтакўприк» и «Тинчлик», было посвящено именно этим вопросам.
В ходе открытого диалога с гражданами обсуждались темы качественного предоставления социальных услуг, жилищные субсидии, порядок назначения пенсий, социальных пособий и компенсационных выплат, меры поддержки уязвимых слоёв населения, а также законодательство, регулирующее получение бесплатной юридической помощи.
В ходе насыщенной вопросами и ответами встречи были даны подробные правовые разъяснения по всем поднятым вопросам.
В рамках мероприятия «Школа Омбудсмана» также состоялся выездной приём граждан, проведённый Омбудсманом Ферузой Эшматовой.