Majlisda Senatning navbatdagi yalpi majlisi kun tartibi doirasida ko‘rib chiqilishi lozim bo‘lgan 10 ga yaqin qonunlar hamda bir qator masalalar dastlabki tarzda muhokama qilindi.
Shuningdek, majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsmanning) 2022-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti dastlabki tarzda eshitildi.
Senatorlar tomonidan taʼlim va sog‘liqni saqlash sohasida fuqarolarning huquq va erkinliklarini taʼminlash, shuningdek, qonun buzilishi holatlarini bartaraf etish maqsadida davlat organlari va tashkilotlari, ularning mansabdor shaxslariga Ombudsman nomidan ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan ariza va daʼvo arizalari, taqdimnomalar hamda tavsiyaviy xususiyatga ega xulosalarning ijrosi qay darajada ekanligi muhokama qilindi.
Vazirlik va idoralar vakillari fuqarolar va jismoniy shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqishda tegishli xodimlarning masʼuliyatini oshirish zarurligi taʼkidlandi.

На заседании предварительно обсуждено почти 10 законов и ряд вопросов, которые предстоит рассмотреть в рамках повестки дня очередного пленарного заседания Сената.
На заседании также заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2022 году
Сенаторы обсудили состояние исполнения обязательных к рассмотрению заявлений и исковых заявлений, представлений, а также заключений рекомендательного характера Омбудсмана государственными органами и организациями, их должностными лицами в целях обеспечения прав и свобод граждан в сфере образования и здравоохранения, а также устранения нарушений.
Представители министерств и ведомств подчеркнули необходимость повышения ответственности соответствующих работников при рассмотрении обращений граждан и физических лиц.