31 iyul kuni o‘tkazilgan monitoring doirasida 6-son jazoni ijro etish koloniyasi, Namangan viloyati vaqtincha saqlash hibsxonasi (VSʼH), Chust tuman VSʼH hamda viloyat maʼmuriy qamoqqa olingan shaxslar saqlanadigan maxsus qabulxonada saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar o‘rganildi.
Tashrif chog‘ida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish, advokatlar bilan uchrashuv va tergov xonalaridagi sharoitlar o‘rganildi.
1 avgust kuni esa 6-son tergov hibsxonasi, To‘raqo‘rg‘on tumanidagi mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatuvchi tumanlararo punkti hamda To‘raqo‘rg‘on tumanida joylashgan viloyat Ruhiy asab-kasalliklar shifoxonasidagi sharoitlar ham o‘rganildi.
Qayd etish lozimki, monitoring davomida 6-son tergov hibsxonasi hududida 150 o‘ringa mo‘ljallangan, zamonaviy talablarga javob beradigan yangi bino qurilgani va unda shaxslar uchun munosib shart-sharoitlar yaratilgani qayd etildi. Tergov hibsxonalari va vaqtincha saqlash hibsxonalarida belgilangan normadan ortiq shaxslar saqlanayotgan ayrim holatlar kuzatilayotgan bir paytda, bunday infratuzilmaviy yangilanish inson huquqlarini taʼminlashda, shuningdek, inson qadrini asrashda muhim ahamiyatga ega.
Viloyat Ruhiy asab-kasalliklari shifoxonasidagi o‘rganishlarda bemorlarning yashash va davolanish sharoitlari, tibbiy xizmat sifati, sanitariya-gigiyena holati hamda dori-darmon bilan taʼminlanish masalalari o‘rganildi. Shuningdek, bemorlar va tibbiyot xodimlari bilan suhbatlar tashkil etildi.

В рамках проведенного 31 июля мониторинга были изучены условия содержания лиц в колонииисполнения наказания № 6, изоляторе временного содержания (ИВС) Наманганской области, ИВС Чустского района и областном Специальномприёмнике для лиц, подвергнутых административному аресту.
В ходе визита были изучены условия проживания, питания, доступа к медицинскому обслуживанию, помещений для встреч с адвокатами и следствия.
1 августа были также изучены условия содержания в следственном изоляторе № 6, межрайонном центре по оказанию медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии опьянения Туракурганского района и областнойпсихиатрической больнице, расположенный в Туракурганском районе.
Необходимо отметить, что в ходе мониторинга на территории следственного изолятора № 6 построено новое здание на 150 мест, отвечающее современным требованиям и созданы достойные условия для содержания лиц. В некоторых случаях, когда в следственных изоляторах и изоляторах временного содержания содержатся больше установленного лимита, такое обновление инфраструктуры имеет важное значение для обеспечения прав человека и защиты человеческого достоинства.
В ходе изучения областной психиатрической больницы были изучены условия проживания и лечения пациентов, качество медицинского обслуживания, состояние санитарно-гигиенических условий и лекарственного обеспечения. Также осуществлены беседы с пациентами и медицинским персоналом.
Кроме этого, в ходе мониторингов принятыобращения, поступившие через «Ящики омбудсмана», в некоторых учреждениях проведенывыездные приемы, непосредственно заслушаныобращения граждан.