Ташрифлар давомида Қорақалпоғистон Республикасида жойлашган 2-сон тергов ҳибсхонаси, Республика ихтисослаштирилган Наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Навоий вилояти филиали, Фарғона вилоятида жойлашган 10-сон тергов ҳибсхонаси, Республика ихтисослаштирилган руҳий саломатлик илмий-амалий тиббиёт марказининг психиатрия хизмати бўйича Андижон вилояти филиали, Сирдарё вилояти Ҳовос қўрғонида жойлашган 8-сон тергов ҳибсхонаси, Сурхондарё вилоятидаги муайян яшаш жойига эга бўлмаган шахсларни реабилитация қилиш маркази, махсус қабулхона ва Республика ихтисослаштирилган Наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Сурхондарё вилояти филиали, Наманган вилояти Поп туманидаги 6-сон Жазони ижро этиш колонияси ҳамда Тошкент шаҳрида жойлашган 23-сон Маҳкумлар учун ихтисослашган касалхонасидаги шароитлар ўрганилди.
Мониторинглар давомида сақланаётган шахсларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматлардан фойдаланиш, дори воситалари ва озиқ-овқат захиралари, учрашув хоналари, сайилгоҳлар, савдо дўконлари ҳамда иссиқлик таъминоти каби шарт-шароитлар ўрганилди. “Омбудсман қути”лари орқали келиб тушган ва фуқаролар мурожаатлари асосида якка ва жамоавий суҳбатлар ташкил этилди.
Мониторинг пайтида келиб тушган мурожаатлардан бири — Андижон вилоятидаги Ижтимоий қўллаб-қувватлаш марказида яшовчи шахснинг тиббий ёрдам сўрови бўлди. У кўзини кўрикдан ўтказиш ва тиш протези қўйдиришда амалий ёрдам сўраган.
Мурожаат Омбудсман томонидан назоратга олиниб, тезкор ўрганилди. Натижада, мурожаатчи вилоят кўз касалликлари шифохонасида чуқурлаштирилган текширувдан ўтказилди, жарроҳлик амалиёти тавсия қилинди. Ҳозирда марказ шифокорлари томонидан жарроҳлик амалиётига тайёрлаш учун даволаш чоралари кўрилмоқда. Бундан ташқари, унга Асака шаҳрида жойлашган МЧЖ стоматолог мутахассислари томонидан тиш протези қўйиб берилди.
Мониторинг якунларига кўра, аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсман таъсир чоралари киритилади.

В ходе посещений были изучены условия следственного изолятора №2 в Республике Каракалпакстан, Навоийского областного филиала Республиканского специализированного научно-практического центра наркологии, следственного изолятора №10 Ферганской области, Андижанского областного филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психиатрической службы, следственного изолятора №8 поселка Хавас Сырдарьинской области, реабилитационного центра для лиц без определенного места жительства, специального приемника и филиала Республиканского специализированного научно-практического центра наркологии Сурхандарьинской области, Колонии исполнения наказания №6 Папского района Наманганской области, а также Специализированной больницы для осужденных №23 в городе Ташкенте.
В ходе мониторингов изучены такие условия, как спальные места содержащихся лиц, питания, доступ к медицинским услугам, запас медикаментов и продуктов питания, помещения для свиданий и прогулок, магазины и теплоснабжение. Осуществлены индивидуальные и коллективные беседы на основании поступивших обращений от граждан и «Ящиков омбудсмана».
Одним из обращений, поступивших в ходе мониторинга, было об оказании медицинской помощи от человека, проживающего в Центре социальной поддержки Андижанской области. Он просил об оказании практической помощи в обследовании глаза и установки зубного протеза.
Обращение было взято на контроль и оперативно изучено. В результате которого обратившийся прошел углубленное обследование в областной глазной больнице и было рекомендовано о хирургическом вмешательстве. В настоящее время врачами центра принимаются лечебные подготовительные меры по проведению операции. Кроме того, специалистами-стоматологами ООО г. Асака установлены ему зубные протезы.