Янги Ўзбекистоннинг халқаро минбардаги овози: тинчлик ва инсон ҳуқуқлари йўлида
Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан янграган фикрлар халқаро ҳамжамиятда катта қизиқиш уйғотди. Давлатимиз раҳбари, аввало, БМТ Хавфсизлик Кенгашини трансформация қилиш ва унинг таркибини кенгайтириш зарурлигини таъкидлаб ўтдилар
Бу ташаббус халқаро ташкилотнинг глобал масалаларни ҳал этишда янада самарали ва адолатли механизмга айланиши, қолаверса, инсон ҳуқуқлари ва давлатлар манфаатларининг кенгроқ ифодаланиши учун ўта муҳим аҳамият касб этади. Чунки фақат барқарор ва самарали халқаро тизим орқали глобал муаммолар: урушлар, қашшоқлик, иқлим инқирози, тенгсизликка қарши ҳақиқий чоралар кўриш мумкин.
Давлат раҳбари нуфузли минбардан туриб, “…устувор мақсадимиз – мамлакатимизда яшаётган ҳар бир оиланинг, ҳар бир фуқаронинг ҳаётини тубдан ўзгартириш, инсон қадри ва фаровонлигини ошириш” эканлигини таъкидладилар. Ушбу фикр инсон қадри Янги Ўзбекистондаги  ислоҳотларнинг пойдевори эканини кўрсатади. Чунки инсон қадрини юксалтириш бу – болаларнинг таълим олиши, оилаларнинг муносиб даромадга эга бўлиши, фуқароларнинг адолат ва ҳуқуқий ҳимоядан баҳраманд бўлиши билан намоён бўлади. Ҳар бир инсон ҳаётида сезиларли ўзгариш яратиш — бу ҳуқуқий давлатнинг асосий вазифасидир. Инсон қадрини юксалтириш йўлида қилинган ҳар бир қадам эса  бутун жамият тараққиётига хизмат қилади.
Президентимиз нутқида таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларидаги ўзгаришлар инсон ҳуқуқларини таъминлашда ҳал қилувчи омил сифатида қайд этилди. Мактабгача таълим қамровининг 27 фоиздан 78 фоизгача ошиши, ёшларнинг олий таълим билан қамрови 9 фоиздан 42 фоизга етгани — ҳар бир бола ва ёшнинг билим олиш ҳуқуқи амалда таъминланаётганидан далолатдир. Шу билан бирга, илғор соғлиқни сақлаш тизими жорий этилаётгани инсоннинг асосий ҳуқуқларидан бири бўлган соғлом ҳаёт ҳуқуқини кафолатлайди.
Бу натижалар халқаро ҳамжамият эътиборидан ҳам четда қолмади. Масалан, Euronews нашри ўз хабарларида “миллионлаб иш ўринлари яратилгани ва таълим соҳасидаги қамров кескин ошгани Ўзбекистоннинг ислоҳотлари инсон ҳуқуқларини таъминлашда амалий натижа берганини кўрсатмоқда”, дея таъкидлади. Шунингдек, манбада мамлакатимизнинг минтақавий барқарорлик ва тинчликка қўшаётган ҳиссаси ҳам эътироф этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон томонидан халқаро миқёсда муҳим ташаббуслар ҳам илгари сурилди. Жумладан, мамлакатимизда Бутунжаҳон профессионал таълим саммитини ўтказиш таклифи билдирилди. Бу ташаббуснинг аҳамияти шундаки, саммит орқали ўқитувчилар ва педагоглар ўртасида глобал тажриба алмашинуви йўлга қўйилади. Ҳар бир мамлакатнинг илғор услуб ва методикаси бошқаларга етказилади. Натижада, болалар ва ёшлар нафақат Ўзбекистонда, балки бутун дунёда сифатли ва замонавий таълим олиш имкониятига эга бўлади. Бу — “таълим олиш ҳуқуқи”ни халқаро миқёсда кучайтирувчи қадамдир.
Соғлиқни сақлаш йўналишида эса Президентимиз ташаббуси билан БМТ бош қароргоҳида болалар саратони ва оғир касалликларга қарши курашга бағишланган юқори даражадаги тадбир ўтказилиши белгиланди. Бу ташаббус турли давлатларнинг шифокор ва мутахассисларини бирлаштириб, минглаб болалар ҳаётини сақлаб қолиш, уларнинг соғлом турмуш ҳуқуқини таъминлаш йўлида глобал ҳамкорликка замин яратади.
