Talaba yoshlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Yoshlar ishlari agentligi vakillari, Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari va OAV ishtirok etishdi.
Dastlab, tadbirda yoshlarga Konstitutsiyaning ilm-fan va taʼlim sohasidagi kafolatlarga eʼtibor qaratgan holda, mamlakatimizda yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar va imtiyozlar haqida so‘z yuritildi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 79-moddasida davlat yoshlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, ekologik huquqlari himoya qilinishini taʼminlaydi, ularning jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishini rag‘batlantirishi belgilangani va ushbu norma yoshlarning barcha muhim sohalardagi huquqlarini himoya qilish va ularning har tomonlama rivojlanishi uchun kafolatlangan sharoitlarni yaratishga qaratilgani qayd etildi.
Ochiq muloqotda yoshlarning Ombudsmanga murojaatlari va ular tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalar dolzarb ekanligi qayd etildi. Shuningdek, oliy taʼlim muassasalarida tashkil etilayotgan "Ombudsman klub"lari yoshlarga nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash, aholi muammolarini o‘rganishda faol ishtirok etish imkonini berayotgani, bu klublar talabalarning muammolarga masʼuliyat bilan yondashishga o‘rgatish orqali yetuk mutaxassis sifatida shakllanishlariga xizmat qilayotgani taʼkidlandi.
Tadbirda yoshlar huquqlari, erkinliklari va manfaatlarini taʼminlash, ularning jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishiga ko‘maklashish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, yoshlarning taʼlim, ijtimoiy himoya, mehnat huquqlari va korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faol rolini kuchaytirish uchun huquqiy asoslari tushuntirildi.
100 nafardan ziyod yoshlar bilan ochiq muloqot shaklida o‘tkazilgan uchrashuvda Ombudsmanga yoshlardan yuborilayotgan murojaatlarda ko‘tarilayotgan masalalarga ham alohida to‘xtalindi. O‘zaro savol-javoblarga boy tarzda o‘tgan tadbirda talabalar O‘zbekistonda yoshlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash hamda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatiga oid ko‘plab bilimlarga ega bo‘lishdi.

Открытый диалог с молодежью проведен в рамках проекта «Школа Омбудсмена»
12 ноября 2024 года в рамках проекта «Школа Омбудсмена» состоялось очередное мероприятие в здании Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека в Алмазарском районе города Ташкента.
В открытом диалоге с молодежью приняли участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), представители Агентства по противодействию коррупции, Агентства по делам молодежи, преподаватели и профессора Ташкентского государственного юридического университета, а также представители СМИ.
Сначала участникам рассказали о гарантиях Конституции в сфере науки и образования, возможностях и льготах, созданных для молодежи в нашей стране. В частности, отметили, что статья 79 Конституции Республики Узбекистан закрепляет обязанность государства защищать личные, политические, экономические, социальные, культурные и экологические права молодежи, поощрять их активное участие в жизни общества и государства. Эта норма направлена на защиту прав молодежи во всех ключевых сферах и создание гарантированных условий для их всестороннего развития.
В ходе открытого диалога подчеркнули значимость обращений молодежи к Омбудсмену, а также предложений и рекомендаций, высказанных студентами. Кроме того, обсудили роль «Клубов Омбудсмена», создаваемых в вузах, которые помогают студентам закрепить теоретические знания на практике и участвовать в изучении проблем населения. Эти клубы учат студентов ответственно подходить к решению проблем, способствуя их становлению как квалифицированных специалистов.
Мероприятие затронуло темы обеспечения прав, свобод и интересов молодежи, содействия их активному участию в общественной и государственной жизни. Также были разъяснены правовые основы, направленные на усиление роли молодежи в образовании, социальной защите, защите трудовых прав и в борьбе с коррупцией.
В ходе встречи, прошедшей в формате открытого диалога и собравшей более 100 молодых людей, отдельно обсудили вопросы, поднимаемые в обращениях молодежи к Омбудсмену. Вопросы и ответы, которыми был насыщен диалог, помогли студентам получить более полное представление о правах, свободах и законных интересах молодежи в Узбекистане, а также о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена).