Мазкур тадбир инсон ҳуқуқлари ва атроф-муҳит ўртасидаги ўзаро боғлиқликни акс эттириш, экологик хавфсизликни таъминлаш ва фуқароларнинг тоза муҳитда яшаш ҳуқуқини мустаҳкамлашга қаратилган. Шунингдек, тадбирда хорижий давлатларнинг Омбудсманлари, миллий институтлар, ваколатли давлат органлари ва халқаро ташкилотлар ўртасида тажриба алмашиш ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Конференция Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Конрад Аденауер ҳамда Фридрих Эберт жамғармалари ҳамкорлигида ташкил этилди.
Тадбирда 20 дан ортиқ хорижий давлатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича ваколатли органлари ва халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди. Жумладан, Австрия, Венгрия, Италия, Марокаш, Молдова, Мўғулистон, Озарбайжон, Россия Федерацияси, Польша, Сербия, Туркия, Уммон, Финляндия, Қатар, Қирғиз, Қозоғистон, Таиланд Тожикистон, Туркманистон Омбудсман институтлари ҳамда инсон ҳуқуқлари ҳимоячилари, Халқаро Омбудсман Институти, Европа Омбудсман Институти ҳамда Осиё Омбудсманлар Ассоциацияси вакиллари иштирок этишди.
Шунингдек, тадбирда депутат ва сенаторлар, Болалар омбудсмани, Бизнес омбудсман, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда қатор давлат ташкилотлари вакиллари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги комиссия аъзолари, фуқаролик жамияти ва нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, олий таълим муассасалари ҳамда ОАВ вакиллари қатнашишди.
Халқаро конференцияни очиб берган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсман институтининг ўрни ва аҳамиятига алоҳида тўхталишди.
Таъкидланишича, 1995 йил 23 февралида Омбудсман институти МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб жорий этилди. Ўтган давр мобайнида бевосита фуқаролар мурожаатлари билан ишловчи Омбудсман фаолиятига инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг янги замонавий ва самарали механизмлари тадбиқ қилинди. Вакилнинг мурожаатлар билан ишлаш жараёни тўлиқ рақамлаштирилди ва фуқароларга қўшимча қулайликлар яратилди. 2022 йилдан Обудсманнинг минтақавий вакилларининг доимий асосда иш бошлади ва бу мурожаатларни жойида тезкорлик билан хал этилишига ҳизмат қилмоқда. Қолаверса, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Аҳамиятлиси, Омбудсман фуқаролар мурожаатлари асосида ҳал қилиниши лозим бўлган масалаларга ҳукумат эътиборини қаратиб келмоқда.
Конференция доирасида иштирокчиларга “Ўзбекистон Омбудсмани 30 ёшда” номли китоб тақдим этилди. Ушбу китоб – фақат тарихий манба эмас, балки инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги муҳим жараёнларни ёритувчи таҳлилий йўлхарита ҳамдир. Унда Омбудсман институтининг ташкил этилиш тарихи, ривожланиш босқичлари ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги тагаббуслари ҳақида батафсил маълумот берилган.
Маълумки, бугунги кунда экологик вазиятнинг кескин ўзгариши, ҳаво ва сув ресурсларининг ифлосланиши, тупроқнинг эрозияга учраши ва чўлланиш жараёнларининг кучайиши инсониятга жиддий таъсир ўтказмоқда. Биохилма-хиллик, ерости бойликлар ва ўрмонларнинг камайиб бориши табиий мувозанатни издан чиқишига сабаб бўлаётган омиллардандир.
Бу эса нафақат атроф-муҳитга, балки инсонларнинг кундалик ҳаёти, соғлиғи ва меҳнат шароитларига ҳам салбий таъсир кўрсатиши сир эмас.
Халқаро конференция ўз ишини сессияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Ҳозирги кунда экологик вазиятнинг кескин ўзгариши, ҳаво ва сув ресурсларининг ифлосланиши, тупроқ эрозияси ва чўлланиш жараёнлари инсониятга жиддий таъсир кўрсатмоқда. Конференцияда мазкур муаммолар ва уларнинг инсон ҳуқуқларига таъсири муҳокама қилинди.