Қайд этиш лозимки, инсон ҳуқуқлари энг аввало тенг имкониятлар билан таъминланиш деганидир. Аёлларга тенг имконият бермасдан, ҳақиқий ривожланишни тасаввур этиб бўлмайди. Гендер тенглиги таъминланган жамиятдагина инсон ҳуқуқлари ҳақиқатан ҳам тўлақонли ҳаётга айланади. Бу борада Ўзбекистонда амалга оширилган ишлар бўйича натижаларимиз залворли. Сўнгги йилларда яратилган шароитлар ва имкониятлар сабаб хотин-қизларнинг олий таълимга қамрови анча кенгайди, давлат бошқаруви ва сиёсий жараёнлардаги иштироки сезиларли ошди. Хотин-қизларнинг. Парламент ва маҳаллий кенгашларда уларнинг улуши тобора кенгаймоқда, тадбиркорлик ва раҳбарлик соҳасида аёллар салмоқли натижаларга эришмоқда. Хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат дастурлари ва турли грантлар орқали минглаб аёллар ўз бизнесини йўлга қўймоқда, оиласи ва жамият тараққиётига муносиб ҳисса қўшмоқда.
Бу ҳақда Президентимиз нутқида ҳам алоҳида таъкидланди. Давлат раҳбари гендер сиёсати масаласи фақат ижтимоий адолат эмас, балки тараққиётнинг асосий мезони эканини қайд этди.
Экологик масалалар ҳам инсон ҳуқуқларига дахлдор йўналиш сифатида кўтарилди. Президентимиз Оролбўйи экотизимини қайта тиклаш ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бўйича йирик дастурларни амалга ошириш ташаббусини илгари сурди. Хусусан, Орол денгизи тубининг қуриб қолган қисмларида миллионлаб кўчатлар экилиб, 2030 йилга қадар бу ҳудуднинг 80 фоизи яшил қопламаларга айлантирилиши режалаштирилгани халқаро ҳамжамият томонидан ижобий баҳоланди.
Шу ташаббус орқали инсон ҳуқуқларининг яна бир муҳим таркибий қисми – соғлом муҳитда яшаш ҳуқуқи илгари сурилди. Чунки табиат ва инсон ҳаёти ўзаро узвий боғлиқ: муҳит заифлашса, инсон саломатлиги ва турмуш сифатининг ўзи ҳам таҳдид остида қолади.
Инсон ҳуқуқлари ҳақида сўз кетганда, тинчлик масаласи энг устувор йўналиш сифатида кўтарилди. Президентимиз нутқида Афғонистон, Украина ва Ғазо каби уруш ва низолар давом этаётган ҳудудларда инсон ҳуқуқлари оғир таҳдид остида қолгани ҳақида куйиниб гапирилди. Уруш ва қон тўкилаётган жойда эркинлик ва адолат ҳақида гапириш мумкин эмаслиги таъкидланди.
Президентимиз нутқида айтилган ҳар бир фикр – бу Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларига содиқлиги ва глобал ҳамжиҳатликка тайёрлигининг исботидир. Юртбошимиз инсон қадри устувор мақсад сифатида қўйилгани, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотлар, гендер тенглик йўлидаги қадамлар, экология ва тинчлик масалаларига тўхталиб — Ўзбекистоннинг янги сиёсий позициясини яққол намоён этди. Бу — ўз фуқаролари олдида масъулиятни ҳис этадиган, шу билан бирга глобал муаммолар ечимини излашда ҳам фаол иштирок этадиган давлат тимсоли ҳисобланади. Шу боис БМТ минбаридан янграган ҳар бир чақириқ халқимиз учун фахр, халқаро ҳамжамият учун эса ишонч рамзи бўлди.

Новый голос Узбекистана на международной арене: во имя мира и прав человека
В Нью-Йорке, на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, выступление Президента Шавката Мирзиёева вызвало значительный интерес в международном сообществе. В своём выступлении глава государства прежде всего подчеркнул необходимость трансформации Совета Безопасности ООН и расширения его состава.
Эта инициатива имеет ключевое значение для превращения международной организации в более эффективный и справедливый механизм решения глобальных проблем, а также для более широкого представления прав человека и интересов государств. Ведь только через устойчивую и действенную международную систему можно разработать реальные меры против войн, бедности, климатического кризиса и неравенства.
