Mazkur xabar Ombudsman tomonidan nazoratga olinib, zudlik bilan Ombudsman Kotibiyati xodimlari tomonidan Jazoni ijro etish departamentining Markaziy hibsxonasiga monitoring tashrifi amalga oshirilgan holda o‘rganildi.
Monitoring davomida, ushbu hibsxonada saqlanayotgan 50 dan ortiq mahbuslar bilan uchrashilib, xabarda keltirilgan holatlar yuzasidan so‘ralganda, ular suv bilan bog‘liq muammolar mavjud emasligi, belgilangan tartibga ko‘ra haftada bir marotaba cho‘milishlari hamda ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatdan shikoyatlari yo‘qligini bildirdilar.
Shu bilan birga, monitoringda hibsxonada saqlanayotgan shaxslarning yashashi, ovqatlanishi, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishi holatlari o‘rganildi.
Monitoringda hibsxona ma’muriyati tomonidan u yerda saqlanayotgan shaxslarni doimiy ravishda suv bilan ta’minlash maqsadida uning hududida suv yetkazish uchun 2,5 atmosferali qo‘shimcha 12 ta artezian elektr nasoslari o‘rnatilganligi va barchasi soz holdaligi ma’lum bo‘ldi.
Qayd etish joizki, hibsxonada belgilangan me’yordan ortiq mahbuslar saqlanishiga yo‘l qo‘yilishi holatlari yuzasidan Ichki ishlar vazirligi va boshqa mas’ul idoralarga muqaddam Ombudsmanning xulosasi kiritilgan. Unga ko‘ra, hozirgi kunda hibsxona hududida qo‘shimcha bino qurish rejalashtirilgan va amaliy ishlar boshlangan.
Shunga ko‘ra, Ombudsman tomonidan hibsxona hududida qo‘shimcha bino qurish ishlarini tez orada boshlash va sifatli yakunlash zarurati yuzasidan murojaat kiritiladi.
Eslatib o‘tish joizki, joriy yilning 7 oyi mobaynida Ombudsman va uning huzuridagi jamoatchilik guruhlari tomonidan ushbu hibsxonaga amalga oshirilgan monitoring tashriflarida hamda “Ombudsman quti”laridan kelib tushgan murojaatlarda suv ta’minoti, tibbiy xizmat va me’yordan ortiq mahbuslar saqlanishidagi muammolar masalasida murojaatlar kelib tushmagan.

Данное сообщение было взято на контроль Омбудсманом и немедленно изучено сотрудниками Секретариата Омбудсмана в ходе мониторингового визита в центральное отделение Департамента исполнения наказаний.
В ходе мониторинга было проведено более 50 встреч с заключенными в данном следственном изоляторе. На вопросы о состоянии, упомянутом в отчете, они сообщили, что проблем с водой нет, купаются раз в неделю согласно установленному порядку и не имеют жалоб на медицинское обслуживание.
Кроме того, в рамках мониторинга было изучено состояние проживания, питания, оказания медицинской помощи и соблюдения санитарно-гигиенических норм для лиц, содержащихся в следственном изоляторе. Выяснилось, что администрацией учреждения для постоянного обеспечения заключенных водой на территории изолятора были установлены дополнительные 12 артезианских электрических насосов с давлением 2,5 атмосферы, и все они находятся в исправном состоянии.
Следует отметить, что по факту содержания в следственном изоляторе заключенных сверх установленной нормы ранее Омбудсман направил заключение в Министерство внутренних дел и другие ответственные органы. В связи с этим в настоящее время планируется строительство дополнительного здания на территории изолятора, и начаты практические работы.
В связи с этим Омбудсман выступит с обращением о необходимости скорейшего начала строительства и качественного завершения дополнительного здания на территории изолятора.
Напомним, что за 7 месяцев текущего года в ходе мониторинговых визитов Омбудсмана и общественных групп при нем в данный следственный изолятор, а также по обращениям, поступившим через "ящики Омбудсмена", не поступало жалоб на проблемы с водоснабжением, медицинским обслуживанием и содержанием заключенных сверх установленной нормы под стражей.