Shunga asosan 2024-yilning 13-14 may kunlari Samarqand shahrida “Xotin-qizlarning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy huquq hamda imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga mintaqaviy yondashuv” mavzusidagi Osiyo xotin-qizlari forumi o‘tkazildi.
Forumda 30 dan ortiq xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlardan nufuzli mehmonlar – Sharqiy Osiyo, Janubi-Sharqiy Osiyo, Janubiy Osiyo va Markaziy Osiyo mamlakatlari parlamentlarining ayol a’zolari, hukumatlari rahbarlari, xorijiy davlatlarning mamlakatimizdagi vakolatxonalari hamda xorijiy tashkilotlarning 40 nafardan ortiq vakillari, shuningdek, mahalliy davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, ayol rahbarlar, ishbilarmon ayollar, siyosatshunoslar, ijtimoiy soha faollari, olimlar, iqtisodiyot tarmoqlari va turli sohalarning jami 400 ga yaqin vakillari hamda faol xotin-qizlar ishtirok etishdi.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning forum ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigini Senat Raisi Tanzila Narbayeva o‘qib eshittirdi.
Forumda ta’kidlanganidek, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning yuksak siyosiy irodasi tufayli xotin-qizlarning manfaatlarini, gender tenglikni ta’minlash va oilalar mustahkamligi masalalari siyosatimizning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy hamda ma’naviy hayotida, muhim qarorlar qabul qilinishida xotin-qizlarning ishtiroki sezilarli ravishda kengayib bormoqda.
Qisqa davr ichida sohaga doir xalqaro standartlarga mos milliy qonunchilik bazasi shakllantirildi, so‘nggi 5 yilda 80 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinganligi bunga yorqin misoldir. “Xotin-qizlar va erkaklarga teng xuquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida” hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi muhim qonunlar qabul qilindi va amaliyotga joriy etildi.
Gender tenglik siyosatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish va uni to‘laqonli amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida 2030 yilga qadar mo‘ljallangan gender Strategiyasi qabul qilindi. Uni barcha soha va tarmoqlarga joriy qilish ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Qonunchilikka normativ-huquqiy hujjatlarni gender ekspertizadan o‘tkazish, genderga asoslangan milliy byudjetni qabul qilish, gender audit kabi tushunchalar kiritilib, amaliyotga joriy qilinmoqda.
Shu bilan birga, forumda BMT Bosh kotibi o‘rinbosari va “BMT-Ayollar” tuzilmasi ijrochi direktori Sima Baxus, BMTning Jenevadagi bo‘limi bosh direktori Tatyana Valovaya, Parlamentlararo ittifoqning Bosh kotibi Martin Chungong hamda bir qator davlatlarning parlamentlari rahbarlari so‘zga chiqib, forumning maqsad va vazifalari, ahamiyati hamda undan kutilayotgan natijalarga to‘xtalib o‘tdi.
Ochilish marosimidan so‘ng ishtirokchilar o‘zaro tajribalar bilan o‘rtoqlashish, xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlarning bu boradagi zamonaviy yondashuvlarini o‘rganish maqsadida parallel sessiyalarga bo‘lingan holda ish olib bordi. Sessiyalardan biriga Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova moderatorlik qildi.
Forumda xotin-qizlarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, ularni tadbirkorlik va innovatsiyalarga keng jalb etish, zamonaviy global iqtisodiyotda ularning yetakchiligini ta’minlash orqali xotin-qizlarning ilmiy va innovasion faoliyatda, ta’lim sohasida, shuningdek, raqamli texnologiyalardan foydalanishda, kambag‘allikni qisqartirishdagi ishtiroki kabi masalalar muhokama qilindi.

A regional approach to women's economic, social and political empowerment
It is well known that President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, in his address to the 78th session of the United Nations General Assembly, proposed to hold in Uzbekistan the Asian Women's Forum to harness the rich potential of women and share experience in realizing their potential in all spheres of life.
On May 13-14 this year, the Asian Women's Forum was held in the city of Samarkand on the theme "A regional approach to the economic, social and political empowerment of women".
The forum was attended by honored guests from more than 30 foreign countries and international organizations - Women Parliamentarians of the participating countries, heads of governments of East Asia, South-East Asia, South Asia and Central Asia, representative offices of foreign states in our country and more than 40 representatives of foreign organizations, as well as representatives of local government bodies, civil society institutions, women leaders, businessmen, political scientists, public figures, scientists, representatives of economic sectors, academics and economists.
Opening the forum, Senate Chairperson Tanzila Narbaeva presented an address from President Shavkat Mirziyoyev to the participants of the event.
As it was noted at the forum, thanks to the high political will of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the issues of ensuring the interests of women, gender equality and strengthening the family have become one of the priority areas of our policy. Women's participation in the socio-political, economic and spiritual life of our country and in making important decisions is expanding considerably.
In a short period of time, a national legislative base that meets international standards of the industry has been formed, a striking example being the adoption of more than 80 normative legal acts in the last 5 years. Important laws "On guarantees of equal rights and opportunities for women and men" and "On protection of women from harassment and violence" were adopted and put into practice.
A gender strategy has been adopted for the period up to 2030 to adjust the gender equality policy and ensure its full implementation. Work on its implementation in all branches and sectors is well under way. Such concepts as gender expertise of normative legal acts, adoption of gender national budget, gender audit are being introduced and put into practice in the legislation.
At the same time, the UN Deputy Secretary General and Executive Director of UN Women Sima Bakhus, Director General of the UN Geneva Office Tatiana Valovaya, Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong, as well as heads of parliaments of a number of states spoke at the forum, touching upon the goals and objectives of the forum, its significance and expected results.
After the opening ceremony, the participants were divided into parallel sessions with the aim of sharing experience, studying modern approaches of international organizations and financial institutions in this field. One of the sessions was moderated by the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman).
The forum discussed such issues as the economic empowerment of women, their broad involvement in entrepreneurship and innovation, women's participation in scientific and innovative activities, education, as well as the use of digital technologies, poverty reduction by ensuring their leadership in the modern world economy.