Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ham ishtirok etdi.
Komissiya yig‘ilishida MDH doirasida Inson huquqlari va asosiy erkinliklari to‘g‘risidagi Konvensiya qabul qilinganining 30 yilligi hamda fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi munosabati bilan maxsus bayonotlar qabul qilindi.
Yig‘ilish kun tartibidan jami 17 ta masala o‘rin oldi. Jumladan:
• Penitensiar tizimda inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilinishi holati;
• Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarining huquqlarining taʼminlanishi ustidan monitoring natijalari;
• Yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini taʼminlash bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama etildi.
O‘zbekiston Parlamenti Ombudsmani Feruza Eshmatovaning chiqishi yoshlar huquqlariga rioya etilishi masalasiga bag‘ishlandi. U o‘z nutqida yoshlar huquqlari masalasi O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi ustuvor yo‘nalishlardan biri ekanini taʼkidlab, mazkur sohada amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, qonunchilikdagi o‘zgarishlar va jamoatchilik nazoratining kengayib borayotganiga eʼtibor qaratdi.
Shuningdek, yig‘ilishda Qozog‘iston, Belarus, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Rossiya Ombudsmanlari ishtirokida inson huquqlarini taʼminlashga oid ilg‘or tajribalar bo‘yicha fikr almashildi.

The Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, took part in the event.
During the meeting, special declarations were adopted to mark the 30th anniversary of the adoption of the Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms within the CIS, and the 80th anniversary of the Victory over fascism.
The agenda of the meeting included 17 items, including:
- Issues of implementation of international standards in the penitentiary system in the national legislation of States;
- On the results of monitoring the observance of the rights of veterans of the Great Patriotic War in the States.
- Strengthening co-operation in ensuring the rights and freedoms of persons held in places of detention.
The speech by Uzbekistan’s Parliamentary Ombudsman, Feruza Eshmatova, focused on the protection of youth rights. She emphasized that safeguarding youth rights is one of the priority areas in the human rights sphere in Uzbekistan, and drew attention to the ongoing reforms, legislative changes, and the growing role of public oversight in this field.
The meeting also featured an exchange of experiences on best practices in human rights protection among the Ombudspersons of Kazakhstan, Belarus, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Russia.