Uy-joydan hissa ajratish bo‘yicha uzoq yillar davomida sarson bo‘lgan fuqaro murojaati Ombudsman yordamida ijobiy hal etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Jizzax viloyati, Forish tumanida yashovchi Z.J. otasidan qolgan meros uy-joydan hissa ajratishda yordam so‘rab tegishli tashkilotlarga qilgan murojaatlari besamara bo‘layotganligi bo‘yicha murojaat qildi.
Murojaat o‘rganilganda aniqlanishicha,  murojaatchi Z.J.ning otasi B.J. birinchi turmush o‘rtog‘i vafot etgandan keyin A.U. bilan qonuniy nikohdan o‘tadi. Ularning birgalikdagi turmushlari davomida farzandi bo‘lmagan. Otasi 1995 yilda, turmush o‘rtog‘i A.U. esa 2010 yilda vafot etgan.
Fuqaro Z.J. ning otasi B.J. va o‘gay onasidan qolgan uy-joyni rasmiylashtirib berishni so‘rab qilgan murojaatiga asosan Forish tuman hokimligi 2015 yil 3 martda Forish tumani, Osmonsoy QFY, Yarashlov qishlog‘idagi uy-joylarni marhuma A.U. nomiga rasmiylashtirish haqida qaror chiqargan.
Shundan so‘ng fuqaro Z.J.ning qilgan murojaatiga ko‘p idoralar faqatgina “javob” berish bilan cheklangan.
Fuqaro Z.J. Ombudsmanga murojaatida otasidan qolgan uy-joydan hissa ajratilmaganligi natijasida farzandlari va nabiralari ro‘yxatga olinmaganligini, shu sababli ijtimoiy yordam va boshqa ko‘maklardan mahrum bo‘lganligini yozgan va qonuniy asosda yordam berilishini so‘ragan.
Amaldagi O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksiga muvofiq er va xotinning nikoh davomida orttirgan mol-mulklari birgalikdagi umumiy mulki hisoblanishi hamda Fuqarolik kodeksida mol-mulkning vasiyat qilinmagan qismi merosxo‘rlar o‘rtasida taqsimlanishi nazarda tutilgan. Murojaatchining uzoq yillar davomida qiynalganligi, ijtimoiy sharoitining og‘irligi sababli Ombudsman tomonidan fuqaro manfaatida sudga daʼvo ariza kiritildi.
Sud fuqaro manfaatida kiritilgan Ombudsmanning daʼvo arizani to‘liq qanoatlantirib, fuqaro Z.J. B.J.dan qolgan mulkning birinchi navbatdagi vorisi deb topilib, meros mulkdan ulushi belgilab berildi.
Fuqaroning qonuniy huquq va manfaatlari sud tomonidan tiklanganligi uning ko‘plab idoralarga qatnashiga chek qo‘ydi.

При изучении обращения установлено, что после смерти первой супруги отца заявителя, он вступает в законный брак с гражданкой А.У. и у них не было детей во время брака. Отец заявителя умер в 1995 г., супруга А.У. умерла в 2010 году.
На основании обращения гражданина с просьбой оформлении жилого помещения в махалле Осмонсой селе Ярашлов Форишского района, оставшееся от отца и мачехи, администрация Форишского района 3 марта 2015 года вынесла постановление об оформлении жилья на имя попойной А.У..
После этого гражданин З.Ж. на множество своих обращений в соответствующие органы получал лишь «формальные ответы».
Гражданин З.Ж. в своем обращении к Омбудсману заявил, что его дети и внуки не зарегистрированы по месту жительства в установленном порядке в результате не вқделания его доли из дома, оставленного ему отцом, в связи с чем он лишен социальной помощи и других льгот, и попросил помощи на законных основаниях.
Согласно действующему Семейному кодексу Республики Узбекистан имущество, нажитое мужем и женой в период брака, считается совместной собственностью, а Гражданский кодекс предусматривает распределение незавещанной части имущества между наследниками. В связи с многолетними страданиями заявителя и тяжестью его социального положения Уполномоченный обратился в суд с иском в интересах гражданина.
Суд полностью удовлетворил жалобу, поданную Уполномоченным в интересах гражданина, гражданин З.Ж. был признан первым наследником имущества, оставленного его отцом, и определена доля его наследуемого имущества.
Тот факт, что законные права и интересы гражданина были восстановлены судом, положил конец его скитаниям по разным инстанциям.