2026 yilning 24 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) boshchiligida uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhi aʼzolari Toshkent viloyatidagi 7-sonli jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifini amalga oshirdi.
Monitoring davomida mahkumlarning huquq va qonuniy manfaatlari taʼminlanishi, ular uchun yaratilgan yashash va maishiy sharoitlar, tibbiy xizmat ko‘rsatish, oziq-ovqat taʼminoti, mehnat qilish hamda yaqinlari bilan uchrashish huquqlarining taʼminlanish holati o‘rganildi. Muassasadagi kutubxona va tibbiy xizmat ko‘rsatish bo‘limi ham ko‘zdan kechirildi.
Koloniyada faoliyat yuritayotgan 16 ta ishlab chiqarish sexi ko‘zdan kechirildi. Ularda mahkumlarning 95 foizi foydali mehnatga jalb etilgani maʼlum qilindi. Shuningdek, sexlarda yaratilgan mehnat sharoitlari, texnika xavfsizligi talablariga rioya etilishi, mahkumlarning zarur shaxsiy himoya vositalari bilan taʼminlanganligi hamda ish haqlarining o‘z vaqtida to‘lanishi holati o‘rganildi.
Shuningdek, Ombudsman tavsiyasi asosida koloniyada 28 ta uzoq muddatli uchrashuv xonasi tashkil etilgani qayd etildi. Tashrif chog‘ida mahkumlarni ko‘rish uchun kelgan yaqinlari bilan ham suhbatlashildi. Ular xonalardagi sharoitlarni ijobiy baholab, mahkumlarga oila aʼzolari, jumladan farzandlari bilan birga vaqt o‘tkazish imkoni yaratilganini bildirishdi. Shuningdek, yaqinining holatini bevosita ko‘rish ularga xotirjamlik berishini aytib, yaratilgan sharoitlar uchun davlat rahbari va koloniya maʼmuriyatiga minnatdorlik bildirishdi.
Mazkur koloniyada davlat rahbari tashabbusi bilan joriy etilgan “Ikkinchi imkon” loyihasi doirasida amalga oshirilgan ishlarga alohida eʼtibor qaratildi. Loyiha doirasida axborot texnologiyalari sohasi mutaxassislari ishtirokida 100 nafardan ortiq mahkum test sinovlaridan o‘tkazilib, ulardan 30 nafari o‘qish uchun tanlab olingan.
Ayni paytda ular uchun axborot texnologiyalari va ingliz tili bo‘yicha 8–9 oylik o‘quv kurslari tashkil etilgan. O‘quv davrida ushbu mahkumlar mehnatga jalb etilmaydi. Ozodlikka chiqqanidan so‘ng esa ularni ishga joylashtirish bo‘yicha choralar ko‘riladi.
Tashrif doirasida muassasada o‘rnatilgan “Ombudsman quti”lari ko‘zdan kechirilib, ular orqali kelib tushgan murojaatlar qabul qilindi. Mahkumlar bilan suhbatlar o‘tkazildi.
Maʼlumot uchun: 2026 yilning birinchi yarmida Ombudsman va uning huzuridagi jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 521 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirildi. Bu ko‘rsatkich 2025 yilning shu davrida 491 tani, 2024 yilning birinchi yarmida esa 452 tani tashkil etgan.
Monitoringlar doirasida qariyb 4 ming nafar shaxs bilan jamoaviy hamda 1 751 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi. Tashriflar davomida shaxslarni saqlash sharoitlari, yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishi, taʼlim-tarbiya jarayonlari hamda boshqa masalalar o‘rganildi.
Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan tegishli vazirlik va idoralarga Ombudsmanning taqdimnoma, talabnoma va xulosa shaklidagi jami 23 ta taʼsir chorasi kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakunlari asosida tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan, monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar Oliy Majlis palatalariga taqdim etiladi.

Под руководством Омбудсмана проведен мониторинг в колонии исполнения наказания № 7 Ташкентской области
24 июля 2026 года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) совместно с членами Общественной группы при Омбудсмане по выявлению и предупреждению случаев пыток осуществлен мониторинговый визит в колонию исполнения наказания № 7 Ташкентской области.
В ходе мониторинга изучены вопросы обеспечения прав и законных интересов осужденных, созданные для них жилищно-бытовые условия, организация медицинского обслуживания, обеспечение продуктами питания, реализация права на труд и свидания с родственниками. Также были осмотрены библиотека и медицинская часть учреждения.
В ходе посещения были осмотрены действующие на территории колонии 16 производственных цехов. Установлено, что полезным трудом охвачены 95 процентов осужденных. Кроме того, изучены условия труда в цехах, соблюдение требований техники безопасности, обеспеченность осужденных необходимыми средствами индивидуальной защиты, а также своевременность выплаты заработной платы.
Отмечено также, что по рекомендации Омбудсмана в колонии оборудованы 28 комнат для длительных свиданий. В ходе визита состоялись беседы с родственниками, прибывшими на свидание с осужденными. Они положительно оценили созданные условия, отметив, что осужденным предоставлена возможность проводить время с членами семьи, в том числе с детьми. Кроме того, родственниками подчеркнуто о возможности лично увидеть своих близких, что придает им уверенность и спокойствие, была выражена благодарность главе государства и администрации колонии за созданные условия.
Особое внимание было уделено реализации проекта «Второй шанс», внедренного по инициативе главы государства. В рамках проекта при участии специалистов в сфере информационных технологий более 100 осужденных прошли тестирование, по результатам которого были отобраны 30 лиц для обучения.
В настоящее время для них организованы 8–9-месячные курсы по информационным технологиям и английскому языку. В период обучения данные осужденные не будут привлекаться к труду. А после освобождения будут приняты меры по их трудоустройству.
В ходе визита также были проверены установленные в учреждении «Ящики омбудсмана» и приняты поступившие через них обращения. Проведены беседы с осужденными.
Для сведения: в первом полугодии 2026 года Омбудсманом и общественными группами при нем осуществлены 521 мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. За аналогичный период 2025 года этот показатель составил 491, а в первом полугодии 2024 года - 452.
В рамках мониторингов проведены коллективные беседы почти с 4 тысячами лицами и индивидуальных бесед с 1 751 лицом. В ходе визитов изучались условия содержания, проживания и питания, организация труда, состояние и качество медицинской помощи, духовно-просветительская работа, соблюдение санитарно-гигиенических требований, организация образовательного процесса и другие вопросы.
По выявленным нарушениям и недостаткам в соответствующие министерства и ведомства Омбудсманом внесены 23 мер реагирования в форме представлений, требований и заключений.
Напоминаем, что аналитические материалы, подготовленные Омбудсманом по итогам мониторинговых визитов в рамках деятельности по предупреждению пыток, включая выявленные в ходе мониторинга недостатки, представляются палатам Олий Мажлиса