Yo‘ldagi taʼmirlash ishlari sabab haydovchilar jarima to‘lamasligi lozim -  Ombudsman
Maʼlumki, avtomobillar harakatlanish yo‘llarida vaqti vaqti bilan tuzatish, taʼmirlash ishlari amalga oshiriladi. Lekin, baʼzi hollarda haydovchilar to‘sib qo‘yilgan yo‘llar sabab, yo‘l qoidalarini majburan buzishga majbur bo‘lishmoqda.
Shu kabi holat 2022 yil 21 sentyabr kuni Toshkent shahar Olmazor tumani Ziyo - Shifonur ko‘chalari kesishmasida kuzatilib, bu ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘lgan edi. Unda yo‘lning transport harakatlanish qismida amalga oshirilayotgan tuzatish ishlari davomida yo‘lning bir qismi yopib qo‘yilgan va tegishli maxsus belgi bilan aylanib o‘tish lozimligi ko‘rsatilgan. Biroq aylanib o‘tish oqibatida haydovchilar yo‘lning qarama-qarshi harakatlanish tomoniga o‘tishlariga to‘g‘ri kelgan. Bu esa maxsus kameralarga muhrlangan va haydovchilar jarimaga tortilgan.
Jarimadan ozod etish Ichki ishlar organlarining YHX bo‘limlari tomonidan emas, sudlar tomonidan ko‘rib chiqilishi ijtimoiy tarmoqda ko‘pchilik fuqarolarning o‘rinli eʼtirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar fuqarolar ovoragarchiligini oldini olish va ularga adolatli munosabatda bo‘lishga asoslangan. Yuqoridagi holat esa haydovchilarning ortiqcha xarajat qilishiga va ovoragarchiligiga sabab bo‘lmoqda.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili Ichki ishlar vazirligiga murojaat qildi. Unda ushbu holatlarni kelgusida takrorlanishini oldini olish maqsadida taʼmirlash ishlari haqida fuqarolarni oldindan xabardor qilish va ularni mazkur sabablarga ko‘ra jarimaga tortilishini oldini olish choralarini ko‘rilishi so‘raldi.

A similar situation was observed on September 21, 2022 at the intersection of Ziya - Shifonur streets in the Almazar district of Tashkent and caused a lot of discussion on social networks. On this day, a part of the road was closed for the period of repair work on the carriageway, and a corresponding special sign was installed indicating the need to bypass this part of the road. However, as a result of the detour, drivers were forced to cross to the opposite side of the road. Special traffic cameras recorded all these cases and, as a result, the drivers were fined.
The fact that the exemption from fines is considered by the courts, and not by the Department of Road Safety of the Ministry of Internal Affairs, is the reason for the well-founded objections of many citizens on the social network.
The reforms being carried out in the country are aimed at preventing unnecessary red tape among citizens and fair treatment of them. The above situation leads to unnecessary waste of drivers' money and their time.
On the basis of the above, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights applied to the Ministry of Internal Affairs. In order to prevent the recurrence of such cases in the future, citizens were asked to inform in advance about the repair work and take measures to prevent the imposition of fines on them for these reasons.