Murojaatchi ayolning maʼlum qilishicha, 2021 yilda turmush o‘rtog‘i vafot etgan va hozirda 3 nafar farzandning yagona boquvchisi hisoblanadi. Jizzaxlik fuqaro A.B. murojaatchining marhum turmush o‘rtog‘idan qarzdor bo‘lgan. Fuqarolik ishlari bo‘yicha Jizzax viloyati Paxtakor tuman sudining 2022 yil 12 fevraldagi zarar undirish to‘g‘risidagi ijro hujjati Byuroning Jizzax viloyati Paxtakor tuman bo‘limiga 2022 yilning avgust oyida kelib tushgan. Lekin, shu kunga qadar qarzdorlik undirilmagan.
Murojaatchi arizasida qarzdor A.B.ning “Cobalt” rusumli avtomobili Paxtakor tumanida erkin harakatlanib yurgan bir paytda Paxtakor tuman MIB xodimlari sud qarorini ijro etish uchun borib, xolislar ishtirokida avtotransport vositasi yo‘qligi haqida dalolatnoma tuzib, undiruvchiga yuborish bilan cheklanganini qayd etgan.
Mazkur murojaat Ombudsman nazoratiga olingach, holat Jizzax viloyat prokuraturasi tomonidan o‘rganildi. Aniqlanishicha, ijro hujjati bo‘yicha qarzdorning O‘zbekiston Respublikasidan chiqish huquqlari vaqtincha cheklangan, qarzdor nomida undiruvga qaratish mumkin bo‘lgan “Cobalt” rusumli avtotransport vositasi borligi aniqlangan va unga nisbatan onlayn taqiq qo‘yilgan.
Ushbu avtotransport vositasini topish bo‘yicha davlat ijrochisi tomonidan ko‘rilgan choralar natijasiz bo‘lganligi bois avtomashinaga nisbatan 2023 yil yanvar oyida qidiruv eʼlon qilingan va qaror ijro qilish uchun Jizzax viloyat IIB JXX YHXBga yuborilgan.
Jizzax viloyat prokuraturasining Ombudsmanga maʼlum qilishicha, murojaatni ko‘rib chiqish davomida 2023 yil 29 mart kuni qarzdor hisobidan undiruvchi foydasiga 43,4 mln so‘mdan 1,7 mln so‘m undirilishi taʼminlangan.
Hozirda qolgan qarzni undirish bo‘yicha ijro harakatlari olib borilmoqda.
Bundan tashqari, davlat ijrochisiga nisbatan sud hujjati ijrosini taʼminlashda masʼuliyatsizlikka yo‘l qo‘yganligi uchun intizomiy javobgarlik to‘g‘risida ish qo‘zg‘atilgan.
Ushbu murojaat Ombudsman nazoratida. Ombudsman xodimlari murojaat egasi, 3 nafar farzandning yagona boquvchisi bo‘lgan beva ayol bilan bog‘lanishganda, aprel-may oylarida hech qanday qarzdorlik undirilmagani maʼlum bo‘ldi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Ombudsman MIBning Jizzax viloyati Paxtakor tuman bo‘limi xodimlaridan qarzdorlikning qolgan qismini ham marhum undiruvchining turmush o‘rtog‘iga undirilishida sustkashlikka yo‘l qo‘ymasliklarini so‘raydi.

После обращения Омбудсмана в отношении государственного исполнителя возбуждено дело о дисциплинарной ответственности
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману), обратилась гражданка Н.М. из г.Ташкента по поводу  взыскания долга в размере 43,4 млн сумов от гражданина А.Б., жителя Джизакской области, В обращении заявительница заявила что несмотря на то, что у должника есть автомобиль, который можно использовать для взыскания, долг до сих пор не взыскан государственными исполнителями.
Заявительница сообщила, что ее муж умер в 2021 году, и теперь она является единственным кормильцем 3 детей. Гражданин А.Б. Джизакской области задолжал умершему супругу заявительницы. В августе 2022 года исполнительный документ Пахтакорского районного суда Джизакской области по гражданским делам о взыскании неустойки от 12 февраля 2022 года поступил в отдел Бюро принудительного исполнения Пахтакорского районного Джизакской области. Однако долг до сих пор не взыскан.
В обращении заявителя отмечено, что в то время как автомобиль должника А.Б. «Кобальт» свободно передвигался по Пахтакорскому району, сотрудники МВД Пахтакорского района выехали для исполнения решения суда, составили документ об отсутствии автомобиля в присутствии беспристрастных сторон и направил его коллектору.
После того, как данное обращение было передано под надзор Омбудсмана, ситуацию расследовала прокуратура Джизакской области. Установлено, что право должника на выезд за пределы Республики Узбекистан временно ограничены согласно исполнительному документу, а автомашина «Кобальт» признана подлежащей взысканию на имя должника, а также на автомобиль наложен онлайн запрет.
В связи с тем, что меры, предпринятые госисполнителем по розыску данной автомашины, не увенчались успехом, в январе 2023 года на машину был выдан ордер на обыск, и она была направлена ​​в СБДД Департамента общественной безопасности Джизакской области для исполнения постановления.
Прокуратура Джизакской области сообщила Уполномоченному, что в ходе рассмотрения обращения 29 марта 2023 года со счета должника было взыскано 1,7 млн ​​сумов из 43,4 млн сумов.
В настоящее время проводятся исполнительные действия по взысканию оставшейся задолженности.
Кроме того, в отношении государственного судебного пристава-исполнителя возбуждено дело о дисциплинарной ответственности за безответственность в обеспечении исполнения судебного документа.
Данное обращение находится под контролем ​​Омбудсмана. При обращении Омбудсмана к заявительнице, вдове, которая является единственным кормильцем 3 детей, выяснилось, что за апрель-май задолженность не взыскивалась.
На основании вышеизложенного, Омбудсман просит сотрудников Пахтакорского районного отдела МИБ Джизакской области не допускать просрочек во взыскании оставшейся части долга.