Dastlab, Buxoro viloyati Kogon tumanida joylashgan 1-son Jazoni ijro etish koloniyasiga tashrif buyurildi. Ushbu koloniya umumiy tartibda jazo o‘tashga hukm qilingan mahkumlarning jazo o‘tashlariga mo‘ljallagan. Tashrif davomida mahkumlarning yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish, mehnat qilish sharoitlari, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalar holati o‘rganilib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf qilish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Monitoring doirasida mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilib, murojaatlari qabul qilindi.
Keyingi manzil, Buxoro shahrida joylashgan 4-son tergov hibsxonasi bo‘ldi. O‘rganish jarayonida qamoqqa olingan ayblanuvchi va sudlanuvchilarni saqlash sharoitlari, qisqa muddatli uchrashuv xonalari, tibbiyot bo‘limi hamda ularning yashash joylari ko‘zdan kechirildi. Bundan tashqari, dori-darmon vositalari va oziq-ovqat mahsulotlarini saqlash hamda sanitariya-gigiyena qoidalariga amal qilish holati ko‘zdan kechirildi.
Buxoroga tashrif doirasida viloyatdagi IIB Ma’muriy qamoqqa olingan shaxslarni saqlash uchun mo‘ljallangan Maxsus qabulxonasi, 17 va 20-son Jazoni ijro etish koloniyalari hamda Vaqtincha saqlash hibsxonasiga (VSX) hamda Buxoro narkologiya dispanseriga ham monitoring tashriflari o‘tkazilib, ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishildi.
Eslatib o‘tamiz, monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklar yuzasidan ularni o‘z vaqtida bartaraf etilishini ta’minlash maqsadida mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsmanning tavsiyalari kiritiladi.

Conditions in Bukhara's Closed Institutions for Persons with Restricted Freedom of Movement Reviewed Under the Ombudsman's Supervision
On November 7-8, 2024, under the supervision of the Authorized Person for Human Rights (Ombudsman) and with the participation of members of Public Groups operating within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) for the prevention of torture, monitoring visits were conducted in several penitentiary institutions in the Bukhara region. Media representatives were also involved in the process.
The first visit was made to Correctional Colony No. 1 in the Kagan district of the Bukhara region, which houses inmates serving sentences under a general regime. During the visit, the living, nutrition, medical care, and work conditions of the inmates, as well as the state of short-term and long-term visitation rooms, were examined. Recommendations were provided to address identified shortcomings.
As part of the monitoring, group and individual meetings were held with inmates, during which their appeals were collected.
The next facility to be monitored was Detention Center No. 4 in Bukhara city. Conditions for both accused and convicted persons, as well as the state of short-term visitation rooms, the medical unit, and living quarters, were reviewed. Additionally, the storage conditions of medicines and food, as well as compliance with sanitary and hygiene standards, were examined.
During the visit to Bukhara, monitoring was also conducted at the Special Detention Center for persons under administrative arrest, Correctional Colonies No. 17 and 20, the temporary detention center, and the narcological dispensary of the Bukhara region, where the conditions for those detained were studied.
It should be noted that, based on the results of these monitoring visits, the Ombudsman's recommendations are sent to relevant ministries and agencies to ensure the timely rectification of identified issues.
Analytical reports summarizing the monitoring visits and the detected shortcomings are prepared by the Ombudsman and submitted to the chambers of the Oliy Majlis.