Murojaatchining so‘zlariga ko‘ra, Navoiy shahrida singlisining qaramog‘ida yashaydigan,maktab yoshiga yetgan qizi maktabga 1-sinfga qabul qilinmagan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 50-moddasiga ko‘ra,har kim taʼlim olish huquqiga ega.Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi “Taʼlim to‘g‘risida”gi Qonunning 4-moddasiga muvofiq, taʼlim sohasida kamsitishlarga yo‘l qo‘yilmasligi, taʼlim olishga doir teng imkoniyatlarning taʼminlanishi, taʼlimning uzluksizligi va izchilligi, davlat taʼlim standartlari va davlat taʼlim talablari doirasida taʼlim olishning hamma uchun ochiqligi – taʼlim sohasidagi asosiy prinsiplar hisoblanadi.

According to the applicant, her school-age daughter, who lived in the care of her sister in Navoi, had not been admitted to school in the 1st grade.
Under article 50 of the Constitution, everyone has the right to education. In accordance with article 4 of the Education Act, the basic principles in the field of education are non-discrimination in education, equal opportunities in education, continuity and consistency of education, and access to education within the framework of Government educational standards and Government educational requirements.