Ombudsmanning so‘roviga ko‘ra, murojaat Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Budjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi vakillari ishtirokida qayta o‘rganildi. Ushbu o‘rganish davomida fuqaroning ish stajiga oid arxiv hujjatlaridagi ma’lumotlarning noaniq kiritilgani sababli uning oylik ish haqi ma’lumotlari pensiya hujjatiga kiritilmagani aniqlandi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, Pensiya jamg‘armasi xodimlari tomonidan fuqaroning pensiya ishi 2015 yil 1 avgustdan boshlab qayta hisoblandi. Natijada O‘zbekiston Respublikasi "Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida"gi Qonunining 59-moddasi asosida fuqaroga to‘lanmagan salkam 49 mln so‘m kompensatsiya to‘lab berildi.

По запросу Омбудсмана, обращение было повторно изучено с участием представителей Внебюджетного пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов. В ходе изучения выяснилось, что из-за неточно внесенных данных в архивных документах о трудовом стаже гражданина, информация о его ежемесячной заработной плате не была учтена в пенсионных документах.
На основании результатов проверки, Пенсионным фондом дело гражданина было пересчитано с 1 августа 2015 года. В результате, в соответствии со статьей 59 Закона Республики Узбекистан "О государственном пенсионном обеспечении граждан", гражданину была выплачена компенсация в размере почти 49 миллионов сумов за недополученные суммы.