Komissiya aʼzolari Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Konstitutsiya loyihasini tayyorlashga masʼul qo‘mita aʼzolari bilan uchrashishdi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish bo‘yicha komissiya aʼzolari Qoraqalpog‘istondagi o‘rganishlari davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari bilan uchrashishgan edi.
Mazkur uchrashuvda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi tomonidan qonunchilik tashabbusi huquqi asosida kiritilgan “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasini tayyorlash va unda saylovchilarning ishtiroki, loyihadagi tegishli moddalarning targ‘iboti qay darajada o‘tkazilgani bo‘yicha maʼlumotlar olingan edi.
Joriy yilning 3 avgust kuni, mazkur uchrashuvning mantiqiy davomi sifatida Komissiya aʼzolari Konstitutsiya loyihasini tayyorlashga masʼul Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari hamda Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitalari aʼzolari bilan uchrashishdi.
O‘zaro muloqot davomida Konstitutsiya loyihasi tayyorlanishi va uning umumxalq muhokamasini o‘tkazishda amalga oshirilgan barcha bosqichlar haqida maʼlumot berildi.
Taʼkidlanishicha, Konstitutsiyaviy qonun loyihasi yuzasidan umumxalq muhokamasi mamlakatimizning barcha hududlarida tashkil etildi. Xususan, deputatlar tomonidan hududlarga chiqilgan holda davlat organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarda fuqarolar ishtirokida qator uchrashuvlar tashkil etilib, konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyatini keng jamoatchilikka tushuntirish ishlari olib borilgan.
Qayd qilinishicha, O‘zbekiston Konstitutsiyasini o‘zgartirishga oid qonun loyihasi xalq muhokamasiga 26 iyundan 5 iyulgacha muddatga qo‘yilgan bo‘lishiga qaramay fuqarolardan kelayotgan takliflarning ko‘lami eʼtiborga olinib, ushbu muddat bir necha marotaba uzaytirilgan, shu kunga qadar fuqarolardan 150 mingdan ortiq murojaatlar qabul qilingan.
O‘zaro muloqot davomida komissiya aʼzolari tomonidan ko‘tarilgan masalalar atroflicha ochib berildi
Shuningdek uchrashuv doirasida Komissiya aʼzolari fuqarolar takliflarini taqsimlash, o‘rganish va tahlil qilish bo‘yicha tuzilgan ishchi guruh hamda Konstitutsiyaviy komissiya Matbuot xizmati guruhi faoliyati bilan ham tanishishdi.
Uchrashuvda targ‘ibot materiallari o‘zbek, qoraqalpoq, rus va ingliz tillarida keng yoritib borilgani aytildi.

Члены комиссии встретились с членами комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса, ответственными за разработку проекта Конституции
Во время изучения в Каракалпакстане члены комиссии по изучению ситуации и событий в Республике Каракалпакстан встретились с депутатами Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
На данной встрече была получена информация о подготовке проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан», который был внесен Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан на основе права законодательной инициативы, а также о том, в какой степени осуществлялось участие избирателей и продвижение соответствующих статей проекта.
Сегодня, как логическое продолжение этой встречи, члены Комиссии встретились с членами комитетов по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам, по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан, ответственными за разработку проекта Конституции.
В ходе беседы была дана информация о всех этапах подготовки проекта Конституции и его общественного обсуждения.
Как было отмечено, общественное обсуждение проекта Конституционного закона организовано во всех регионах страны. В частности, депутаты выезжали в регионы и организовали ряд встреч в государственных органах, органах самоуправления граждан, предприятиях, учреждениях и организациях с участием граждан, разъяснили суть и значение конституционных реформ широкой общественности.
Как было отмечено, несмотря на то, что проект закона о внесении изменений в Конституцию Узбекистана был вынесен на общественное обсуждение с 26 июня по 5 июля, с учетом поступивших предложений граждан этот срок несколько раз продлевался, до сегодняшнего дня от граждан получено более 150 000 обращений.
В ходе встречи были подробно разъяснены поднятые членами комиссии вопросы.
Также в рамках встречи члены Комиссии ознакомились с деятельностью рабочей группы по распределению, изучению и анализу предложений граждан и рабочей группы пресс-службы Конституционной комиссии.
На встрече было отмечено, что материалы широко освещаются на узбекском, каракалпакском, русском и английском языках.