Joriy yil 29 iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Inson huquqlari sohasida O‘zbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarga rioya etilishi bo‘yicha Parlament komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning 2021 yilning birinchi yarim yillikdagi murojaatlar bilan ishlash bo‘yicha faoliyati ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari buyicha vakili hamda Ombudsman huzuridagi komissiya raisi Feruza Eshmatovaning so‘zlariga ko‘ra, 2021 yilning birinchi yarim yilligida Vakil nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 9 632 ta murojaat kelib tushgan. Mazkur murojaatlarning sal kam 40 foizi yaʼni 4083 tasi shaxsiy huquq va erkinliklarni amalga oshirish masalasiga taʼluqli. Ombudsman ish yurituviga olingan murojaatlarning ko‘rib chiqilishi natijasida 13 ta jinoiy, 4 ta maʼmuriy va 8 ta intizomiy ish qo‘zg‘atildi, masʼul mansabdor shaxslarning harakatlariga huquqiy baho berish uchun 23 ta tekshiruv o‘tkazildi, 16 nafar davlat idoralari xodimlari turli darajadagi javobgarliklarga tortildi, sud qarorlariga nisbatan prokuratura organlari orqali 2 ta protest kiritildi hamda murojaat qiluvchilar manfaatlarini ko‘zlab jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish to‘g‘risidagi 26 ta qaror bekor qilindi.
Joriy yilning birinchi yarim yilligida Ombudsman manziliga jinoyat ishlari bo‘yicha sud qarorlaridan norozi bo‘lgan fuqarolardan 680 ta murojaat kelib tushdi. Bundan tashqari, xorijdan 3 ta va mahkumlardan 256 ta murojaat yo‘llangan.
F.Eshmatovaning qayd etishicha, murojaatlarda asosan dastlabki tergovda yo‘l qo‘yilgan protsessual kamchiliklar sud jarayonida aniqlanganda, sudya tomonidan taʼsir chorasi qo‘llanilmasligi, sudya iltimosnomani rad etishi, majlis bayonnomasiga tomonlar chiqishlarining kiritilmasligi, guvohlarni chaqirishni rad etish va ularni so‘roq qilmaslik, ekspertiza o‘tkazishni rad etish, advokat chiqishini keyinga qoldirish kabi holatlar ko‘rsatilgan. Murojaatlarda ko‘rsatilgan holatlar sud qarorlarining qonuniyligi, xolisligi va adolatliligiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri taʼsir ko‘rsatishi mumkin.
Shuningdek, fuqarolarning Ombudsman nomiga sud tergovining to‘liq emasligi va baʼzan bir yoqlamaligi, jinoyat kodeksi normalarining noto‘g‘ri qo‘llanilayotganligi, sud jarayonlari o‘z vaqtida boshlanmasligi hamda jazoning adolatsizligidan norozi bo‘lib Ombudsman xodimlarini sudda kuzatuvchi sifatida ishtirok etishini so‘rab yozgan murojaatlariga asosan 2021 yilning birinchi yarim yilligida 45 marotaba sud jarayonlarida ishtirok etilgan.
Yig‘ilishda yakunida komissiya aʼzolari tomonidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha Vakili (Ombudsman) faoliyatini yana-da takomillashtirishga qaratilgan taklif va tavsiyalar bildirildi hamda ko‘rib chiqilgan mazkur masala yuzasidan Parlament komissiyasining tegishli qarorlari qabul qilindi.

По словам Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека и председателя Комиссии при Уполномоченном по правам человека Ферузы Эшматовой, всего за первое полугодие 2021 года к омбудсмену поступило 9632 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Уполномоченных по правам человека зарубежных стран, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Менее 40 процентов этих обращений, или 4083, касались осуществления личных прав и свобод.
По результатам рассмотрения обращений в Секретариате омбудсмена, было возбуждено 13 уголовных, 4 административных и 8 дисциплинарных дел, проведено 23 расследования по оценке действий должностных лиц, 16 государственных должностных лиц привлечены к уголовной ответственности на различных уровнях, через органы прокуратуры было подано 2 протеста на судебные решения и отменено 26 постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела в интересах заявителей.
В первом полугодии этого года к Уполномоченному по правам человека поступило 680 жалоб от граждан, недовольных решениями судов по уголовным делам. Кроме того, было отправлено 3 обращения из-за границы и 256 от осужденных.
По словам Эшматовой, апелляционные жалобы в основном касались того факта, что судья не применил меры принуждения при выявлении процессуальных нарушений в ходе предварительного следствия, а также случаев отклонения судьей ходатайства, невключения заявлений сторон в протокол заседания, отказа в вызове и допросе свидетелей, отказе в проведении экспертизы и заключений, переноса выступления адвоката.
Обстоятельства, изложенные в жалобах, могут иметь прямое влияние на законность, беспристрастность и справедливость судебных решений.
Кроме того, граждане жаловались Уполномоченному по правам человека на неполные, а иногда и односторонние расследования, неправильное применение Уголовного кодекса, несвоевременное возбуждение дела и несправедливость наказания. В этой связи, в первой половине 2021 года Секретариат омбудсмена 45 раз участвовал в судебных разбирательствах на основании письменных запросов о присутствии на судебном процессе его сотрудников в качестве наблюдателя.
По итогам заседания члены комиссии внесли предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмена) и приняли соответствующие решения Парламентской комиссии по данному вопросу.