Joriy oyda “Ombudsman maktabi” tadbirlari Buxoro, Samarqand, Sirdaryo, Surxondaryo va Namangan viloyatlarida o‘tkazilib, ularga jami 600 nafarga yaqin fuqaro va yoshlar qamrab olindi. Tadbirlarda Samarqand viloyatidagi Ingichka qo‘rg‘oni aholisi, Buxoro viloyati Vobkent tumanidagi “Latifsovungar” va “Niyozxo‘ja”, Sirdaryo viloyati Guliston shahridagi “Ulug‘ yo‘l”, Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi “Mustaqillik”, “Duoba”, “Inkabod”, “Pulxokim”, “O‘rmonchi”, “Xo‘jaidod”, “Avlod”, “Bibishirin”, “Bog‘ibolo”, “Boshrabot”, “Kofrun”, “Ko‘chkak”, “Pasurxi”, “To‘da”, “Sariosiyo” va boshqa mahallalar aholisi hamda Namangan davlat texnika universiteti talabalari ishtirok etdi.
Ularda kiberjinoyatchilik va moliyaviy firibgarlikning oldini olish, mehnat munosabatlari va mehnat migratsiyasi jarayonlarini huquqiy tartibga solish, inson huquq va erkinliklarini taʼminlash masalalari yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi. Shuningdek, aholiga ish beruvchi va xodim o‘rtasidagi munosabatlar, shaxsga doir maʼlumotlarni muhofaza qilish hamda kiberxavfsizlikni taʼminlashga oid amaliy tavsiyalar berildi.
Muloqotlar davomida fuqarolar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar, ayrim masalalar joyida hal etildi. Shuningdek, tadbirdan so‘ng Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan sayyor qabullar o‘tkazildi.
Shuningdek, Namangan davlat texnika universiteti talabalari ishtirokida ham “Ombudsman maktabi” tadbirlari o‘tkazildi. Ushbu tadbirlarda talabalarga yoshlarga oid davlat siyosati va ular uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida tushuntirish berildi.
Ushbu tadbirlar aholining huquqiy xabardorligini oshirish, fuqarolar murojaatlarini joyida qabul qilish hamda tegishli tashkilotlar ishtirokida masalalarni hal etishga xizmat qilmoqda.

This month, the “Ombudsman School” events were held in the Bukhara, Samarkand, Syrdarya, Surkhandarya, and Namangan regions, covering nearly 600 citizens and youth. The meetings brought together residents of Ingichka settlement in Samarkand region, “Latifsavungar” and “Niyozkhoja” mahallas of Vabkent district in Bukhara region, “Ulug‘ yo‘l” mahalla of Gulistan city in Syrdarya region, as well as residents of “Mustaqillik”, “Duoba”, “Inkobod”, “Pulhokim”, “Urmonchi”, “Khojaidod”, “Avlod”, “Bibishirin”, “Bog‘ibolo”, “Boshrabot”, “Kofrun”, “Ko‘chkak”, “Pasurkhi”, “To‘da”, “Sariosiyo” and other mahallas of Boysun district in Surkhandarya region. Students of Namangan State Technical University also took part in the events.
During the dialogues, participants received legal information on preventing cybercrime and financial fraud, regulating labor relations and labor migration, and ensuring human rights and freedoms. Practical recommendations were also provided on protecting personal data, strengthening cybersecurity, and regulating employer–employee relations.
Citizens had the opportunity to receive answers to their questions, and some issues were resolved on the spot. Following the meetings, regional representatives of the Ombudsman held on-site receptions with local residents.
Additionally, events of the “Ombudsman School” were held at Namangan State Technical University, where students were informed about the state youth policy and opportunities created for them.
These events contribute to raising legal awareness among the population, addressing citizens’ appeals directly on-site, and resolving them in cooperation with relevant organizations.