Murojaatchining so‘zlariga ko‘ra, Navoiy shahrida singlisining qaramog‘ida yashaydigan,maktab yoshiga yetgan qizi maktabga 1-sinfga qabul qilinmagan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 50-moddasiga ko‘ra,har kim taʼlim olish huquqiga ega.Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi “Taʼlim to‘g‘risida”gi Qonunning 4-moddasiga muvofiq, taʼlim sohasida kamsitishlarga yo‘l qo‘yilmasligi, taʼlim olishga doir teng imkoniyatlarning taʼminlanishi, taʼlimning uzluksizligi va izchilligi, davlat taʼlim standartlari va davlat taʼlim talablari doirasida taʼlim olishning hamma uchun ochiqligi – taʼlim sohasidagi asosiy prinsiplar hisoblanadi.

По словам заявительницы, дочь школьного возраста, проживающая на попечении сестры в городе Навои, не была принята в школу в 1 класс.
Согласно статье 50 Конституции Республики Узбекистан, каждый имеет право на образование. Также в соответствии со статьей 4 Закона Республики Узбекистан “Об образовании” основными принципами в сфере образования являются недопущение дискриминации в сфере образования, обеспечение равных возможностей в получении образования, непрерывность и последовательность образования, доступность образования в рамках государственных образовательных стандартов и государственных образовательных требований.