Sirdaryoda “Tenglik va hurmat” platformasi doirasida jabrlangan ayollar va agressorlar bilan amaliy ishlanadi
2025 yil 15 oktyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tashabbusi bilan Sirdaryo viloyatida “Tenglik va hurmat” platformasi doirasida qator amaliy tadbirlar o‘tkazildi.
Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Sirdaryo viloyati hududiy markazida tashkil etilgan “Huquqiy yordam ko‘prigi” tadbiri doirasida jabrlangan 12 nafar ayolning murojaatlari o‘rganilib, ularga huquqiy va psixologik yordam ko‘rsatildi. Davlat tomonidan ayollarni qo‘llab-quvvatlash borasida berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar tushuntirildi.
Tadbirga Sirdaryo viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi huzuridagi Sirdaryo viloyati boshqarmasi, Viloyat Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi, Ichki ishlar boshqarmasi xotin-qizlar va yoshlar bilan ishlash bo‘limi va psixologlar jalb etildi.
Muloqotlar davomida 2 nafar ayolga Sirdaryo viloyati Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi tomonidan bo‘sh ish o‘rinlari taklif etildi, 1 nafar ayolning yer ajratish masalasi bo‘yicha Oila va xotin-qizlar boshqarmasi tomonidan amaliy yordam ko‘rsatilishi belgilandi.
Bu galgi tadbirning muhim jihati shundaki, ilk bor oilaviy zo‘ravonlik sodir etgan ikki nafar erkak — agressor bilan ham psixolog individual ishladi. Ular bilan mas’uliyat, oilaviy munosabat va tenglik mavzusida terapevtik mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, platforma doirasida Sirdaryo viloyati tumanlarining Oila va xotin-qizlar bo‘limlari rahbarlari ishtirokida amaliy muloqot tashkil etildi. Unda hududlardagi mavjud zo‘ravonlik holatlari, tizimdagi dolzarb muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilindi. “Tenglik va hurmat” platformasi doirasidagi bunday tadbirlar respublikaning barcha hududlarida izchil ravishda davom etmoqda.

In Syrdarya, practical work was carried out with women victims and aggressors within the framework of the “Equality and Respect” platform
On October 15, 2025, on the initiative of the Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman), a series of practical events were held in the Syrdarya region within the framework of the “Equality and Respect” platform.
During the “Bridge of Legal Assistance” event organized at the regional center for the rehabilitation and adaptation of women in Syrdarya, the appeals of 12 women victims were reviewed, and they were provided with legal and psychological assistance. The opportunities and benefits provided by the state to support women were also explained. The event involved representatives of the Syrdarya Regional Department for Family and Women Affairs, the Regional Department of the National Agency for Social Protection, the Regional Department for Poverty Reduction and Employment, the Department of Internal Affairs for Work with Women and Youth, as well as psychologists.
During the discussions, two women were offered job opportunities by the Regional Department for Poverty Reduction and Employment, and practical assistance was arranged by the Department for Family and Women Affairs to allocate land to one woman. An important aspect of this event was that, for the first time, two men who had committed domestic violence — aggressors — received individual psychological sessions. They took part in therapeutic training focused on responsibility, family relationships, and equality.
Additionally, within the platform, a practical dialogue was held with the heads of the Family and Women Affairs departments of Syrdarya’s districts. The discussions addressed existing cases of violence, current systemic issues, and ways to eliminate them. Such activities within the framework of the “Equality and Respect” platform continue to be implemented consistently throughout all regions of the republic.