Сессиялар давомида муҳокама қилинган масалалар:
-Тоза ва қулай атроф-муҳитни таъминлашда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
-Халқаро ва минтақавий ҳужжатларнинг ролини мустаҳкамлаш;
-Туркия, Венгрия, Монголия, Италия, Озарбайжон, Россия, Таиланд, Қатар, Марокаш, Тожикистон, Қирғизистон, Туркманистон каби давлатлар тажрибалари;
-Фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлашда давлат ва жамоат ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш.
Тадбир доирасида Германиянинг Фридрих Эберт жамғармаси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Криминология тадқиқот институти билан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўртасида икки томонлама ҳамкорлик меморандуми имзоланади ва тадбир якунида Тошкент резолюцияси қабул қилинди.

Данное мероприятие было направлено на отражение взаимосвязи между правами человека и окружающей средой, обеспечение экологической безопасности и укрепление права граждан на чистую окружающую среду. Кроме того, на мероприятии было уделено особое внимание обмену опытом и укреплению сотрудничества между омбудсменами зарубежных государств, национальными институтами, уполномоченными государственными органами и международными организациями.
Конференция была организована Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) совместно с Постоянным представителем ПРООН в Узбекистане, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фондом Конрада Аденауэра и Фондом Фридриха Эберта.
В мероприятии приняли участие представители уполномоченных органов по правам человека и международных организаций из более чем 20 зарубежных государств, включая Австрию, Венгрию, Италию, Марокко, Молдову, Монголию, Азербайджан, Российскую Федерацию, Польшу, Сербию, Турцию, Оман, Финляндию, Катар, Кыргызстан, Казахстан, Таиланд, Таджикистан и Туркменистан. Также присутствовали представители Международного института омбудсменов, Европейского института омбудсменов и Азиатской ассоциации омбудсменов.
Кроме того, в конференции приняли участие депутаты и сенаторы, Детский омбудсмен, Бизнес-омбудсмен, Конституционный суд, Верховный суд, Генеральная прокуратура, Министерство иностранных дел, Министерство внутренних дел, Министерство юстиции, Агентство по борьбе с коррупцией, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, а также представители государственных организаций, гражданского общества, ННО, высших учебных заведений и СМИ.
Роль Омбудсмана в защите прав человека
Конференцию открыли Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса, которые особо подчеркнули важность и значимость Омбудсмана в обеспечении прав человека в Новом Узбекистане.
В своем выступлении было отмечено, что 23 февраля 1995 года в Узбекистане впервые среди стран СНГ был создан институт Омбудсмана. За прошедший период в деятельности Омбудсмана, непосредственно работающего с обращениями граждан, были внедрены новые современные и эффективные механизмы защиты прав и свобод человека. Процесс рассмотрения обращений граждан полностью цифровизирован, созданы дополнительные удобства.
С 2022 года начали свою деятельность региональные представители Омбудсмана, что позволило оперативно решать проблемы граждан на местах. Помимо этого, Омбудсман занимает достойное место в защите прав и свобод лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограничением свободы передвижения. Важно отметить, что Омбудсман продолжает привлекать внимание правительства к вопросам, требующим решения на основе обращений граждан.
В рамках конференции была презентована книга «Омбудсман Узбекистана – 30 лет». Данный труд представляет собой не только исторический источник, но и аналитическую дорожную карту, освещающую историю становления, этапы развития и инициативы Омбудсмана в области защиты прав человека.
В настоящее время экологическая ситуация в мире стремительно меняется:
- Загрязнение воздуха и водных ресурсов,
- Эрозия почвы и процессы опустынивания,
- Снижение биоразнообразия, истощение подземных ресурсов и сокращение лесных массивов.
Все эти факторы негативно сказываются не только на окружающей среде, но и на повседневной жизни людей, их здоровье и условиях труда.
Международная конференция продолжила свою работу в формате тематических сессий, на которых обсуждались актуальные проблемы экологии и их влияние на права человека.
Основные вопросы, обсужденные на сессиях:
- Защита прав человека при обеспечении чистой и благоприятной окружающей среды;
- Укрепление роли международных и региональных правовых документов;
- Обмен опытом между Турцией, Венгрией, Монголией, Италией, Азербайджаном, Россией, Таиландом, Катаром, Марокко, Таджикистаном, Кыргызстаном и Туркменистаном;
- Усиление сотрудничества между государственными и общественными организациями в обеспечении экологических прав граждан.
В рамках мероприятия был подписан Меморандум о двустороннем сотрудничестве между Омбудсманом, Фондом Фридриха Эберта и Институтом криминологических исследований Республики Узбекистан.