Ayollar koloniyasida mahkumalar uchun bayram tadbiri tashkil etildi
2026 yilning 5 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tashabbusi bilan Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti hamda O‘zbekiston Nogironlar jamiyati hamkorligida 8 mart — Xalqaro xotin-qizlar bayrami munosabati bilan Toshkent viloyatidagi 21-sonli jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumalar uchun bayram tadbiri tashkil etildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan jazoni ijro etish muassasalarida mahkumalarga yaratilgan shart-sharoitlar doimiy ravishda monitoring qilib boriladi, ularning murojaatlari o‘rganiladi. Shu bilan birga, inson qadrini ulug‘lash tamoyilidan kelib chiqib, mahkumalarning ijtimoiy va maʼnaviy qo‘llab-quvvatlanishiga qaratilgan shu kabi tadbirlar ham muntazam tashkil etib kelinmoqda.
Tadbir davomida mahkumalar uchun musiqa va madaniy chiqishlar namoyish etildi. Bu kabi madaniy-maʼrifiy tadbirlar muassasada saqlanayotgan shaxslar uchun ijobiy ruhiy muhitni shakllantirishga, ularning hayotga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga hamda ozodlikka chiqqanidan so‘ng jamiyatga moslashishga ruhlantirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, tadbir tashkilotchilari tomonidan koloniya kutubxonasiga 200 tadan ortiq badiiy kitoblar hamda nogironligi bor mahkumalarga nogironlik aravachalari va yurish moslamalari berildi.

В женской колонии организовано праздничное мероприятие для осуждённых
5 марта 2026 года по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) совместно с Департаментом исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел и Обществом инвалидов Узбекистана в колонии исполнения наказания №21 Ташкентской области для женщин, отбывающих наказание, было организовано праздничное мероприятие, посвящённое 8 марта — Международному женскому дню.
Уполномоченным по правам человека на постоянной основе осуществляется мониторинг условий, созданных для осуждённых женщин в учреждениях исполнения наказаний, а также изучаются поступающие от них обращения. Наряду с этим, исходя из принципа уважения человеческого достоинства, регулярно организуются мероприятия, направленные на социальную и духовную поддержку осуждённых.
В ходе мероприятия для осуждённых были представлены музыкальные и культурные выступления. Подобные культурно-просветительские мероприятия способствуют формированию позитивной психологической атмосферы в учреждении, укреплению уверенности в будущем и мотивируют к успешной социальной адаптации после освобождения.
Кроме того, организаторами мероприятия в библиотеку колонии передано более 200 художественных книг, а осуждённым с инвалидностью вручены инвалидные коляски и средства для передвижения.