Qonun bilan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197⁴-moddasiga o‘zgartirish kiritilmoqda. Unga ko‘ra, Ombudsman tomonidan kiritilgan talabnomani mansabdor shaxslar tomonidan ko‘rib chiqmasdan qoldirish, uni ko‘rib chiqish muddatini uzrli sabablarsiz buzish yoki talabnoma yuzasidan bila turib ishonchsiz maʼlumot taqdim etish uchun maʼmuriy javobgarlik belgilanadi.
"O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida"gi Qonunning 32-moddasiga ko‘ra, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan qiynoqqa solish hollarini bartaraf etish hamda ushbu hollarning oldini olish maqsadida Ombudsman tomonidan tegishli tashkilotlarga ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan talabnoma kiritiladi.
Mazkur talabnoma tezkorlik bilan ko‘rib chiqilishi hamda ko‘rilgan choralar haqida Ombudsmanga, agar boshqa muddat belgilanmagan bo‘lsa, o‘n kundan kechiktirmay yozma ravishda xabar qilinishi shart.
Muhokama jarayonida senatorlar ushbu Qonun inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini yana-da mustahkamlash, Ombudsman taʼsir choralarining amaliy natijadorligini oshirish hamda mansabdor shaxslarning masʼuliyatini kuchaytirishga xizmat qilishini taʼkidladi.

Liability Is Being Established for Failure to Consider the Ombudsman’s Requirements
At the 18th plenary session of the Senate of the Oliy Majlis, the Law “On Introducing Additions and Amendments to Certain Legislative Acts of the Republic of Uzbekistan” was considered.
The Law introduces amendments to Article 197⁴ of the Code of Administrative Responsibility. Under the amendments, administrative liability is established for officials who leave a requirement submitted by the Ombudsman without consideration, violate the deadline for its consideration without valid reasons, or knowingly provide false information in response to the requirement.
According to Article 32 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)”, in order to eliminate and prevent cases of torture identified during monitoring visits to places where persons with restricted freedom of movement are held, the Ombudsman submits a requirement to the relevant organizations that is mandatory for consideration.
Such a requirement must be considered without delay, and the Ombudsman must be informed in writing of the measures taken no later than ten days, unless another deadline has been established.
During the discussion, senators noted that the Law will contribute to further strengthening human rights protection mechanisms, enhancing the practical effectiveness of the Ombudsman’s response measures, and increasing the accountability of officials.