Talaba yoshlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Yoshlar ishlari agentligi vakillari, Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari va OAV ishtirok etishdi.
Dastlab, tadbirda yoshlarga Konstitutsiyaning ilm-fan va taʼlim sohasidagi kafolatlarga eʼtibor qaratgan holda, mamlakatimizda yoshlar uchun yaratilgan imkoniyatlar va imtiyozlar haqida so‘z yuritildi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 79-moddasida davlat yoshlarning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, ekologik huquqlari himoya qilinishini taʼminlaydi, ularning jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishini rag‘batlantirishi belgilangani va ushbu norma yoshlarning barcha muhim sohalardagi huquqlarini himoya qilish va ularning har tomonlama rivojlanishi uchun kafolatlangan sharoitlarni yaratishga qaratilgani qayd etildi.
Ochiq muloqotda yoshlarning Ombudsmanga murojaatlari va ular tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalar dolzarb ekanligi qayd etildi. Shuningdek, oliy taʼlim muassasalarida tashkil etilayotgan "Ombudsman klub"lari yoshlarga nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlash, aholi muammolarini o‘rganishda faol ishtirok etish imkonini berayotgani, bu klublar talabalarning muammolarga masʼuliyat bilan yondashishga o‘rgatish orqali yetuk mutaxassis sifatida shakllanishlariga xizmat qilayotgani taʼkidlandi.
Tadbirda yoshlar huquqlari, erkinliklari va manfaatlarini taʼminlash, ularning jamiyat va davlat hayotida faol ishtirok etishiga ko‘maklashish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, yoshlarning taʼlim, ijtimoiy himoya, mehnat huquqlari va korrupsiyaga qarshi kurashishdagi faol rolini kuchaytirish uchun huquqiy asoslari tushuntirildi.
100 nafardan ziyod yoshlar bilan ochiq muloqot shaklida o‘tkazilgan uchrashuvda Ombudsmanga yoshlardan yuborilayotgan murojaatlarda ko‘tarilayotgan masalalarga ham alohida to‘xtalindi. O‘zaro savol-javoblarga boy tarzda o‘tgan tadbirda talabalar O‘zbekistonda yoshlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini taʼminlash hamda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatiga oid ko‘plab bilimlarga ega bo‘lishdi.

The event featured an open dialogue with youth, involving the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), representatives from the Anti-Corruption Agency, the Youth Affairs Agency, professors from Tashkent State University of Law, and members of the media.
The event began with an overview of constitutional guarantees in the fields of science and education, as well as opportunities and benefits created for youth in Uzbekistan. In particular, it was highlighted that Article 79 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan enshrines the state's responsibility to protect the personal, political, economic, social, cultural, and environmental rights of young people, and to encourage their active participation in society and state affairs. This provision aims to protect youth rights in all key areas, ensuring guaranteed conditions for their comprehensive development.
During the dialogue, the importance of youth appeals to the Ombudsman, as well as student suggestions and recommendations, were emphasized. The role of "Ombudsman Clubs" created in universities was also discussed, noting that these clubs help students apply theoretical knowledge in practice and engage in addressing public issues. The clubs instill a sense of responsibility in students as they work toward solving problems, contributing to their development as qualified specialists.
The event addressed topics related to protecting the rights, freedoms, and interests of youth, as well as promoting their active participation in public and state life. Legal frameworks aimed at strengthening the role of youth in education, social protection, labor rights, and the fight against corruption were also explained.
During the event, which brought together over 100 young people, specific issues raised in youth appeals to the Ombudsman were discussed. The question-and-answer format enriched the dialogue, helping students gain a deeper understanding of the rights, freedoms, and lawful interests of youth in Uzbekistan, as well as the work of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).