Davlat ishlarini yuritishda ishtirok etish huquqi va BMTning yetakchi prinsiplari
Joriy yilning 23 -24 may kunlari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakilligi bilan hamkorlikda “Davlat ishlarini yuritishda ishtirok etish huquqi va BMTning yetakchi prinsiplari” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Kotibiyati xodimlari va Ombudsman mintaqaviy vakillari uchun tashkil etilgan mazkur seminarning asosiy maqsadi davlat organlari xodimlarining davlat boshqaruvida ishtirok etish huquqi bo‘yicha samarali ishtirokini kafolatlash bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish imkoniyatlarini shakllantirish va bu borada fuqarolik jamiyati vakillari bilan ishlash bo‘yicha bilimlarini mustahkamlashdan iborat.
Seminarda trener sifatida ishtirok etgan BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Jenevadagi inson huquqlari va demokratiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi Xernan Uelsning so‘zlariga ko‘ra, davlat boshqaruvida ishtirok etish huquqi inson huquqlarini ilgari surishga yordam beradi. U demokratiya, qonun ustuvorligi, ijtimoiy integratsiya va iqtisodiy o‘sishda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.
BMTning yetakchi prinsiplariga ko‘ra, fuqarolarga saylov jarayonlarida ishtirok etish uchun teng sharoitlar yaratish va erkin ovoz berish huquqini taʼminlash zarur. Qolaversa, aholiga kerakli axborotni taqdim etish, jurnalist va fuqarolik jamiyati institutlarining erkin faoliyat yuritishi uchun yetarli shart-sharoitlar yaratish juda muhim.
Tadbirda qayd etilishicha, O‘zbekistonda erkin fuqarolik jamiyati barpo etishning, davlat va jamoat tashkilotlari o‘rtasidagi samarali hamkorlikni taʼminlashning, shuningdek, islohotlar natijadorligini oshirishning muhim vositasi sifatida“Jamiyat – islohotlar tashabbuskori” degan yangi g‘oya asosida davlat, fuqarolar, fuqarolik jamiyati institutlarining tizimli muloqotini yo‘lga qo‘yish masalalariga ustuvor ahamiyat qaratib kelinmoqda. Aynan mazkur maʼlumotning o‘zi mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar BMTning yetakchi prinsiplariga muvofiq ekanligini bildiradi.
Qolaversa, Ombudsman institutining fuqarolik jamiyati institutlari va OAV bilan hamkorligi, ularning davlat boshqaruvidagi ishtirokini yana-da oshirishga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, hozirgacha O‘zbekiston Respublikasi inson huquqlari bo‘yicha 80 dan ortiq xalqaro hujjatlarga, jumladan Birlashgan Millatlar Tashkilotining 6 ta asosiy shartnomaci va 4 ta fakultativ protokoliga qo‘shilgan. Bu bilan mamlakatimiz inson huquqlarini hurmat qilish, himoya qilish va bajarish majburiyatlarini olgan.
Seminar-trening davomida ishtirokchilarga O‘zbekistonning xalqaro majburiyatlari hamda BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari haqida to‘liq maʼlumot berildi.
O‘zaro savol-javob va qiziqarli interaktiv o‘yinlar orqali tashkil etilgan 2 kunlik seminar yakunida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Kotibiyati xodimlari va Ombudsman mintaqaviy vakillariga sertifikatlar topshirildi.

Право на участие в ведении государственных дел и Руководящие принципы Организации Объединенных Наций
23-24 мая текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) и  Региональное отделение Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии провели семинар на тему «Право на участие в государственных делах и Руководящие принципы ООН».
Основной целью семинара, организованного для сотрудников Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и его региональных представителей, является формирование возможности принятия практических мер по гарантированию эффективного участия работников государственных органов в обеспечении права граждан на участие в государственном управлении и укрепление знаний по работе с представителями гражданского общества в этом направлении.
По словам советника по вопросам прав человека и демократии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Женеве Эрнана Уэльса, участвовавшего в семинаре в качестве тренера, право участвовать в государственном управлении будет способствовать продвижению прав человека. Она играет решающую роль в демократии, верховенстве закона, социальной интеграции и экономическом росте.
Согласно руководящим принципам ООН, необходимо создать равные условия для участия граждан в избирательном процессе и обеспечить право на свободное голосование. Кроме того, важно обеспечить население необходимой информацией, создать достаточные условия для свободного функционирования журналистов и институтов гражданского общества.
На мероприятии отмечалось, что в стране приоритетное внимание уделяется вопросам налаживания системного диалога государства, граждан, институтов гражданского общества в Узбекистане на основе новой идеи «Общество - инициатор реформ», как важного инструмента создания свободного гражданского общества, обеспечения эффективного взаимодействия между государственными и общественными организациями, а также повышения результативности реформ. Вышеотмеченная информация свидетельствует, что проводимые в нашей стране реформы соответствуют руководящим принципам Организации Объединенных Наций.
Кроме того, сотрудничество Омбудсмана с институтами гражданского общества и средствами массовой информации способствует дальнейшему расширению их участия в государственном управлении.
Следует отметить, что на сегодняшний день Республика Узбекистан присоединилась более чем к 80 международным документам по правам человека, в том числе к 6 основным договорам и 4 факультативным протоколам ООН. Таким образом, наша страна обязалась уважать, защищать и осуществлять права человека.
В ходе семинара-тренинга участники были полностью информированы о международных обязательствах Узбекистана и Целях устойчивого развития ООН.
По итогам двухдневного семинара, организованного путем взаимных вопросов-ответов и интересных интерактивных игр, были вручены сертификаты сотрудникам Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Региональным представителям Омбудсмана.