Monitoringda mahkumlarning yotoq joylari, yuvinish xonalari, oshxona, tibbiyot bo‘limi, oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmon vositalarini saqlash joylari, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari hamda mehnatga jalb qilingan shaxslarning ish jarayonlari ko‘zdan kechirildi.
Tashrif chog‘ida, xususan, nogironligi bo‘lgan mahkumlar uchun yaratilgan shart-sharoitlarga alohida eʼtibor qaratildi. Maʼlumki, 2022 yilda Ombudsman tashabbusi bilan qator mutasaddi idoralar hamkorligida qiynoqlarning oldini olish va nogironligi bo‘lgan mahkumlar uchun teng sharoitlar yaratishga qaratilgan “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan. Ushbu hujjat ijrosi doirasida muassasalarda xalqaro standartlar asosida sharoitlar yaratilmoqda. Shuningdek, mustaqil harakatlana olmaydigan shaxslarga sog‘lom mahkum biriktirish va unga haq to‘lash amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Tibbiyot bo‘limi ko‘zdan kechirilib, shifokorlar bilan suhbatlashildi. Qonunchilikka kiritigan o‘zgartirishga ko‘ra, shaxsni tergov hibsxonasiga joylashtirishdan oldin uni tergov hibsxonasining o‘zida majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish kabi ijobiy tajribalar amaliyotga kiritilgani alohida qayd etildi. Shuningdek, ushbu muassasaga olib kelingan har bir shaxsning dastlab tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishi va tanasida jarohat va shikastlanishlar aniqlangan taqdirda zudlik bilan tegishli choralar ko‘rilishi taʼkidlandi.
Shuningdek, koloniyada statsionar va ambulator tartibida daʼvolanish mumkinligi, agarda mahkum sog‘lig‘ida ijobiy o‘zgarish bo‘lmasa 23-son Mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxonaga yuborilishi maʼlum qilindi. O‘rganish davomida Rossiya Federatsiyasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili O‘zbekiston tajribasini yuqori baholab, uni namuna sifatida o‘rganish lozimligini qayd etdi.
Monitoring tashrifi davomida mahkumlar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazilib, ularning jazoni ijro etish muassasasi haqidagi fikrlari o‘rganildi.
Monitoring yakunida Ombudsmanlarning qo‘shma qabuli ham o‘tkazilib, mahkumlar murojaatlari tinglandi.

В ходе мониторинга были изучены условия содержания осуждённых: спальные помещения, санитарно-гигиенические комнаты, столовая, медицинский блок, места хранения продуктов питания и медикаментов, комнаты для краткосрочных и длительных свиданий, а также рабочие процессы осуждённых, привлечённых к труду.
Особое внимание во время визита было уделено условиям, созданным для осуждённых с инвалидностью. Как известно, в 2022 году по инициативе Омбудсмана в сотрудничестве с рядом ответственных ведомств была разработана «Дорожная карта», направленная на предупреждение пыток и создание равных условий для осуждённых с инвалидностью. В рамках реализации данного документа в учреждениях создаются условия в соответствии с международными стандартами. Также внедрена практика прикрепления к лицам с ограниченными возможностями передвижения физически здорового осуждённого с выплатой ему денежного вознаграждения.
Был осмотрен медицинский блок, проведены беседы с врачами. Особо отмечено, что в соответствии с внесёнными в законодательство изменениями внедрена положительная практика обязательного медицинского обследования лиц непосредственно в следственном изоляторе до их помещения. Также подчёркнуто, что каждый вновь прибывший проходит первичный медицинский осмотр, и при обнаружении телесных повреждений незамедлительно принимаются соответствующие меры.
Было также сообщено, что в колонии доступны как стационарное, так и амбулаторное лечение, и в случае отсутствия положительной динамики в состоянии здоровья осуждённого он может быть направлен в специализированную больницу №23 для осуждённых. В ходе визита Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации высоко оценила опыт Узбекистана и подчеркнула его значимость как примера для изучения.
В рамках мониторинга были проведены групповые беседы с осуждёнными для изучения их мнений об учреждении.
По завершении визита состоялся совместный приём омбудсманов, в ходе которого были заслушаны обращения осуждённых.