Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan 21-son Jazoni ijro etish koloniyasi, 23-son Mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona, 51-son Manzil-koloniya va uning ishlab chiqarish obyektlari, 1- va 2-sonli “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar uchun internat uylari, Toshkent shahar majburiy davolash narkologiya shifoxonasi, Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar va Ruhiy kasalliklar klinik shifoxonalariga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflari davomida muassasalarda saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan shart-sharoitlar o‘rganildi. Xususan, yotoq va yuvinish joylari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat va dori-darmon taʼminoti, madaniy hordiq chiqarish va kutubxona faoliyati, telefon orqali muloqot qilish imkoniyatlari, uchrashuv, tintuv, tergov va advokatlar uchun ajratilgan xonalar hamda sayilgohlar holati ko‘zdan kechirildi. Muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv tizimlarining ishlashi ham o‘rganildi.
Monitoring jarayonida 51-son Manzil-koloniyasining ayrim ishlab chiqarish obyektlarida mahkumlar uchun yaratilgan sanitariya-maishiy va mehnat sharoitlarini, tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatlarini hamda yaqinlari bilan uchrashuvlarni tashkil etish sharoitlarini yana-da yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Shuningdek, Toshkent shahar majburiy davolash narkologiya shifoxonasida bemorlarni zarur buyumlar bilan taʼminlash, davolanishga qabul qilish imkoniyatlarini kengaytirish hamda ularning yaqinlari bilan uchrashuvlari uchun tegishli shart-sharoitlar yaratishga eʼtibor qaratildi.
Qayd etish joizki, Ombudsman tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligiga kiritilgan xulosaga muvofiq mazkur shifoxonada aniqlangan bir qancha kamchiliklar bartaraf etilgan. Xususan, suv tizimidagi nosozliklar bartaraf etilgan, isitish tizimi zamonaviy yangi qurilmaga almashtirilgan va qo‘riqlash xizmati bo‘yicha 370 mln so‘mga yaqin qarzdorlik qoplangan.
Shuningdek, Ombudsmanning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan avvalgi monitoringlarda 2-sonli “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun bolalar internat uyi rahbariyatiga bolalarni qabul qilish va yaqinlariga topshirish uchun maxsus xona ajratish, ushbu xonani va binolarni videokuzatuv kameralari bilan jihozlash tavsiya etilgan edi.
Tavsiyaga muvofiq, ushbu “Muruvvat” uyini videokuzatuv kameralari bilan jihozlash uchun 1 mlrd so‘m ajratildi. Jami 10 dona monitor ekranlari va 640 dona kuzatish kameralari o‘rnatildi.
Monitoringlar davomida “Ombudsman quti”larida qoldirilgan hamda holi tarzda o‘tkazilgan qabullar orqali kelib tushgan murojaatlar nazoratga olindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha masʼul vazirlik va idoralarga Ombudsmanning taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritildi.

В ходе мониторинговых посещений изучены созданные условия для содержащихся в учреждениях лиц. В частности, осмотрены спальные и душевые помещения, столовые, медицинские отделы, обеспечение продовольственными продуктами и лекарственными средствами, условия для культурного досуга и деятельность библиотек, возможности телефонных переговоров, комнаты для свиданий, досмотра, помещения для следователей и встреч с адвокатами, а также прогулочные дворики. Также изучено функционирование систем видеонаблюдения, установленных на территориях учреждений.
В ходе мониторинга отдельных производственных объектов колонии-поселения № 51 даны рекомендации по дальнейшему улучшению санитарно-бытовых и трудовых условий для осуждённых, возможностей пользования медицинскими услугами, а также условий организации встреч с близкими родственниками.
Наряду с этим, в Ташкентской городской наркологической больнице принудительного лечения было обращено внимание на обеспечение пациентов необходимыми принадлежностями, расширение возможностей для приёма на лечение, а также создание соответствующих условий для встреч с близкими родственниками.
Необходимо отметить, что в соответствии с внесённым в Министерство здравоохранения заключения Омбудсмана, в данной больнице устранён ряд ранее выявленных недостатков. В частности, устранены неисправности системы водоснабжения, заменена система отопления на современное новое оборудование, а также погашена задолженность по услугам охраны в размере около 370 млн сумов.
Также, ранее по итогам мониторингов региональным представителем Омбудсмана по городу Ташкенту руководству дома-интерната «Мурувват» № 2 для детей с инвалидностью было рекомендовано выделить специальное помещение для приёма детей и их передачи родственникам, а также оборудовать системой видеонаблюдения данное помещение и здание.
В соответствии с рекомендацией на оснащение системой видеонаблюдения данного дома «Мурувват» выделено 1 млрд сумов. Установлены всего 10 монитор экранов и 640 камер наблюдения.
В ходе мониторингов взяты на контроль обращения, поступившие через «Ящики омбудсмана», а также в ходе индивидуальных приёмов. По некоторым обращениям даны на месте правовые разъяснения.
По итогам мониторинга по выявленным недостаткам в ответственные министерства и ведомства внесены документы Омбудсмана в форме мер реагирования.