С трибуны Президент заявил: «…наша главная цель — коренным образом изменить жизнь каждой семьи и каждого гражданина в нашей стране, повысить достоинство человека и благосостояние». Эти слова свидетельствуют о том, что уважение к человеческому достоинству — фундамент реформ в Новом Узбекистане. Поднятие человеческого достоинства проявляется в доступе детей к образованию, достойных доходах семей и обеспечении граждан справедливой правовой защитой. Изменения, которые касаются каждого человека, — это одна из ключевых задач правового государства. Каждый шаг в направлении повышения человеческого достоинства способствует общественному прогрессу.
В речи Президента были отмечены преобразования в сферах образования и здравоохранения как решающие факторы обеспечения прав человека. Увеличение охвата дошкольного образования с 27 % до 78 %, рост участия молодёжи в высшем образовании с 9 % до 42 % — свидетельство реализации права каждого ребёнка и молодого человека на образование. Внедрение передовой системы здравоохранения гарантирует одно из основных прав человека — право на здоровую жизнь.
Эти достижения не остались незамеченными в международном сообществе. К примеру, издание Euronews в своих материалах отмечало: «миллионы рабочих мест созданы и резко увеличился охват образования — реформы Узбекистана показывают реальный результат в обеспечении прав человека». Также в источниках признаётся вклад страны в региональную стабильность и в миротворческую миссию.
Узбекистан выдвинул важные международные инициативы. Так, предложено провести Всемирный саммит профессионального образования, который обеспечил бы глобальный обмен опытом среди педагогов. Благодаря этому методики и практики развитых стран могут быть распространены и на другие государства. В итоге дети и молодёжь получат возможность качественного образования не только в Узбекистане, но и во всём мире — это шаг к укреплению международного “права на образование”.
В области здравоохранения Президент инициировал проведение на уровне ООН мероприятия, посвящённого борьбе с детским раком и тяжёлыми заболеваниями. Это выступление объединит медицинские и экспертные ресурсы разных стран, поможет спасти тысячи жизней и защитить право детей на здоровую жизнь.
Необходимо подчеркнуть, что права человека — прежде всего обеспечение равных возможностей. Без гендерного равенства невозможно представить настоящего развития. Лишь в обществе, где женщины и мужчины имеют равные права и возможности, права человека становятся действительной реальностью. В Узбекистане достигнуты ощутимые успехи: количество женщин, получающих высшее образование, значительно возросло; их участие в государственном управлении и политической жизни заметно увеличилось. В парламенте и местных органах власти доля женщин растёт, женщины достигают весомых результатов в бизнесе и руководстве. Государственные программы и гранты способствуют тому, что тысячи женщин начинают свой бизнес и вносят достойный вклад в развитие семьи и общества.
Президент также подчеркнул, что политика гендерного равенства — это не просто социальная справедливость, но ключевой критерий развития.
Экологические вопросы также были подняты как аспект прав человека. Президент инициировал крупные программы по восстановлению экосистемы Аральской зоны и разумному использованию водных ресурсов. В частности, на высохших участках дна Аральского моря посеяны миллионы саженцев, и до 2030 года планируется, чтобы 80 % этой территории были покрыты зелёными насаждениями — это заслужило положительную оценку международного сообщества.
Эта инициатива продвигает ещё одну важную составляющую прав человека — право на жизнь в здоровой среде. Ведь природа и жизнь человека неразрывны: при деградации среды здоровья и качество жизни людей подвергаются угрозе.
Когда речь идёт о правах человека, вопрос мира выходит на первый план. Президент в своём выступлении выразил тревогу по поводу ситуации в таких зонах конфликтов, как Афганистан, Украина и Газa, где права человека находятся под серьёзной угрозой. Было подчеркнуто, что в местах, где проливается кровь, невозможно говорить о свободе и справедливости.
Каждое высказывание Президента — это подтверждение преданности Узбекистана правам человека и готовности к глобальному сотрудничеству. Его акцент на человеческом достоинстве, реформы в сферах образования, здравоохранения, шаги на пути гендерного равенства, экологические и миротворческие инициативы чётко отражают новую политическую позицию Узбекистана — ответственно к своим гражданам и активно в глобальном пространстве. Потому каждое обращение с трибуны ООН стало гордостью для народа и символом доверия для международного сообщества.