Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2024-yilning birinchi yarim yilligida qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va oldini olish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar yuzasidan
BRIFING
2024-yilning 1-yarim yilligida Ombudsman va Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 452 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2023-yilning 6 oyida ushbu ko‘rsatkich 348 tani tashkil etgan edi.
Monitoring tashriflarning 56 tasi jazoni ijro etish koloniyalari, 71 tasi tergov hibsxonalari, 93 tasi vaqtincha saqlash hibsxonalari, 28 tasi Maxsus qabulxonalar, 17 tasi reabilitatsiya qilish markazlari, 23 tasi narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining filiallari, 28 tasi ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalari, 36 tasi “Saxovat” va “Muruvvat” uylari, 61 tasi mastlik holatidagilarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlari va 8 tasi tuman (shahar) Ichki ishlar bo‘limlarida o‘tkazilgan.
Monitoring tashriflari davomida 3,0 mingga yaqin mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 1585 ming nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Tashriflarda ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni yashash, ovqatlanish, mehnat qilish sharoitlari hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, saqlanayotgan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Monitoring tashriflari davomida bir qator salbiy holatlar va tizimli kamchiliklar aniqlandi. Ushbu kamchiliklar yuzasidan 6 oyda Ombudsman tomonidan mutasaddi va tegishli vazirlik va idoralarga 5 ta talabnoma, 5 ta taqdimnoma, 8 ta xulosa va 2 ta tahliliy axborotlar kiritildi.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan Oliy Majlis palatalariga 4 ta tahliliy maʼlumot taqdim etildi.
Ombudsman tomonidan kiritilgan taʼsir choralarini ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanidagi eskirgan, bemorlarni saqlash va davolashda antisanitar holatga kelgan Narkologiya dispanseri Nukus tumanida joylashgan bo‘sh binoga ko‘chirildi va bemorlarga qulay sharoitlar yaratildi.
Monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarda ishlovchi 50 nafar xodimga hayfsan berildi, 2 nafar xodim maʼmuriy javobgarlikka tortildi, 3 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilindi.
Jumladan, Sirdaryo tumani “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ayollar internat uyi, Qo‘qon “Muruvvat” internat uyi, Andijon tumani “Muruvvat” nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun erkaklar internat uyiga amalga oshirilgan monitoringlar davomida 3 nafar xodimi bilan mehnat shartnomasi bekor qilindi, 35 nafar xodimiga “hayfsan” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan va 2 nafar xodim maʼmuriy javobgarlikka tortilgan.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqalʼa tumani 2-son ruhiy asab kasalliklari dispanseri va Farg‘ona viloyat 2-sonli ruhiy kasalliklar shifoxonasining 6 nafar, Qashqadaryo viloyatidagi shahar, tuman vaqtincha saqlash hibsxonalaridagi faoliyat yurituvchi 9 nafar ichki ishlar organlari xodimlariga nisbatan intizomiy  jazo chorasi qo‘llanilgan. Andijon viloyati Psioxonevrologiya dispanserining 1 nafar xodimi ishdan bo‘shatilgan.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, Jizzax shahar hamda Do‘stlik tumanidagi vaqtincha saqlash hibsxonalari, Toshkent viloyati Chinoz tumanidagi VSʼH kapital, Samarqand viloyatidagi VSʼH joriy taʼmirlandi. Nurafshon shahar va Toshkent tumani VSʼHlaridagi taʼmirtalab holatga kelgan kamera va sayr qilish xonalari to‘liq taʼmirlandi. Navoiydagi 36-son Manzil-koloniyasidagi mahkumlarning umumiy soni uchun kichiklik qiladigan oshxona o‘rniga 300 o‘ringa mo‘ljallangan barcha qulayliklarga ega bo‘lgan oshxona qurilib, foydalanishga topshirildi. Buxorodagi 4-son tergov hibsxonasida xo‘jalik ishlariga jalb qilingan mahkumlar uchun yaqin qarindoshlari bilan uchrashuv xonalari qurilmoqda.
Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasini zamonaviy asbob-uskunalar bilan taʼminlanmagani, davolanuvchilarga kiyim-kechak va boshqa kerakli jihozlar ajratilmagani va boshqa aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan Nazorat rejasi tasdiqlanib, ijro etilmoqda.
Qolaversa, Ombudsmanning mintaqaviy vakillari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida joylardagi mutasaddi organlar va tashkilotlarning vakillari bilan hamkorlikda tibbiy ko‘rik,  sayyor qabullar hamda boshqa maʼrifiy tadbirlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, hisobot davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Surxondaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlarida hududlardagi sog‘liqni saqlash boshqarmalari bilan hamkorlikda tor doiradagi oliy toifali shifokorlar jalb qilinib, 5600 nafardan ortiq mahkum va mahbuslar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Tibbiy ko‘rikdan o‘tgan mahkumlarning 440 nafari Toshkent shahridagi 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashgan kasalxonaga yuborilgan.
Shuningdek, Navoiy va Sirdaryo viloyatlarida mahkumlar o‘rtasida “Zakovat” intelektual o‘yinlari hamda “Kinokarvon” loyihasi doirasida maʼnaviy va maʼrifiy ruhdagi uchrashuvlar o‘tkazildi.
Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Navoiy va Namangan viloyatlaridagi mintaqaviy vakillari va viloyatlardagi “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda ushbu hududlardagi jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan mahkumlar kasb-hunarga o‘rgatilmoqda. 2024-yilning 1-yarim yilligida 800 nafardan ortiq mahkumlar kasbga o‘rgatilib, ularga sertifikatlar berildi.
Endi mahkum va mahbuslar murojaatlarini ko‘rib chiqish natijalariga to‘xtalamiz. Hisobot davrida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan 1 271 ta murojaat kelib tushdi. Bu ko‘rsatkich 2023 yilning shu davriga nisbatan 16 %ga  kamaygan.
Murojaatlarning 483 tasi pochta aloqa xizmati, 22 tasi sayyor qabul, 17 tasi Ombudsman qabuli, 200 tasi fuqarolar qabuli, 198 tasi “Ombudsman qutisi”, 344 tasi elektron tarzda va 7 tasi Ombudsmanning “Ishonch telefoni” orqali kelib tushgan.
Murojaatlarda sud hukmi, surishtiruv va dastlabki tergov harakatlaridan norozilik, sud hukmini yengillashtirish, muddatidan oldin ozod etish va (yoki) afv etish, ruhiy, psixologik, jismoniy bosim o‘tkazilganligi yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi, Ombudsman bilan uchrashuv, boshqa muassasaga o‘tkazish, oila aʼzolariga ko‘mak berish, tibbiy yordam ko‘rsatish, sud majlisida Ombudsman Kotibiyati xodimining ishtiroki va boshqa masalalar ko‘tarilgan.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, 24 nafar jazo muddatini o‘tayotgan shaxslar maxsus tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, ularning 13 nafari davolanish uchun kasalxonalarga joylashtirildi.
7 nafar mahkumga jazo muddatining o‘talmay qolgan qismini yengilrog‘iga almashtirishida yoki muddatidan ilgari shartli ozod etilishida, 5 nafariga amaldagi intizomiy taʼsir chorasini muddatidan avval rag‘batlantirish tariqasida yechilishida amaliy yordam ko‘rsatildi.
2 nafar mahkum yashash joyiga yaqin bo‘lgan jazoni ijro etish muassasalariga o‘tkazilgan.
Manzil-koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlarning 6 nafar voyaga yetmagan farzandlariga bola nafaqasi puli olishda va 5 nafar mahkumning oila aʼzolariga joylardagi mahalliy hokimliklar ko‘magida moddiy yordam ajratilishiga erishildi.
Ombudsman nomiga 2024-yil 1-yarim yilligida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslarga nisbatan ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi yuzasidan 95 ta shikoyat kelib tushdi. Bu ko‘rsatkich 2023 yilning shu davrida 125 tani tashkil etgan.
