Monitoring tashriflarida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxonalar, tibbiyot bo‘limlari, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmonlarni saqlash sharoitlari, kutubxona, madaniy dam olish, telefon orqali muloqot qilish, uchrashuv xonalari, tintuv xonalari, sayilgoh, tergov va advokatlar xonalaridagi shart-sharoitlar, shuningdek videokuzatuv kameralarining holati o‘rganildi.
Monitoringlar davomida ayrim kamchiliklar aniqlandi. Xususan, Quva tumani IIB VSʼH hamda 2-sonli ruhiy kasalliklar shifoxonasida baʼzi jihozlar yetishmasligi, Qo‘qon shahri, Quva, Oltiariq va O‘zbekiston tumanlari IIB VSʼHda zararsizlantirish va kundalik tozalov ishlari talab darajasida yo‘lga qo‘yilmaganligi maʼlum bo‘ldi.
Farg‘ona va Marg‘ilon shaharlari hamda Toshloq tumanidagi hushyorxonalarda, shuningdek O‘zbekiston tumani IIB VSʼHda belgilangan dori-darmon vositalari to‘liq emasligi aniqlandi.
Farg‘ona va Marg‘ilon shaharlari, Toshloq va Quva tumanlaridagi hushyorxonalarda tibbiy yordam ko‘rsatuvchi xodimlarning tunu-kun qo‘riqlanishini taʼminlash choralari ko‘rilmagani, Milliy gvardiya xodimlari jalb qilinmagani aniqlandi. Bu O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 644-sonli qarori talablariga muvofiq emas.
Shu bilan birga, ayrim muassasalarda ilgari aniqlangan kamchiliklar bartaraf etilgani maʼlum bo‘ldi. Jumladan, Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida kutubxona tashkil qilingani, viloyat IIB REMda yotoq joylari va oshxona taʼmirlanib, oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash uchun zarur jihozlar bilan taʼminlangani, Marg‘ilon shahridagi hushyorxonada saqlanayotgan shaxslar uchun joy o‘rinlari va Farg‘ona tumanidagi hushyorxonada yuvinish xonalari taʼmirlangani aniqlandi.
Monitoring jarayonida “Ombudsman qutisi” orqali kelib tushgan murojaatlar ko‘rib chiqildi, muassasalarda sayyor qabullar o‘tkazilib, murojaatlari qabul qilindi.

В ходе мониторинговых посещений изучены условия спальных помещений содержащихся лиц, душевых, столовых, медицинских отделов, условия хранения продовольственных продуктов и лекарственных средств, библиотеки, помещения для культурного досуга, телефонных переговоров, комнаты для свиданий, помещения для досмотра, прогулочные дворы, комнаты для следователей и встреч с адвокатами, а также состояние камер видеонаблюдения.
В ходе мониторингов выявлены некоторые недостатки. В частности, в ИВС УВД Кувинского района и психиатрической больнице № 2 выявлена нехватка некоторых оборудований, в ИВС УВД города Коканда, Кувинского, Алтыарыкского и Узбекистанского районов установлено, что организация работы по дезинфекции и ежедневной уборке не на должном уровне.
В вытрезвителях городов Ферганы и Маргилана, а также Ташлакского района, в ИВС УВД Узбекистанского района выявлена неполная укомплектованность предусмотренных лекарственных средств.
В вытрезвителях городов Ферганы и Маргилана, Ташлакского и Кувинского районов установлено, что не привлечены сотрудники Национальной гвардии и не приняты меры по обеспечению круглосуточной охраны работников, оказывающих медицинскую помощь. Это не соответствует требованиям постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 644.
Наряду с этим установлено, что в некоторых учреждениях устранены ранее выявленные недостатки. В частности, в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре наркологии организована библиотека, в РИЭМ УВД области отремонтированы спальные помещения и столовая, а также обеспечено необходимым оборудованием для хранения продовольственных продуктов, отремонтированы спальные места для содержащихся лиц в вытрезвителе города Маргилана и душевые помещения в вытрезвителе Ферганского района.
В ходе мониторинга рассмотрены обращения, поступившие через «Ящик Омбудсмана», в учреждениях проведены выездные приёмы, приняты обращения.