Belgilangan tartibga ko‘ra, saylash huquqiga ega mahkumlar qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan saylov uchastkalaridagi saylovchilar ro‘yxatiga kiritiladi. Saylovchilarning ro‘yxatlari esa mazkur muassasalar rahbarlari tomonidan taqdim etilgan maʼlumotlar asosida uchastka saylov komissiyasi tomonidan tuziladi va saylovchilar yagona elektron ro‘yxatiga kiritiladi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsman) Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuxrat Djurayev tomonidan Navoiy viloyatida mahkumlarning saylash huquqi va undan foydalanish tartibi bo‘yicha Navoiy viloyatidagi jazoni ijro etish muassasalari xodimlari uchun targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Videokonferens aloqa shaklida o‘tgan tadbirda Navoiy viloyatidagi 4, 5, 11, 12-son jazoni ijro etish koloniyalari va 36-son Manzil koloniyada xizmat qilayotgan 200 nafarga yaqin xodimlar ishtirok etishdi.
Taʼkidlanganidek, saylov kuni qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarining maʼmuriyati mahkumlarning saylov uchastkasiga kirib chiqishi va xavfsizligini taʼminlashi, shuningdek, ichki tartib-qoidalariga rioya etishi uchun masʼul hisoblanadi.
Qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida tuzilgan uchastka saylov komissiyalari mazkur muassasalarning maʼmuriyati bilan birgalikda saylovchilarni saylov to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari, saylovga tayyorgarlik ko‘rish, uni o‘tkazish jarayonlari, saylov o‘tkazish vaqti va tartibi hamda nomzodlar haqida xabardor qilib boradi.
Tadbirdan so‘ng, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili 4-son jazoni ijro etish koloniyasida mahkumlar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rgandi. Shuningdek, ular bilan jamoaviy uchrashuvlar o‘tkazib, muassasa va ularga munosabat bo‘yicha fikrlarini o‘rgandi.
Shuningdek, koloniyaga o‘rnatilgan “Ombudsman qutilari” ko‘zdan kechirildi va murojaatlar qabul qilindi.
Shu kuni Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining tashabbusi bilan mazkur koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar uchun Respublika Askiya markazi taniqli askiya sanʼati ustalari ishtirokida konsert va kulgi kechasi o‘tkazildi.

Каков порядок участия в выборах заключенных и осужденных с избирательным правом?
Выборы - это политическое право граждан, обеспечивающее их участие в государственном управлении. Согласно статье 5 Избирательного кодекса Республики Узбекистан, граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся по приговору суда в местах лишения свободы за совершение тяжких и особо тяжких преступлений, могут быть лишены права участвовать в выборах только в соответствии с законом и на основании решения суда. В иных случаях прямое или косвенное ограничение избирательных прав граждан не допускается.
В соответствии с установленным порядком осужденные, имеющие избирательное право, включаются в списки избирателей на избирательных участках, образованных в местах лишения свободы и содержания под стражей. Списки избирателей составляются участковой избирательной комиссией на основании информации, представленной руководителями данных учреждений, и включаются в единый электронный список избирателей.
Исходя из этого, региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) в Навоийской области Шухратом Джураевым было проведено агитационное мероприятие для сотрудников пенитенциарных учреждений Навоийской области по вопросам избирательного права осужденных и порядка его использования в Навоийской области. В мероприятии, прошедшем в форме видеоконференцсвязи, приняли участие около 200 сотрудников исправительных колоний № 4, 5, 11, 12 и колоний-поселения № 36 Навоийской области.
Как уже отмечалось, администрация мест содержания под стражей и тюремного заключения в день выборов несет ответственность за обеспечение безопасности заключенных при входе и выходе на избирательный участок, а также за соблюдение внутренних процедур.
Участковые избирательные комиссии, созданные в местах содержания под стражей и лишения свободы, совместно с администрацией данных учреждений информируют избирателей о законодательных актах о выборах, о подготовке к выборам, процессах их проведения, о времени и порядке проведения выборов, а также о кандидатах.
После мероприятия региональный представитель Омбудсмана в Навоийской области изучил условия, созданные для осужденных в исправительной колонии № 4. Он также проводил с ними коллективные встречи, чтобы узнать их мнение об учреждении и отношении к ним.
Также были проверены “Ящики Омбудсмана”, установленные в колонии и приняты поступившие обращения.
В этот день по инициативе регионального представителя Омбудсмана в Навоийской области в данной колонии состоялся концерт и вечер смеха с участием известных мастеров аскийского искусства Республиканского центра Аския и юмора для осужденных, отбывающих наказание.