Shikoyatlarning 8 tasi yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsman murojaatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilangan. 35 tasi esa o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari hamda prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra o‘z tasdig‘ini topmadi.
Ombudsmanning nazorat xatiga ko‘ra, 1 ta holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
52 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Alohida taʼkidlash joizki, ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi to‘g‘risida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlar o‘rganilib Ombudsman rasmiy saytida 10 ta munosabat bildirilgan va mutasaddi vazirlik va idoralarga Ombudsman talabnomalari kiritilgan.

Брифинг Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о работе по выявлению и предупреждению случаев пыток в первом полугодии 2024 года
В течении 1-го полугодия 2024 года Омбудсман и Общественные группы провели 452 мониторинговых визита в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. За 6 месяцев 2023 года этот показатель был 348.
Мониторинговые посещения осуществлены в 56 колонии исполнения наказания, 71 Следственные изоляторы, 93 изоляторы временного содержания, 28 Специальные приемники, 17 реабилитационные центры, 23 филиалы научно-практические медицинские центры наркологии, 28 психоневрологические больницы, 36 домов “Саховат” и “Мурувват”, 61 пункты оказания медицинской помощи лицам в состоянии алкогольного опьянения и 8 районных (городских) Органов внутренних дел.
В ходе мониторинговых визитов были проведены коллективные беседы почти с 3,0 тыс. осужденными и заключенными, а также индивидуальные беседы с 1585 тыс. лицами.
При визитах были изучены условия проживания, питания, труда и качества оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в этих учреждениях, духовно-просветительской работы и соблюдения санитарно-гигиенических требований для лиц, содержащихся в этих учреждениях, а также другие аналогичные факты.
В ходе мониторинговых посещений были выявлены ряд неблагоприятных фактов и системных недостатков. По данным недостаткам за 6 месяцев Омбудсманом внесены 5 требований, 5 представлений, 8 заключений и 2 аналитических справок в соответствующие министерства и ведомства.
Также, Омбудсман также представлены 4 аналитических справок палатам Олий Мажлиса.
По результатам рассмотрения внесенных Омбудсманом мер воздействия, ветхий и антисанитарный по содержанию и лечению пациентов наркологический диспансер в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан перенесен в пустующее здание, расположенное в Нукусском районе, где созданы комфортные условия для пациентов.
По выявленным недостаткам в ходе мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, в отношении 50 работников объявлены выговоры, 2 работников привлечены к административной ответственности, с 3 работниками расторгнут трудовой договор.
В частности, в ходе проведенных мониторингов в женские дома-интернат для лиц с ограниченными возможностями здоровья “Мурувват” Сырдарьинского района и города Коканда, мужской дом-интернат для лиц с ограниченными возможностями здоровья “Мурувват” Андижанского района с 3 сотрудниками был расторгнут трудовой договор, к 35 сотрудникам применено дисциплинарное взыскание “Выговор” и 2 сотрудников привлечены к административной ответственности.
Применены меры дисциплинарного воздействия в отношении 6 сотрудников психоневрологического диспансера № 2 Элликкалинского района Республики Каракалпакстан и Ферганской областной психиатрической больницы № 2 и 9 сотрудников городских и районных изоляторов временного содержания органов внутренних дел Кашкадарьинской области. Уволен 1 сотрудник Андижанского областного психоневрологического диспансера.
По рекомендации Омбудсмана отремонтированы капитально помещения изоляторов временного содержания города Джизак и Дустликского района, ИВС Чиназского района Ташкентской области, проведен текущий ремонт в ИВС Самаркандской области. Полностью отремонтированы требующего ремонта камеры и комнаты для прогулок ИВС города Нурафшан и Ташкентского района. Построена и сдана в эксплуатацию столовая на 300 мест со всеми удобствами вместо рассчитанного для малого количества столовой в колонии-поселении № 36 в Навои. В Следственном изоляторе № 4 Бухары строятся комнаты для свиданий с близкими родственниками осужденных, привлеченных к хозяйственной работы.
