Аниқланишича, тергов ҳибсхонасида хўжалик ишларига жалб қилинган маҳкумлар учун яқинлари билан узоқ муддатли учрашув хоналари ташкил этилган. Шунингдек, фуқаролар қабулхонасига рентген аппарати ўрнатилган бўлиб, бу йўқлов ва почталарни қабул қилиш жараёнларини тезлаштирмоқда. Бундан ташқари, маҳкум ва маҳбуслар электрон дўкон орқали ҳам маҳсулот харид қилишлари мумкин.
Навбатдаги мониторинг объекти Хоразм вилояти ИИБ Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган махсус қабулхонаси бўлди.
Камераларга кирилганда иссиқлик тизими яхши ишлаётгани маълум бўлди. Шунингдек адвокат билан учрашув хоналарига видеокамералар ўрнатилмагани, тергов хонасида эса видеокамералар борлиги аниқланди. Мониторингда маъмурий қамоқхонадаги яшаш ва тиббий хизматдан фойдаланиш шароитлари ҳам ўрганилди.
Мониторинг ташрифлари якунларига кўра мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.

Установлено, что в следственном изоляторе для осужденных, привлеченных к хозяйственным работам, обустроены комнаты для длительных встреч с близкими родственниками. Также в приемной для граждан установлен рентген-аппарат, что позволяет ускорить процесс получения передач и почты. Кроме того, осужденные и заключенные имеют возможность совершать покупки через электронный магазин.
Следующим объектом мониторинга стал Специальный приемник УВД Хорезмской области для содержания лиц, подвергнутых административному аресту.
При посещении камер установлено, что система отопления функционирует исправно. Также, выяснилось, что комнаты для встреч с адвокатами не оснащены видеокамерами, тогда как в комнате для следствия они установлены. В ходе мониторинга также изучены условия проживания и пользования медицинскими услугами в данном учреждении.
По итогам мониторинговых визитов в соответствующие министерства и ведомства вносятся рекомендации Омбудсмана.