Murojaatlarning 28,4 % iqtisodiy, 21,8 % ijtimoiy, 21,7 % shaxsiy, huquqlarga oid. 12 % esa harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylar bilan bog‘liq masalalarga, 7,7 % xotin-qizlar va bolalar huquqlariga, 0,7 % ekologik huquqlarga va 7,7 % boshqa masalalarga to‘g‘ri keladi.
Murojaatchilarning 42,6 % ni xotin-qizlar, 57,4 % ni erkaklar tashkil etdi.
Hisobot davrida murojaatlarni ko‘rib chiqish va monitoringlar yakunlari bo‘yicha davlat organlari hamda tashkilotlari va sudlarga Ombudsmanning 70 ta taʼsir chorasi kiritildi. Jumladan, 27 ta daʼvo arizasi, 18 ta xulosa, 17 ta taqdimnoma, 7 ta talabnoma va 1 ta ogohlantirish yuborildi.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra 12 holatda jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan fuqarolarning murojaatlari asosida undirilgan hamda undirish belgilangan jami mablag‘lar 26 mlrd 849 mln so‘mni tashkil etdi. Shundan, 25 mlrd 937 mln so‘mi ish haqi va mehnat munosabatlariga oid.
Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va maʼnaviy zararlar hamda boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 304 mln 606 ming so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirildi.
Ombudsman so‘roviga asosan, xotin-qizlarning voyaga yetmagan farzandlari taʼminoti uchun 435,9 mln. so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi taʼminlandi.
Fuqarolarning 171,2 mln so‘mdan ortiq noreal qarzdorliklari bartaraf etilishi taʼminlandi.
Shuningdek, 4 nafar fuqaroning yer uchastkalariga qo‘yilgan taqiqlar bekor qilindi.
Murojaatlarni o‘rganish natijalariga ko‘ra, inson huquqlarini buzilishiga yo‘l qo‘ygan 14 nafar masʼul xodim xayfsan, jarima, lavozimidan ozod etish kabi intizomiy va maʼmuriy javobgarlikka tortilgan
Zo‘ravonlikdan jabrlangan xotin-qizlar murojaatlari o‘rganilib, 8 nafar fuqaroga himoya orderi berildi va 5 nafar zo‘ravonga IIB tomonidan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi.
2026 yilning birinchi yarim yilligida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 521 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Tashriflarning 134 tasi jazoni ijro etish koloniyalarida, 67 tasi tergov hibsxonalarida, 81 tasi vaqtincha saqlash hibsxonalarida, 47 tasi maxsus qabulxonalarda va 87 tasi mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlarida o‘tkazildi. Qolgan 105 ta tashrif reabilitatsiya va narkologiya markazlari, ruhiy-asab kasalliklari dispanserlari hamda “Sahovat” va “Muruvvat” uylarida amalga oshirildi.
Monitoringlar davomida 4 mingga yaqin shaxs bilan jamoaviy, 1 751 nafar shaxs bilan esa holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi. Monitoring tashriflarida yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni saqlash, yashash va ovqatlanish sharoitlari, tibbiy xizmat sifati, mehnat qilish imkoniyatlari, sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishi, taʼlim-tarbiya hamda maʼnaviy-maʼrifiy ishlar holati o‘rganildi.
Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsmanning 23 ta taʼsir chorasi — 10 ta taqdimnoma, 7 ta talabnoma va 6 ta xulosa kiritildi.
Ularni ko‘rib chiqish natijasida 13-sonli jazoni ijro etish koloniyasining intizomiy bo‘linmasi va qisqa muddatli uchrashuv xonasini taʼmirlash uchun 260 mln so‘m, Toshkent viloyatining Bekobod, Chirchiq va Nurafshon shaharlaridagi vaqtincha saqlash hibsxonalarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish uchun 212 mln 664 ming so‘m mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Shuningdek, Andijon viloyatida maʼmuriy qamoqqa olingan 360 nafar shaxsni qabul qilish va saqlashga mo‘ljallangan qo‘shimcha maxsus qabulxona qurish belgilandi.
Hisobot davrida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va advokatlaridan 1 227 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 212 tasi, yaʼni 17,3 % bevosita yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar tomonidan yo‘llangan.
Murojaatlarning asosiy qismi surishtiruv va dastlabki tergov harakatlari, sud hukmlari, jazoni yengillashtirish yoki muddatidan oldin ozod etish, tibbiy yordam ko‘rsatish va boshqa masalalarga tegishli.
Surishtiruv va dastlabki tergov harakatlaridan norozilik mazmunida kelib tushgan shikoyatlar yuzasidan Ombudsmanning xatiga asosan prokuratura idoralari tomonidan olib borilgan o‘rganishlarga ko‘ra jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 5 ta qaror barvaqt qabul qilinganligi aniqlanib, bekor qilingan va 12 ta holatda xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazilgan.
1 ta holatda IIB xodimlariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Mahkumlarning oila aʼzolariga ko‘mak ko‘rsatish bilan bog‘liq murojaatlar natijasida esa 12 ta oilaga tegishli hokimliklar tomonidan iqtisodiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatildi.
Qonunchilikni takomillashtirish yo‘nalishida
2026 yilning birinchi yarim yilligida 42 ta qonun va boshqa normativ-huquqiy hujjat loyihasi inson huquqlariga muvofiqligi nuqtai nazaridan huquqiy ekspertizadan o‘tkazildi. Shundan 16 ta loyiha bo‘yicha 34 ta taklif ishlab chiqilib, masʼul tashkilotlarga kiritildi.