В связи с отсутствием современных технологий для лечения, не обеспечением пациентов одеждой и другими предметами в Республиканской психиатрической больнице усиленного наблюдения Министерством здравоохранения утвержден и исполняется Контрольный план по устранению выявленных недостатков.
Кроме того, региональными представителями Омбудсмана во время мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения совместно с местными представителями соответствующих органов и организаций проводятся медицинские осмотры, выездные приемы и другие просветительские мероприятия. В частности, за отчетный период совместно с региональными управлениями здравоохранения Республики Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Самаркандской областей привлечен узкий круг врачей высшей категории, в ходе которого проведено медицинское обследование более 5600 осужденных и заключенных. Прошедшие медицинское освидетельствование 440 осужденных направлены в специализированную больницу для осужденных № 23 города Ташкента.
Также, среди осужденных Навоийской и Сырдарьинской областей проведены интеллектуальные игры “Заковат” и встречи в духовном и просветительском духе в рамках проекта “Кинокарвон”.
Региональными представителями Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Навоийской и Наманганской областях совместно с областным объединением “Хумарманд” обучаются профессиям осужденные, содержащиеся в пенитенциарных учреждениях этих регионов. В 1-м полугодии 2024 года более 800 осужденных обучены профессиям и выданы сертификаты.
Теперь остановимся на результатах рассмотрения обращений осужденных и заключенных. За отчетный период Омбудсману поступило 1 271 обращений от лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения, а также их близких родственников и защитников (адвокатов). Этот показатель понижен на 16% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года.
483 - обращения поступили по средствам почтовой связи, 22 - в ходе выездного приема, 17 – личный прием Омбудсмана, 200 - приема граждан, 198 - “Ящик омбудсмана”, 344 - в электронном виде и 7 - по «Телефону доверия» Омбудсмана.
В обращениях были подняты вопросы о несогласии с приговором, ходом дознания и предварительного следствия, смягчении приговора, досрочном освобождении и (или) помиловании, психологическом и физическом давлении, встрече с Омбудсманом, переводе в другое учреждение, оказании содействия членам семьи, оказании медицинской помощи, участии сотрудника Секретариата Омбудсмана в судебном заседании и другим вопросам.
По итогам рассмотрения обращений 24 отбывающие наказание лица прошли специальный медицинский осмотр, из которых 13 были госпитализированы для лечения.
Оказано содействие 7 осужденным в замене неотбытой части наказания на более мягкую или условно-досрочном освобождении и в качестве досрочного поощрения 5 отменены действующей меры дисциплинарного воздействия.
2 осужденных переведены в пенитенциарные учреждения, расположенные вблизи от их места жительства.
6 несовершеннолетним детям осужденных, отбывающих наказание в колониях-поселениях оказано содействие в получении детского пособия и 5 членам семей осужденных выделена материальная помощь при поддержке местных органов власти на местах.
Омбудсман в течение 1-го полугодия 2024 года получил 95 жалоб о психологическом, физическом и ином давлении на лиц, содержащихся в местах содержания под стражей лиц с ограниченной свободой передвижения. Эта цифра составила 125 за аналогичный период 2023 года.
По итогам обращения Омбудсмана, вышестоящей прокуратурой приняты 8 решений в отмене постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела и проведению дополнительной доследственной проверки. По 35 жалобам по итогам проведенного органам прокуратуры служебного расследования факты не нашли своего подтверждения.
Согласно контрольному письму Омбудсмана по 1 факту возбуждено уголовное дело.
По 52 жалобам проведение доследственных действий продолжаются.
Особо следует отметить, что распространившиеся в социальных сетях 10 сообщений о психологическом, физическом и ином давлении были изучены и дана позиция на официальном сайте Омбудсмана, а также внесены требования в соответствующие министерства и ведомства