Farg‘onada “Ayollar va bolalarni qo‘llab-quvvatlash markazi” faoliyati yo‘lga qo‘yildi
2025 yil 31 oktabr kuni “Mehrjon” nodavlat notijorat tashkiloti qoshida “Ayollar va bolalarni qo‘llab-quvvatlash markazi” (shelter)ning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Mazkur markaz O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Adliya vazirligi hamda BMTning Taraqqiyot dasturining (BMTTD) O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida amalga oshirilayotgan “O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash” loyihasi doirasida qurib bitkazildi.
Yangi shelter zo‘ravonlikdan jabr ko‘rganlarga vaqtincha yashash joyini taqdim etish bilan birga, ularga psixologik, ijtimoiy va huquqiy yordam ko‘rsatish imkoniyatini yaratadi. Shuningdek, markaz oilaviy nizolarni bartaraf etish, jabrlanganlarni jamiyatga qayta moslashtirish hamda ayollar va bolalarning ijtimoiy faolligini oshirishga ko‘maklashishni maqsad qiladi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish sohasida, xususan, xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashda davlat va jamiyat hamkorligi tobora mustahkamlanayotganini qayd etishdi.
Mamlakatimizda zo‘ravonlik holatlarining oldini olish, ularning barvaqt aniqlanishi va jabr ko‘rganlarga ko‘mak berish uchun tizimli himoya mexanizmlari yaratilmoqda va izchil takomillashtirilmoqda. Shu maqsadda bolalar va xotin-qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilish bo‘yicha qonun hujjatlari takomillashtirildi, ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari kuchaytirildi.
Ombudsman tomonidan 2025 yildan “Tenglik va hurmat” platformasi yo‘lga qo‘yildi. Mazkur platforma orqali mamlakat bo‘ylab gender tengligini ta’minlash, zo‘ravonlikka uchragan ayollarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning murojaatlarini o‘rganish va hal etish, mamlakatimizda yaratilgan imkoniyat va imtiyozlardan xotin-qizlarni xabardor qilish ishlari olib borilmoqda.
“Ayollar va bolalarni qo‘llab-quvvatlash markazi”ning faoliyatga kirishi inson huquqlarini ta’minlash sohasida davlat organlari, xalqaro tashkilotlar va nodavlat sektori o‘rtasidagi samarali hamkorlikning yorqin namunasi bo‘ldi. Bu tashabbus mamlakatda inson qadrini yuksaltirish va zo‘ravonliksiz jamiyatni barpo etish yo‘lidagi yana bir muhim qadamdir.

В Фергане начала работу «Центр поддержки женщин и детей»
31 октября 2025 года при ННО «Меҳржон» состоялась церемония открытия «Центра поддержки женщин и детей» (shelter). Центр построен в рамках проекта «Укрепление верховенства закона и защиты прав человека в Узбекистане», реализуемого в сотрудничестве с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом), Министерством юстиции и Представительством ПРООН в Узбекистане.
Новый шелтер не только предоставляет временное жильё пострадавшим от насилия, но и обеспечивает психологическую, социальную и правовую помощь. Центр также нацелен на урегулирование семейных конфликтов, реинтеграцию пострадавших в общество и содействие повышению социальной активности женщин и детей.
Выступающие на мероприятии отметили, что сотрудничество государства и общества в сфере защиты прав человека, в частности всесторонней поддержки женщин, в нашей стране последовательно укрепляется.
Создаются и последовательно совершенствуются системные механизмы защиты для предупреждения насилия, его раннего выявления и оказания помощи пострадавшим. С этой целью совершенствовано законодательство о защите женщин и детей от насилия, усилены меры административной и уголовной ответственности.
С 2025 года омбудсман запустил платформу «Равенство и уважение». Через данную платформу по всей стране реализуются меры по обеспечению гендерного равенства, всесторонней поддержке женщин, пострадавших от насилия, рассмотрению и решению их обращений, а также информированию женщин о созданных возможностях и льготах.
Запуск «Центра поддержки женщин и детей» стал ярким примером эффективного взаимодействия государственных органов, международных организаций и негосударственного сектора в сфере обеспечения прав человека. Эта инициатива — ещё один важный шаг на пути к возвышению человеческого достоинства и построению общества без насилия.