Uchrashuvda har ikkala davlatning inson huquqlarinini taʼminlash, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash mexanizmlari, qonun hujjatlari ijrosini monitoring qilish borasidagi tajribasi haqida so‘z bordi.
Mikko Puumalaynen Ombudsman instituti tomonidan fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilishga qaratilgan tizim yaratilganligini eʼtirof etib, ayni bu borada Ombudsman instituti faoliyatini takomillashtirish bilan bog‘liq amalga oshirilgan islohotlarni eʼtirof etdi.
Shuningdek, uchrashuv jarayonida tomonlar inson huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida hamkorlikni yana-da mustahkamlashdan manfaatdor ekanligini maʼlum qilishdi.

В ходе встречи обсуждался опыт обоих государств в области обеспечения прав человека, механизмов работы с обращениями граждан, мониторинга исполнения актов законодательства.
Господин Микко Пуумалайнен признал, что институтом Омбудсмана была создана система, направленная на защиту прав и свобод граждан, а также признал значимость проводимых в этом направлении реформ, связанных с совершенствованием деятельности института Омбудсмана.
Кроме того, в ходе встречи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества в области защиты прав и свобод человека