Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman BMTTD Yevropa va MDH mintaqaviy byurosi direktori bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 33 yilligini munosabati bilan inson huquqlari borasidagi islohotlardan xalqaro hamjamiyatni xabardor etish maqsadida mamlakatimizning BMTdagi doimiy vakolatxonasida qator tadbir va muhim uchrashuvlar o‘tkazilmoqda. Mazkur tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ishtirok etmoqda.
2024-yilning 29-iyun kuni Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmani BMTTD shtab-kvartirasida, BMTning Yevropa va MDH mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Ivana Jivkovich bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida BMTTD vakillariga O‘zbekistonda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng o‘zgarishlar, jumladan, inson huquqlari, parlament saylovlari, bu boradagi qonunchilikdagi o‘zgarishlar, shuningdek, Ombudsman instituti faoliyati haqida so‘z bordi.
O‘zaro muloqot davomida mezbon keyingi yillarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi aloqalar tobora kuchayib borayotgani, hozirgi vaqtda O‘zbekiston inson huquqlarini ta’minlash, xususan, gender tengligi sohasidagi islohotlarni amalga oshirishda mintaqada yetakchi ekanligini qayd etdi.
Shuningdek, Ivana Jivkovich Ombudsman hamda fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab quvvatlashda  hamda yanada kuchaytirishda hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi. Samimiy va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuv yakunida tomonlar istiqboldagi hamkorlik loyihalari yuzasidan fikr almashishdi.
Ombudsman shuningdek,  28-avgust kuni BMT qarorgohida, diplomatik korpus va diaspora vakillari ishtirokida mustaqilligimizning 33 yilligiga bag‘ishlangan qabulda ham ishtirok etdi.
Ombudsman xizmat safari doirasida  shuningdek, BMTning tuzilmalari yig‘ilishlarida ishtirok etadi hamda Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarning Nyu-Yorkdagi vakolatxonasi rahbari, BMT Aholishunoslik jamg‘armasi (UNFPA), va qator boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashadi.

29 июня 2024 года Уполномоченный по правам человека Олий Мажлиса провела встречу с директором Регионального бюро ПРООН по Европе и СНГ Иваной Живкович в штаб-квартире ПРООН.
Во время встречи были обсуждены широкие реформы, проводимые в Узбекистане во всех сферах, в том числе в области прав человека, парламентских выборов, изменения в законодательстве, а также о деятельности института Омбудсмана.
В ходе беседы принимающая сторона отметила, что в последние годы связи между Узбекистаном и ООН стремительно укрепляются, а также подчеркнула, что в настоящее время Узбекистан является лидером в регионе по проведению реформ в области обеспечения прав человека, в частности, гендерного равенства.
Кроме того, Ивана Живкович выразила готовность к сотрудничеству в поддержке и укреплении института омбудсмана и гражданского общества.
В завершение встречи, прошедшей в атмосфере искренности и конструктивности, стороны обменялись мнениями по перспективным проектам сотрудничества.
Омбудсман также принял участие в приеме, посвященном 33-й годовщине независимости, который состоялся 28 августа в штаб-квартире ООН с участием представителей дипломатического корпуса и диаспоры.
В рамках рабочей поездки Омбудсман также примет участие в заседаниях структур ООН, встретится с руководителем представительства Верховного комиссара по правам человека в Нью-Йорке, представителями Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA) и ряда других международных организаций.