Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlikni taʼminlashda xotin-qizlarning roli
Bugun poytaxtimizdagi “Hyatt Regency Tashkent” mehmonxonasida Fuqarolik jamiyati ayollar tashkilotlari ishtirokida “Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlikni taʼminlashda xotin-qizlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi BMTning 1325-sonli rezolyutsiyasini amalga oshirish” mavzusidagi mintaqaviy forumi bo‘lib o‘tmoqda.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti raisi T.Narbayeva, BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari N.German, “BMT-Ayollar” tuzilmasining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy ofisi direktori A.El-Yassir va bir qator xalqaro tashkilotlar rahbarlari shuningdek, davlat va nodavlat tashkilotlari, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlaridan 30 dan ortiq fuqarolik jamiyatlarining ayol vakillari ishtirok etmoqda.
Bilamizki, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti mintaqadagi xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy rolini oshirish hamda barqaror rivojlanish bilan bog‘liq qarorlarni qabul qilish jarayonlarida ishtirok etish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida norasmiy mintaqaviy platforma sifatida tashkil etilgan.
Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti qisqa vaqt ichida gender tengligi va barqaror rivojlanishni rag‘batlantirish, mintaqa ayollari o‘rtasidagi hamjihatlik va amaliy hamkorlikni mustahkamlash tarafdori bo‘lgan ayollarning muhim norasmiy koalitsiyasi ekanligini isbotladi.
Muloqot boshlanganidan buyon qator uchrashuvlar o‘tkazilib, gender tenglikni taʼminlash, xotin-qizlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga oid ko‘plab dolzarb masalalar, bu boradagi mintaqaviy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, yalpi majlis shaklida o‘tgan forumning qolgan qismida “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” global kun tartibi – 2000-2021 yillarda amalga oshirilgan umumiy ishlar, Markaziy Osiyoda “Xotin-qizlar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibini targ‘ib qilish bo‘yicha qarorlar qabul qilishda xotin-qizlarning o‘rni, Fuqarolik jamiyati tashkilotlarining “Xotin-qizlar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibini amalga oshirishga qo‘shadigan hissasi uchun mintaqaviy mexanizmlar va platformalar” mavzusida muhokamalar qilinmoqda.

В форуме принимают участие Председатель Сената Олий Мажлиса, Председатель Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии Т. Нарбаева, специальный представитель Генерального секретаря ООН по Центральной Азии, глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Н. Герман, Региональный директор структуры «ООН-женщины» по странам Европы и Центральной Азии А. Эль-Яссир и руководители ряда международных организаций, а также государственные и негосударственные организации, в частности более 30 женщин-представителей гражданского общества из пяти стран Центральной Азии.
Как известно, Диалог женщин-лидеров стран Центральной Азии создан в качестве неформальной региональной платформы с целью поддержки женщин в регионе, повышения их политической, экономической и социальной роли и расширения их возможностей оказания большого влияния на процессы принятия решений по вопросам, связанным с устойчивым развитием.
За короткий срок Диалог женщин-лидеров стран Центральной Азии проявил себя как важную неформальную коалицию женщин, приверженных продвижению гендерного равенства и устойчивого развития, укреплению солидарности и практического взаимодействия между женщинами региона.
С момента создания Диалога проведен целый ряд встреч и обсуждены многие актуальные вопросы обеспечения гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин, а также перспективы регионального сотрудничества в этом направлении.
Также в рамках пленарных заседаний форума обсуждены такие темы, как «Глобальная повестка дня «Женщины, мир и безопасность» – Обзор реализации на период 2000-2021 гг.», «Роль женщин в принятии решений по продвижению Повестки дня «Женщины, мир и безопасность в Центральной Азии», «Региональные механизмы и платформы для вклада организаций гражданского общества в выполнение Повестки дня «Женщины, мир и безопасность».