Ombudsmanning so‘roviga ko‘ra, murojaat Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Budjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi vakillari ishtirokida qayta o‘rganildi. Ushbu o‘rganish davomida fuqaroning ish stajiga oid arxiv hujjatlaridagi ma’lumotlarning noaniq kiritilgani sababli uning oylik ish haqi ma’lumotlari pensiya hujjatiga kiritilmagani aniqlandi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Pensiya jamg‘armasi xodimlari tomonidan fuqaroning pensiya ishi 2015 yil 1 avgustdan boshlab qayta hisoblandi. Natijada O‘zbekiston Respublikasi "Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida"gi Qonunining 59-moddasi asosida fuqaroga to‘lanmagan salkam 49 mln so‘m kompensatsiya to‘lab berildi.

At the request of the Ombudsman, the appeal was re-examined with the involvement of representatives from the Extra-Budgetary Pension Fund under the Ministry of Economy and Finance. During the review, it was discovered that inaccuracies in archived employment records had led to incomplete information about the citizen’s monthly salary in the pension documentation.
Based on the results of the investigation, the Pension Fund recalculated the citizen’s case retroactively from August 1, 2015. As a result, in accordance with Article 59 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On State Pension Provision for Citizens," the citizen was paid compensation of nearly 49 million UZS for the underpaid amounts.