Toshkent shahridagi qator yopiq muassasalardagi sharoitlar o‘rganildi, murojaatlar qabul qilindi
Tashriflar doirasida 51-sonli manzil-koloniyasi, Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazining narkologiya xizmati bo‘yicha Toshkent shahar filiali, Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasi, Toshkent shahar “Saxovat” internat uyi va “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan erkaklar uchun internat uyidagi sharoitlar o‘rganildi.
Monitoring jarayonida yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash sharoiti, oziq-ovqat taʼminoti, tibbiy xizmat ko‘rsatish, mehnatga jalb etish, uzoq va qisqa muddatli uchrashuvlar uchun mo‘ljallangan xonalar hamda murojaat qilish huquqini taʼminlash masalalari o‘rganildi. Shuningdek, kameralar va binolarning sanitariya holati, videokuzatuv tizimlari ko‘zdan kechirildi.
Xususan, Toshkent shahridagi Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasida sud ajrimlariga asosan aqli noraso deb topilib majburiy davolanish o‘tayotgan 60 nafar bemorlarda shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi sababli ularni Tibbiy mehnat ekspert komissiyasi ko‘rigidan o‘tkazish hamda Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi tomonidan nafaqa puli to‘lanishi to‘xtatilgani aniqlandi.
Shu bilan birga, ijtimoiy aloqalarini (yaqinlari, qarindoshlari yoki vasiylari bilan bog‘lanish imkoni) yo‘qotgan bemorlar majburiy davolanishni davom ettirish maqsadida boshqa viloyatlarda joylashgan psixiatriya muassasalariga ko‘chirilayotganda, ularni temir yo‘l yoki avtobus orqali tashish jarayonida xavfsiz va belgilangan tartibda yetkazish uchun maxsus transport vositasiga ehtiyoj mavjudligi maʼlum bo‘ldi.
51-sonli manzil-koloniyasida o‘tkazilgan monitoring doirasida mahkumlar bilan jamoaviy va holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi. Murojaatlar nazoratga olinib, o‘rganish ishlari boshlandi. Ayrim murojaatlar bo‘yicha joyida huquqiy tushuntirishlar berildi.
Toshkent shahar “Muruvvat” internat uyida yashovchi nogironligi bo‘lgan erkaklarga, jumladan mustaqil harakatlana olmaydiganlarga shart-sharoitlar yaratilgani aniqlandi. Shuningdek, kutubxona, to‘qish xonasi, sport zallari ham ko‘zdan kechirildi.
“Saxovat” internat uyida o‘tkazilgan monitoring tashrifida ham qariyalarga yaratilgan sharoitlar bo‘yicha kamchiliklar aniqlanmadi.

В ряде закрытых учреждений города Ташкента изучены условия содержания, приняты обращения
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) по городу Ташкенту проведены мониторинговые визиты в ряд закрытых учреждений, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
В рамках визитов изучены условия в колонии-поселении №51, Ташкентском городском филиале наркологической службы Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психического здоровья, Республиканской психиатрической больнице с усиленным наблюдением, Ташкентском городском доме-интернате «Саховат», а также доме-интернате «Мурувват» для мужчин с инвалидностью.
В ходе мониторинга изучены условия проживания, обеспечение питанием, оказание медицинской помощи, привлечение к труду, помещения для длительных и краткосрочных свиданий, а также вопросы обеспечения права на обращение. Кроме того, осмотрены санитарное состояние камер и зданий, системы видеонаблюдения.
В частности, в Республиканской психиатрической больнице с усиленным наблюдением в городе Ташкенте установлено, что у 60 пациентов, признанных на основании судебных решений невменяемыми и проходящих принудительное лечение, отсутствуют документы, удостоверяющие личность. В связи с этим они не могут пройти освидетельствование Медико-трудовой экспертной комиссии, а выплата пенсий со стороны внебюджетного Пенсионного фонда приостановлена.
Также установлено, что при переводе пациентов, утративших социальные связи (возможность контакта с родственниками или опекунами), в психиатрические учреждения других регионов для продолжения принудительного лечения существует потребность в специализированном транспортном средстве для обеспечения безопасной и надлежащей перевозки железнодорожным либо автобусным транспортом.
В ходе мониторинга в колонии-поселении №51 проведены коллективные и индивидуальные беседы с осуждёнными. Обращения взяты на контроль, начаты процедуры их рассмотрения. По ряду обращений на месте даны правовые разъяснения.
В доме-интернате «Мурувват» для мужчин с инвалидностью установлено, что проживающим, включая лиц, не способных к самостоятельному передвижению, созданы необходимые условия. Осмотрены библиотека, мастерская по рукоделию и спортивные залы.
В ходе мониторинга в доме-интернате «Саховат» недостатков в условиях, созданных для пожилых граждан, не выявлено.
По итогам мониторинга в адрес соответствующих министерств и ведомств будут внесены документы реагирования Омбудсмана.