Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslar qayerga murojaat qilishlari kerak?
"Tazyiq va zo‘ravonlikka uchragan xotin-qizlar va ularning voyaga yetmagan farzandlariga ijtimoiy xizmatlarni ko‘rsatish tizimini yo‘lga qo‘yish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi Qarorga ko‘ra, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslar, boshqa jismoniy hamda yuridik shaxslar tomonidan tazyiq va zo‘ravonlik holati to‘g‘risida quyidagi shakllarda murojaat qilinadi:
1.  “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari yoki ijtimoiy xodimga;
2.  ichki ishlar organlari navbatchilik qismining “102” telefon raqamlariga yoki bevosita profilaktika inspektorlariga;
3. “112” yagona dispetcherlik xizmati hamda 1146 qisqa raqamli “ishonch telefoni”ga.
Murojaat bo‘yicha 24 soat ichida quyidagilar amalga oshiriladi:
•  xotin-qizlar faoli va mahalladagi profilaktika inspektori tomonidan tazyiq va zo‘ravonlikni sodir etgan shaxs bilan suhbat o‘tkaziladi;
•  ijtimoiy xodim xotin-qizlar va ularning voyaga yetmagan farzandlarining holatini dastlabki tarzda baholash choralarini ko‘radi;
•  profilaktika inspektori xotin-qizlarga himoya orderi rasmiylashtiriladi hamda zaruratga ko‘ra birlamchi ko‘mak xonalariga joylashtirish uchun tegishli dalolatnomani rasmiylashtirishga doir choralarni ko‘radi;
•  ijtimoiy xodim va profilaktika inspektori tomonidan xotin-qizlar va ularning voyaga yetmagan farzandlari ularning roziligi asosida birlamchi ko‘mak xonasiga joylashtiriladi.
•  Xotin-qizlar va ularning voyaga yetmagan farzandlariga ijtimoiy xizmatlar “Inson” markazlari, Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish respublika markazining hududiy markazlari tomonidan ko‘rsatiladi.

Куда должны обращаться жертвы преследования и насилия?
Согласно Постановлению «О мерах по налаживанию системы социального обслуживания женщин, подвергшихся преследованиям и насилию, и их несовершеннолетних детей», жертвы преследования и насилия по факту преследования и насилия от физических и юридических лиц могут обратиться в следующих формах:
1. в Центры социальных услуг “Инсон” или к социальному работнику;
2. в дежурные части органов внутренних дел по номеру “102” или непосредственно к инспектору профилактики;
3. в единую диспетчерскую службу “112” или телефон доверия “1146”.
По обращению в течение 24 часов предпринимаются следующие меры:
• с лицом, совершившим преследование и насилие, осуществляется беседа активом женщин и инспектором профилактики махалли;
• социальный работник принимает меры в предварительной оценке состояния женщины и её несовершеннолетних детей;
• инспектор профилактики оформляет охранный ордер для женщин, и при необходимости, составляет соответствующий акт для помещения в комнату первичной помощи;
• на основании их согласия, женщины и их несовершеннолетние дети помещаются социальным работником и инспектором профилактики в комнату первичной помощи.
• Социальные услуги женщинам и их несовершеннолетним детям предоставляются центрами “Инсон”, территориальными подразделениями Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин.