Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman BMTTD Yevropa va MDH mintaqaviy byurosi direktori bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 33 yilligini munosabati bilan inson huquqlari borasidagi islohotlardan xalqaro hamjamiyatni xabardor etish maqsadida mamlakatimizning BMTdagi doimiy vakolatxonasida qator tadbir va muhim uchrashuvlar o‘tkazilmoqda. Mazkur tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ishtirok etmoqda.
2024-yilning 29-iyun kuni Oliy Majlisning inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmani BMTTD shtab-kvartirasida, BMTning Yevropa va MDH mamlakatlari bo‘yicha mintaqaviy direktori Ivana Jivkovich bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida BMTTD vakillariga O‘zbekistonda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng o‘zgarishlar, jumladan, inson huquqlari, parlament saylovlari, bu boradagi qonunchilikdagi o‘zgarishlar, shuningdek, Ombudsman instituti faoliyati haqida so‘z bordi.
O‘zaro muloqot davomida mezbon keyingi yillarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi aloqalar tobora kuchayib borayotgani, hozirgi vaqtda O‘zbekiston inson huquqlarini ta’minlash, xususan, gender tengligi sohasidagi islohotlarni amalga oshirishda mintaqada yetakchi ekanligini qayd etdi.
Shuningdek, Ivana Jivkovich Ombudsman hamda fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab quvvatlashda  hamda yanada kuchaytirishda hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi. Samimiy va konstruktiv ruhda o‘tgan uchrashuv yakunida tomonlar istiqboldagi hamkorlik loyihalari yuzasidan fikr almashishdi.
Ombudsman shuningdek,  28-avgust kuni BMT qarorgohida, diplomatik korpus va diaspora vakillari ishtirokida mustaqilligimizning 33 yilligiga bag‘ishlangan qabulda ham ishtirok etdi.
Ombudsman xizmat safari doirasida  shuningdek, BMTning tuzilmalari yig‘ilishlarida ishtirok etadi hamda Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarning Nyu-Yorkdagi vakolatxonasi rahbari, BMT Aholishunoslik jamg‘armasi (UNFPA), va qator boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari bilan uchrashadi.

The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) met with the Director of the UNDP Regional Bureau for Europe and the CIS
In connection with the 33rd anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan, a series of events and important meetings are being held at our country's Permanent Mission to the UN, aimed at informing the international community about human rights reforms. These events are attended by Feruza Eshmatova the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman).
On June 29, 2024, the Ombudsman held a meeting with Ivana Živković, Director of the UNDP Regional Bureau for Europe and the CIS, at the UNDP headquarters.
During the meeting, wide-ranging reforms being carried out in Uzbekistan in all areas were discussed, including in the field of human rights, parliamentary elections, legislative changes, as well as the activities of the Ombudsman institution.
During the conversation, the host noted that in recent years, ties between Uzbekistan and the UN have been rapidly strengthening, and also emphasized that Uzbekistan is currently a leader in the region in implementing reforms to ensure human rights, particularly in the area of gender equality.
In addition, Ivana Živković expressed her readiness to cooperate in supporting and strengthening the Ombudsman institution and civil society.
At the end of the meeting, which was held in an atmosphere of sincerity and constructiveness, the parties exchanged views on prospective cooperation projects.
The Ombudsman also participated in a reception dedicated to the 33rd anniversary of independence, which took place on August 28 at the UN headquarters with the participation of representatives of the diplomatic corps and diaspora.
As part of the working visit, the Ombudsman will also attend meetings of UN bodies, meet with the head of the Office of the High Commissioner for Human Rights in New York, representatives of the United Nations Population Fund (UNFPA), and a number of other international organizations.