2 kunlik o‘rganish davomida Paxtakor va Do‘stlik tumanlari va Jizzax shahar IIB Vaqtincha saqlash hibsxonalari, 30- va 29-sonli manzil-koloniyalari, Jizzax viloyat IIB Maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxona, Jizzax “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyi, Jizzax viloyat IIB Muayyan yashash joyiga ega bo‘lmagan shaxslarni reabilitatsiya qilish markazi, Jizzax viloyat ruhiy asab kasalliklari dispanseri hamda Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Jizzax viloyat mintaqaviy filialidagi sharoitlar o‘rganildi.
Shuningdek, monitoringlar davomida “Ombudsman quti”lari orqali kelib tushgan murojaatlar qabul qilindi, ayrim muassasalarda sayyor qabullar o‘tkazilib, murojaatlar eshitildi.
Monitoringda VSʼHlarda saqlanayotganlaring yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish, uchrashuv xonasi va boshqa sharoitlari o‘rganildi. Shuningdek, hibsxonada kameralarga, kanvoy, ko‘rikdan o‘tkazish, tibbiyot va tergov xonalariga ovozli video kuzatuv kameralar o‘rnatilgani hamda ularning soz holatda ekanligi va markazga ulanganligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Manzil-koloniyalarda mehnatga layoqatli mahkumlarning ishlash sharoitlari, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanishi, shuningdek uzoq va qisqa muddatli uchrashuvlar o‘tkazish imkoniyatlari ko‘zdan kechirildi.

В течение двухдневного мониторинга были изучены условия Изоляторов временного содержания УВД Пахтакорского и Дустликского районов; колонии-поселений №30 и 29; Специального приёмника для лиц, подвергнутых административному аресту УВД области; дома-интерната «Мурувват» для женщин с инвалидностью; Реабилитационного центра для лиц, не имеющих определенного места жительства УВД области, психоневрологического диспансера области и Джизакском филиале Республиканского специализированного научно-практического центра наркологии.
Кроме того, в ходе мониторинга были приняты обращения, поступившие в «Ящики омбудсмана», в отдельных учреждениях проведены выездные приёмы, в ходе которых заслушаны обращения.
В ходе мониторинга изучены условия проживания, питания, получения медицинских услуг, помещения для свиданий и иные условия содержания в ИВС. Также было уделено особое внимание камерам изолятора, конвою, проведению досмотра, функционированию видеокамер с аудиозаписями в медицинских и следственных помещениях, находящиеся в исправном состоянии и централизованно подключённых.
В колониях-поселениях были осмотрены условия труда трудоспособных осуждённых, питания, доступа к медицинскому обслуживанию, а также возможности проведения краткосрочных и длительных свиданий.
В доме-интернате «Мурувват», психоневрологическом диспансере, филиале центра наркологического центра и реабилитационном центре Джизака были проанализированы социальные, медицинские, бытовые и условия питания граждан, находящихся в данных учреждениях. В ходе мониторинга выяснилось, что в ряде учреждений обеспечено исполнение рекомендаций по предыдущим посещениям, в то время как некоторые остаются на стадии решения.