Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan 21-son Jazoni ijro etish koloniyasi, 23-son Mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona, 51-son Manzil-koloniya va uning ishlab chiqarish obyektlari, 1- va 2-sonli “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan bolalar uchun internat uylari, Toshkent shahar majburiy davolash narkologiya shifoxonasi, Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar va Ruhiy kasalliklar klinik shifoxonalariga monitoring tashriflari amalga oshirildi.
Monitoring tashriflari davomida muassasalarda saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan shart-sharoitlar o‘rganildi. Xususan, yotoq va yuvinish joylari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat va dori-darmon taʼminoti, madaniy hordiq chiqarish va kutubxona faoliyati, telefon orqali muloqot qilish imkoniyatlari, uchrashuv, tintuv, tergov va advokatlar uchun ajratilgan xonalar hamda sayilgohlar holati ko‘zdan kechirildi. Muassasalar hududida o‘rnatilgan videokuzatuv tizimlarining ishlashi ham o‘rganildi.
Monitoring jarayonida 51-son Manzil-koloniyasining ayrim ishlab chiqarish obyektlarida mahkumlar uchun yaratilgan sanitariya-maishiy va mehnat sharoitlarini, tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatlarini hamda yaqinlari bilan uchrashuvlarni tashkil etish sharoitlarini yana-da yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Shuningdek, Toshkent shahar majburiy davolash narkologiya shifoxonasida bemorlarni zarur buyumlar bilan taʼminlash, davolanishga qabul qilish imkoniyatlarini kengaytirish hamda ularning yaqinlari bilan uchrashuvlari uchun tegishli shart-sharoitlar yaratishga eʼtibor qaratildi.
Qayd etish joizki, Ombudsman tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligiga kiritilgan xulosaga muvofiq mazkur shifoxonada aniqlangan bir qancha kamchiliklar bartaraf etilgan. Xususan, suv tizimidagi nosozliklar bartaraf etilgan, isitish tizimi zamonaviy yangi qurilmaga almashtirilgan va qo‘riqlash xizmati bo‘yicha 370 mln so‘mga yaqin qarzdorlik qoplangan.
Shuningdek, Ombudsmanning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili tomonidan avvalgi monitoringlarda 2-sonli “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun bolalar internat uyi rahbariyatiga bolalarni qabul qilish va yaqinlariga topshirish uchun maxsus xona ajratish, ushbu xonani va binolarni videokuzatuv kameralari bilan jihozlash tavsiya etilgan edi.
Tavsiyaga muvofiq, ushbu “Muruvvat” uyini videokuzatuv kameralari bilan jihozlash uchun 1 mlrd so‘m ajratildi. Jami 10 dona monitor ekranlari va 640 dona kuzatish kameralari o‘rnatildi.
Monitoringlar davomida “Ombudsman quti”larida qoldirilgan hamda holi tarzda o‘tkazilgan qabullar orqali kelib tushgan murojaatlar nazoratga olindi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Monitoring yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha masʼul vazirlik va idoralarga Ombudsmanning taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritildi.

Monitoring visits were conducted at a number of institutions in Tashkent city
The Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman) in Tashkent city conducted monitoring visits to Penal Colony No. 21, Specialized Hospital for Convicts No. 23, Settlement Colony No. 51 and its production facilities, Boarding Homes No. 1 and No. 2 for children with disabilities “Muruvvat”, the Tashkent City Mandatory Narcological Treatment Hospital, as well as the Republican Clinical Psychiatric Hospital and the Republican Hospital for Persons with Severe Mental Disorders under Enhanced Supervision.
During the monitoring visits, the conditions created for persons kept in these institutions were studied. In particular, sleeping and washing facilities, kitchens, medical units, the supply of food and medicines, cultural and library activities, opportunities for telephone communication, rooms allocated for meetings, searches, investigations and lawyers, as well as walking areas were inspected. The functioning of video surveillance systems installed in the institutions was also reviewed.
During the monitoring process, recommendations were provided to improve sanitary, living and working conditions for convicts at certain production facilities of Settlement Colony No. 51, as well as access to medical services and arrangements for meetings with relatives.
In addition, attention was drawn to ensuring patients at the Tashkent City Mandatory Narcological Treatment Hospital with necessary items, expanding admission opportunities for treatment, and creating appropriate conditions for meetings with relatives.
It should be noted that, in accordance with the Ombudsman’s conclusion submitted to the Ministry of Health, a number of deficiencies previously identified at the hospital have been eliminated. In particular, malfunctions in the water supply system were repaired, the heating system was replaced with a modern new unit, and nearly 370 million soums of debt related to security services was repaid.
Furthermore, during previous monitoring visits, the Ombudsman’s Regional Representative in Tashkent city had recommended that the administration of Boarding Home No. 2 for children with disabilities “Muruvvat” allocate a special room for admitting children and handing them over to their relatives, and equip the room and buildings with video surveillance cameras.
In accordance with the recommendation, 1 billion soums were allocated to equip the “Muruvvat” home with video surveillance cameras. A total of 10 monitoring screens and 640 surveillance cameras were installed.
During the monitoring visits, appeals left in the “Ombudsman boxes” and received during confidential receptions were taken under supervision. Legal clarifications were provided on-site regarding some appeals.
Based on the monitoring results, Ombudsman response documents regarding the identified shortcomings were submitted to the responsible ministries and agencies.