Markaziy tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslar salomatligi bilan bog‘liq xabarlar o‘rganildi
Ijtimoiy tarmoqlar va ayrim internet nashrlarida, shu jumladan, Podrobno.uz saytida Toshkent viloyatidagi Jazoni ijro etish departamentining Markaziy tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslarning salomatligi bilan bog‘liq holatlar haqida tarqalgan hamda Ombudsman tomonidan holatni o‘rganish so‘ralgan xabarlar yuzasidan quyidagilar maʼlum qilinadi.
Xabarlarda qayd etilgan holatlar yuzasidan mazkur hibsxonada saqlanayotgan mahkum va mahbuslardan yoki ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilaridan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) nomiga murojaat kelib tushmagan.
Internet tarmoqlarida tarqalgan mazkur xabarlar Ombudsman nazoratiga olinib, holat joyiga chiqqan holda Ombudsman Devoni xodimlari tomonidan o‘rganildi.
O‘rganish jarayonida hibsxonaning oziq-ovqat ombori, tayyorlanayotgan ovqatlar, oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanish sharoitlari, nazorat namunalari hamda sanitariya holati ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, muassasaning tibbiyot xodimlari, masʼul shaxslari va saqlanayotgan shaxslar bilan suhbatlar o‘tkazildi.
Suhbat jarayonida, baʼzi saqlanayotgan shaxslar ularda ich ketish (diareya) holatlari kuzatilgani va zarur tibbiy yordam ko‘rsatilganini bayon qilishdi.
Mazkur holatni malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda to‘laqonli o‘rganish va holat tasdiqlangan taqdirda tegishli tizimli choralarni ko‘rish uchun O‘zbekiston Respublikasining Ichki ishlar vazirligiga hamda Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasiga Ombudsman so‘rovi kiritildi.

Изучены сообщения о состоянии здоровья лиц, содержащихся в Центральном следственном изоляторе
В связи с распространенными в социальных сетях и некоторых интернет-изданиях сообщений, в том числе на сайте Podrobno.uz о случаях, связанных с состоянием здоровья лиц, содержащихся в Центральном следственном изоляторе Департамента исполнения наказаний Ташкентской области, а также запросом об изучении Омбудсманом данного факта, сообщается следующее.
По фактам, изложенных в сообщениях, обращений в адрес Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) от осужденных и лиц, содержащихся под стражей в указанном изоляторе, а также от их близких родственников или защитников не поступало.
Вместе с тем распространенная в сетях Интернет данная информация была взята на контроль Омбудсманом, было изучено с выездом на место сотрудниками Аппарата Омбудсмана.
В ходе изучения были осмотрены продовольственный склад изолятора, приготовляемая пища, условия хранения продуктов питания, контрольные образцы готовых блюд, а также санитарное состояние. Кроме того, проведены беседы с медицинскими работниками, ответственными должностными лицами и лицами, содержащимися в следственном изоляторе.
В ходе бесед некоторыми содержащимися в учреждении лицами было сообщено о расстройстве желудка (диарея) и своевременной оказании им необходимой медицинской помощи.
Для всестороннего изучения и в случае подтверждения изложенных фактов принятия соответствующих системных мер Омбудсманом направлены запросы в Министерство внутренних дел Республики Узбекистан и Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан с привлечением профильных специалистов,