Shuningdek, fuqarolar murojaatlari tahlili asosida Parlamentga 5 ta hamda davlat idoralari va mahalliy hokimliklarga 5 ta tahliliy maʼlumot hamda huquqiy-tahliliy xulosalar kiritildi. Shu bilan birga 2 ta qonun loyihasi ishlab chiqilib, bittasi qonunchilik tashabbusi huquqi tartibida Oliy Majlisning Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilindi.

БРИФИНГ по обращениям, поступившим Омбудсману в первом полугодии 2026 года, результатам их рассмотрения и проведённым мониторинговым посещениям
В первом полугодии 2026 года Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) поступило в общей сложности 10 468 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан иностранных государств и омбудсманов зарубежных стран, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Из них 12 в установленном порядке признаны анонимными.
Из общего количества обращений 28,4 % касались экономических прав, 21,8 % — социальных, 21,7 % — личных прав. 12 % обращений были связаны с вопросами содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, 7,7 % — с правами женщин и детей, 0,7 % — с экологическими правами и 7,7 % — с другими вопросами.
42,6 % заявителей составили женщины, 57,4 % — мужчины.
В отчётном периоде по результатам рассмотрения обращений и мониторингов в государственные органы и организации, а также суды внесено 70 мер реагирования Омбудсмана. В частности, направлены 27 исковых заявлений, 18 заключений, 17 представлений, 7 требований и 1 предупреждение.
По результатам рассмотрения обращений в 12 случаях возбуждены уголовные дела.
Кроме того, общая сумма денежных средств, взысканных и подлежащих взысканию по обращениям граждан при содействии Омбудсмана, составила 26 млрд 849 млн сумов. Из них 25 млрд 937 млн сумов связаны с заработной платой и трудовыми отношениями.
По результатам рассмотрения обращений, связанных с правоотношениями, возникшими вследствие задолженности перед гражданами, причинения вреда здоровью, материального и морального ущерба, а также других обязательных платежей, в пользу граждан взыскано более 304 млн 606 тыс. сумов.
На основании запросов Омбудсмана обеспечено взыскание более 435,9 млн сумов алиментных платежей на содержание несовершеннолетних детей женщин.
Обеспечено списание необоснованной задолженности граждан на сумму более 171,2 млн сумов.
Кроме того, сняты запреты, наложенные на земельные участки 4 граждан.
По результатам рассмотрения обращений 14 ответственных работников, допустивших нарушения прав человека, привлечены к дисциплинарной и административной ответственности, включая выговор, штраф и освобождение от занимаемой должности.
По результатам рассмотрения обращений женщин, пострадавших от насилия, 8 гражданам выданы охранные ордера, а в отношении 5 лиц, совершивших насилие, органами внутренних дел возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
В первом полугодии 2026 года Омбудсманом и Общественными группами при нём осуществлено 521 мониторинговое посещение мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
Из них 134 посещения проведены в колониях исполнения наказания, 67 — в следственных изоляторах, 81 — в изоляторах временного содержания, 47 — в специальных приёмниках и 87 — в пунктах оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения. Остальные 105 посещений проведены в реабилитационных и наркологических центрах, психоневрологических диспансерах, а также домах «Саховат» и «Мурувват».
В ходе мониторингов проведены коллективные беседы почти с 4 тысячами лиц и индивидуальные конфиденциальные беседы с 1 751 лицом. В рамках мониторинговых посещений изучены условия содержания, проживания и питания лиц, находящихся в закрытых учреждениях, качество медицинского обслуживания, возможности привлечения к труду, соблюдение санитарно-гигиенических требований, а также состояние образовательной, воспитательной и духовно-просветительской работы.
По выявленным недостаткам в соответствующие министерства и ведомства внесены 23 меры реагирования Омбудсмана — 10 представлений, 7 требований и 6 заключений.
По результатам их рассмотрения предусмотрено выделение 260 млн сумов на ремонт дисциплинарного отделения и комнаты для краткосрочных свиданий колонии исполнения наказания № 13, а также 212 млн 664 тыс. сумов на устранение недостатков, выявленных в изоляторах временного содержания городов Бекабада, Чирчика и Нурафшана Ташкентской области.
Кроме того, предусмотрено строительство в Андижанской области дополнительного специального приёмника, рассчитанного на приём и содержание 360 лиц, подвергнутых административному аресту.
В отчётном периоде Омбудсману поступило 1 227 обращений от лиц с ограниченной свободой передвижения, их близких родственников и адвокатов. Из них 212 обращений, или 17,3 %, направлены непосредственно лицами, содержащимися в закрытых учреждениях.
Основная часть обращений касалась дознания и предварительного следствия, судебных приговоров, смягчения наказания или досрочного освобождения, оказания медицинской помощи и других вопросов.
По жалобам на действия в ходе дознания и предварительного следствия, на основании писем Омбудсмана органами прокуратуры проведены проверки. В результате установлено, что 5 решений об отказе в возбуждении уголовного дела были приняты преждевременно, в связи с чем они отменены. В 12 случаях проведены служебные проверки в отношении действий сотрудников.
В 1 случае в отношении сотрудников органов внутренних дел возбуждено уголовное дело.
По обращениям, связанным с оказанием содействия членам семей осуждённых, соответствующими хокимиятами 12 семьям оказана экономическая и социальная помощь.
В направлении совершенствования законодательства
В первом полугодии 2026 года 42 проекта законов и других нормативно-правовых актов прошли правовую экспертизу на предмет их соответствия правам человека. По 16 из них разработаны и внесены ответственным организациям 34 предложения.
Кроме того, на основе анализа обращений граждан в Парламент внесены 5 аналитических материалов, а в государственные органы и местные хокимияты — 5 аналитических материалов и правовых аналитических заключений.
Наряду с этим разработаны 2 законопроекта, один из которых в порядке права законодательной инициативы принят Законодательной палатой Олий Мажлиса.