Davra suhbatida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iz, Turkmaniston delegatsiyalari, shuningdek, diplomatik missiyalar, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, O‘zbekistondagi doimiy koordinator ofislari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, Tashqi ishlar vazirligi hamda Ichki ishlar vazirligining Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bosh boshqarmasi vakillari ishtirok etishdi.
Davra suhbati davomida BMTning Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari Markaziy Osiyo boshqarmasi boshlig‘i Xans Shodder O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘onistondagi qochqinlarni Surxondaryoga olib kelish bo‘yicha ilk milliy loyihani qo‘llab-quvvatlaganligini ijobiy baholadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi va boshqa mamlakatlarda ham shu kabi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘ylash kerak.
Shuningdek, O‘zbekistonning afg‘on xalqiga har tomonlama yordam ko‘rsatish, shuningdek, Termiz shahridagi Gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha xalqaro ko‘p funksiyali transport-logistika xabi orqali Afg‘onistonga yuk tashish imkoniyatini yaratish borasidagi saʼy-harakati eʼtirof etildi.
Qochqinlar bo‘yicha ikkinchi global forum 2023 yil 13-15 dekabr kunlari bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan.

В круглом столе приняли участие делегации Республики Узбекистан, Казахстан, Туркменистан, Кыргызской Республики, а также дипломатические миссии, Офисы Постоянного координатора в Казахстана, Кыргызстане, Туркменистане, Узбекистане.
В составе делегации Республики Узбекистан участвовали представители Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), Национального центра по правам человека, Министерства иностранных дел, Главного управления миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел.
В ходе круглого стола руководитель Управления Верховного комиссара по беженцам ООН по Центральной Азии Ханс Шоддер положительно отметил о поддержке Президентом Республики Узбекистан национального пилотного проекта для беженцев с Афганистана в Сурхандарьинской области. С его слов, этот проект был успешный и есть возможность также подумать другим странам о таком проекте.
Также было отмечено о всесторонней помощи афганскому народу Узбекистаном, в частности создания в г.Термезе международного многофункционального транспортно-логистического узла для направления гуманитарной помощи в Афганистан.