Navoiy viloyatidagi qator yopiq muassasalardagi sharoitlar o‘rganildi, murojaatlar qabul qilindi
Tashriflar doirasida Navoiy shahar IIB vaqtincha saqlash hibsxonasi, 5- va 11-sonli jazoni ijro etish koloniyalari, Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy amaliy tibbiyot markazining Narkologiya hamda Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazining psixiatriya, shuningdek Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy amaliy tibbiyot markazining Narkologiya xizmatlari bo‘yicha Navoiy viloyati filiallarining mast holdagi fuqarolarga tibbiy yordam ko‘rsatish va reabilitatsiya qilish markazi, Mamuriy qamoqqa olingan shahslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan mahsus qabulxonadagi sharoitlar o‘rganildi.
Monitoring tashriflari chog‘ida yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash sharoiti, oziq-ovqat taʼminoti, tibbiy xizmat ko‘rsatish, mehnatga jalb etish, uzoq va qisqa muddatli uchrashuvlar uchun mo‘ljallangan xonalar o‘rganildi. Shuningdek, kameralar va binolarning sanitariya holati, videokuzatuv tizimlari hamda “Ombudsman qutilari” ko‘zdan kechirildi.
Navoiy shahridagi IIB vaqtincha saqlash hibsxonasida o‘tkazilgan monitoringda saqlanayotgan shaxslarning huquqlarini taʼminlash hamda ular uchun yaratilgan sharoitlar bo‘yicha qator kamchiliklar aniqlandi. Jumladan, axborot bilan taʼminlash, maishiy sharoitlar, murojaatlarni qayd etish hamda sayrga olib chiqish tartibini tashkil etishga doir talablar to‘liq taʼminlanmagani qayd etildi. Aniqlangan holatlar yuzasidan tegishli tegishli idoraga Ombudsman taqdimnomasi kiritildi.
Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Narkologiya va Psixiatriya xizmatlari bo‘yicha Navoiy viloyati filiallarida o‘tkazilgan o‘rganishda statsionarda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilgani, dori-darmonlar bilan taʼminlangani hamda bemorlar uchun zarur sharoitlar yaratilgani aniqlandi.
Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni qabul qilish va saqlash uchun mo‘ljallangan maxsus qabulxonada nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun sharoit yaratish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Ushbu monitoring tashriflari davomida “Ombudsman quti”laridagi murojaatlar o‘rganish uchun olib ketildi. 5- va 11-sonli jazoni ijro etish koloniyalarida mahkumlar bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazilib, holi tarzda qabul so‘ragan mahkumlar murojaatlari qabul qilindi.

Изучены условия в ряде закрытых учреждений Навоийской области, приняты обращения
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Навоийской области проведены мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений, предназначенных для содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.
В рамках визитов изучены условия содержания в изоляторе временного содержания (ИВС) УВД города Навои, колониях исполнения наказания №5 и №11, Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре психиатрической службы, включая его наркологические и психиатрические подразделения, а также в Центре оказания медицинской помощи и реабилитации граждан, находящихся в состоянии опьянения, действующем при Навоийских областных филиалах наркологической службы. Кроме того, изучены условия в специальном приёмнике для содержания лиц, подвергнутых административному аресту.
В ходе мониторинговых визитов были изучены условия проживания содержащихся лиц, обеспечение питанием, оказание медицинской помощи, привлечение к труду, а также помещения, предназначенные для длительных и краткосрочных свиданий. Также осмотрены санитарное состояние камер и зданий, системы видеонаблюдения и «ящики Омбудсмана».
В ходе мониторинга в изоляторе временного содержания УВД города Навои выявлен ряд недостатков в обеспечении прав содержащихся лиц и созданных для них условий. В частности, отмечены недостатки в информировании, бытовых условиях, порядке регистрации обращений и организации прогулок. По выявленным фактам в соответствующий орган внесено представление Омбудсмана.
В ходе изучения, проведённого в филиалах Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психиатрической службы по направлениям наркологии и психиатрии в Навоийской области, установлено соблюдение санитарно-гигиенических требований в стационаре, достаточное обеспечение лекарственными средствами, а также создание необходимых условий для пациентов.
В специальном приёмнике для содержания лиц, подвергнутых административному аресту, даны рекомендации по созданию условий для лиц с инвалидностью.
В ходе данных мониторинговых визитов обращения, поступившие в «ящики Омбудсмана», были изъяты для изучения. В колониях исполнения наказания №5 и №11 проведены коллективные встречи с осуждёнными, а также приняты обращения осуждённых, изъявивших желание обратиться в индивидуальном порядке.