2022 yilda Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan davlat organlari va tashkilotlariga kiritilgan ta’sir choralari 33,8 foizga oshgan
Bugun, 4-aprel kuni Senatning Budjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda navbatdagi yalpi majlis kun tartibi doirasida ko'rib chiqilishi nazarda tutilgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (ombudsman) 2022-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti va bir qator qonunlar dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan hisobot davri mobaynida 10 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirilganligi qayd etildi.
Xususan, Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan davlat organlari va tashkilotlariga 142 ta ta’sir choralari, shu jumladan, 25 ta taqdimnoma, 39 ta xulosa hamda sudlarga 78 ta da’vo arizalari kiritilgan.
2022-yilda fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan ta’sir choralari 2021-yilga nisbatan 33,8 foizga, 2020-yilga nisbatan esa 3,5 barobarga oshgan.
Majlisda Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlar hisobot davrida 17 761 tani tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich 2021-yilga nisbatan 977 taga yoki
5,2 foizga kamayganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, 2022-yilda Ombudsman tomonidan parlament nazorati subyekti sifatida 3 974 ta murojaat nazoratga olinib, ularning 1096 tasi ijobiy hal qilingan.
Bundan tashqari, Senat navbatdagi yalpi majlisda muhokama qilishni rejalashtirgan qonunlar ham dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.

В 2022 году меры воздействия по восстановлению нарушенных прав граждан увеличились на 33,8%
Сегодня, 4 апреля, состоялось заседание Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ. В ходе заседания предварительно рассмотрен отчет Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2022 году и ряд законов, которые предусматривается рассмотреть в рамках повестки дня очередного пленарного заседания.
Отмечалось, что Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) в течение отчетного периода проведен ряд работ по 10 основным направлениям.
В частности, Омбудсманом приняты 142 меры воздействия на государственные органы и организации по восстановлению нарушенных прав граждан, в том числе 25 представлений, 39 заключений и 78 исковых заявлений в суды.
В 2022 году меры воздействия по восстановлению нарушенных прав граждан увеличились на 33,8% по сравнению с 2021 годом и в 3,5 раза по сравнению с 2020 годом.
На заседании подчеркивалось, что количество обращений к Омбудсману от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц в отчетном периоде составило 17 761, что на 977 или 5,2% меньше, чем в 2021 году.
в 2022 году Омбудсманом в качестве субъекта парламентского контроля также взяты на контроль 3 974 обращения, 1096 из которых решены положительно.
Кроме того, предварительно рассмотрены законы, которые Сенат планирует обсудить на очередном пленарном заседании.