Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ham ishtirok etdi.
Komissiya yig‘ilishida MDH doirasida Inson huquqlari va asosiy erkinliklari to‘g‘risidagi Konvensiya qabul qilinganining 30 yilligi hamda fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi munosabati bilan maxsus bayonotlar qabul qilindi.
Yig‘ilish kun tartibidan jami 17 ta masala o‘rin oldi. Jumladan:
• Penitensiar tizimda inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilinishi holati;
• Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining huquqlarining taʼminlanishi ustidan monitoring natijalari;
• Yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini taʼminlash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama etildi.
O‘zbekiston Parlamenti Ombudsmani Feruza Eshmatovaning chiqishi yoshlar huquqlariga rioya etilishi masalasiga bag‘ishlandi. U o‘z nutqida yoshlar huquqlari masalasi O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanini taʼkidlab, mazkur sohada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, qonunchilikdagi o‘zgarishlar va jamoatchilik nazoratining kengayib borayotganiga eʼtibor qaratdi.
Shuningdek, yig‘ilishda Qozog‘iston, Belarus, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Rossiya Ombudsmanlari ishtirokida inson huquqlarini taʼminlashga oid ilg‘or tajribalar bo‘yicha fikr almashildi.

В мероприятии приняла участие Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
В ходе заседания были приняты специальные заявления, по случаю 30-летия со дня принятия Конвенции СНГ о правах и основных свободах человека и по случаю 80-летия Победы над фашизмом.
Повестка заседания включала 17 вопросов, в том числе:
- Вопросы имплементации международных стандартов в пенитенциарной системе в национальное законодательство государств;
- О результатах мониторинга соблюдения прав ветеранов Великой Отечественной войны в государствах.
- Укрепление сотрудничества в обеспечении прав и свобод лиц, содержащихся в местах принудительного содержания.
Выступление Омбудсмана Парламента Узбекистана Ферузы Эшматовой было посвящено вопросу соблюдения прав молодёжи. В своём выступлении она подчеркнула, что защита прав молодёжи является одним из приоритетных направлений в области прав человека в Узбекистане, и обратила внимание на проводимые реформы, изменения в законодательстве и расширение общественного контроля в данной сфере.
Также в заседании приняли участие Омбудсманы Казахстана, Беларуси, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана и России, с которыми был проведён обмен опытом по вопросам обеспечения прав человека.