Ombudsmanning 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyalar yig‘ilishlarida ko‘rib chiqildi
2025-yilning 10-fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) ning 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi, “Adolat” SDP hamda O‘zLiDeP fraksiyalari yig‘ilishlarida eshitildi.
Maʼruzada qayd etilishicha, 2024-yilda Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlar soni 23 422 tani tashkil etgan.
Fuqarolar murojaatlarida ko‘tarilgan masalalar bo‘yicha o‘tkazilgan tahlillar hamda monitoring tashriflari yakunlari bo‘yicha Parlament palatalariga  9 ta tahliliy maʼlumot, Vazirlar Mahkamasiga  5 ta tahliliy maʼlumot, davlat organlari va tashkilotlari va sudlarga taqdimnoma, xulosa, daʼvo arizasi, talabnoma shaklidagi 182 ta taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilgan.
Maʼruzada keltirilicha, Ombudsman tomonidan kiritilgan taʼsir choralari natijasida fuqarolar manfaatida jami 4,12 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ undirilgan. Shuningdek, o‘z faoliyatiga masʼuliyat bilan yondoshmagan qator davlat tashkilotlari va idoralari xodimlarining 67 nafariga “xayfsan” berilgan, 8 nafariga jarima qo‘llanilgan, 7 nafari esa  lavozimidan ozod etilgan.
Tadbirda deputatlar 2024-yilda fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida ombudsman.uz mobil ilovasi ishga tushirilganiga alohida eʼtibor qaratishdi. Mazkur ilovada OneID identifikatsiya tizimi orqali tez va oson ro‘yxatdan o‘tish, murojaat yuborish va javob xatlarini olish, onlayn maslahat, yangiliklar va statistik maʼlumotlardan xabardor bo‘lish imkoniyati yaratilgan.
Munozaralar davomida fraksiyalar aʼzolari tomonidan berilgan savollarga tegishli javoblar olinib, Ombudsmanning 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi maʼqullandi.

Report on the Ombudsman's Activities for 2024 Reviewed at the Sessions of the Fraktions of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
On February 10, 2025, the report on the Ombudsman's activities for 2024 was heard at the sessions of the fraktions of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, including the fraktions of the Democratic Party "Milliy Tiklanish", the People's Democratic Party of Uzbekistan, the Ecological Party of Uzbekistan, the SDP "Adolat" and the "UzLiDeP" fraktion.
The report stated that in 2024, 23,422 appeals were received by the Ombudsman from citizens of the Republic of Uzbekistan, foreign citizens and ombudsmen, stateless persons, public organizations, and other legal entities.
Based on the analysis of the issues raised in the citizens' appeals, as well as the results of monitoring visits, 9 analytical reports were presented in the chambers of the Oliy Majlis, 5 analytical reports in the Cabinet of Ministers, and 182 documents in the form of representations, conclusions, lawsuits, and demands were submitted to state bodies, organizations, and courts.
It was also reported that, as a result of the measures taken in the interest of citizens, over 4.12 billion UZS in wages were recovered. In addition, for the irresponsible conduct of some employees of state institutions and bodies, warnings were issued to 67 employees, 8 employees were fined, and 7 employees were dismissed.
At the event, deputies particularly noted the launch of the mobile application ombudsman.uz in 2024, which is aimed at creating convenience for citizens. This application provides the possibility of quick and easy registration through the OneID system, submission of appeals and receipt of responses, online consultations, and access to news and statistical data.
During the discussion, participants answered the questions raised, and the report on the Ombudsman's activities for 2024 was approved.