Sirdaryoda “Tenglik va hurmat” platformasi doirasida jabrlangan ayollar va agressorlar bilan amaliy ishlanadi
2025 yil 15 oktyabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tashabbusi bilan Sirdaryo viloyatida “Tenglik va hurmat” platformasi doirasida qator amaliy tadbirlar o‘tkazildi.
Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Sirdaryo viloyati hududiy markazida tashkil etilgan “Huquqiy yordam ko‘prigi” tadbiri doirasida jabrlangan 12 nafar ayolning murojaatlari o‘rganilib, ularga huquqiy va psixologik yordam ko‘rsatildi. Davlat tomonidan ayollarni qo‘llab-quvvatlash borasida berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar tushuntirildi.
Tadbirga Sirdaryo viloyati Oila va xotin-qizlar boshqarmasi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi huzuridagi Sirdaryo viloyati boshqarmasi, Viloyat Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi, Ichki ishlar boshqarmasi xotin-qizlar va yoshlar bilan ishlash bo‘limi va psixologlar jalb etildi.
Muloqotlar davomida 2 nafar ayolga Sirdaryo viloyati Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi tomonidan bo‘sh ish o‘rinlari taklif etildi, 1 nafar ayolning yer ajratish masalasi bo‘yicha Oila va xotin-qizlar boshqarmasi tomonidan amaliy yordam ko‘rsatilishi belgilandi.
Bu galgi tadbirning muhim jihati shundaki, ilk bor oilaviy zo‘ravonlik sodir etgan ikki nafar erkak — agressor bilan ham psixolog individual ishladi. Ular bilan mas’uliyat, oilaviy munosabat va tenglik mavzusida terapevtik mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, platforma doirasida Sirdaryo viloyati tumanlarining Oila va xotin-qizlar bo‘limlari rahbarlari ishtirokida amaliy muloqot tashkil etildi. Unda hududlardagi mavjud zo‘ravonlik holatlari, tizimdagi dolzarb muammolar va ularni bartaraf etish yo‘llari muhokama qilindi. “Tenglik va hurmat” platformasi doirasidagi bunday tadbirlar respublikaning barcha hududlarida izchil ravishda davom etmoqda.

В Сырдарье в рамках платформы «Равенство и уважение» проведена практическая работа с пострадавшими женщинами и агрессорами
15 октября 2025 года по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области в рамках платформы «Равенство и уважение» были проведены ряд практических мероприятий.
В ходе мероприятия «Мост правовой помощи», организованного в региональном центре по реабилитации и адаптации женщин, были рассмотрены обращения 12 пострадавших женщин, которым оказана правовая и психологическая помощь. Также были разъяснены предоставляемые государством возможности и льготы по поддержке женщин.
В мероприятии приняли участие представители Сырдарьинского областного управления по делам семьи и женщин, областного управления Национального агентства социальной защиты, Главного управления по сокращению бедности и занятости, управления внутренних дел по работе с женщинами и молодежью, а также психологи.
В ходе встреч двум женщинам были предложены вакансии Главным управлением по сокращению бедности и занятости Сырдарьинской области, одной женщине по вопросу выделения земельного участка будет оказана практическая помощь со стороны управления по делам семьи и женщин.
Особенностью данного мероприятия стало то, что впервые с двумя мужчинами — агрессорами, совершившими домашнее насилие, также провел индивидуальные занятия психолог. С ними были проведены терапевтические тренинги на темы ответственности, семейных отношений и равенства. Кроме того, в рамках платформы состоялся практический диалог с руководителями районных отделов по делам семьи и женщин Сырдарьинской области. Обсуждались существующие случаи насилия, актуальные системные проблемы и пути их устранения. Подобные мероприятия в рамках платформы «Равенство и уважение» последовательно продолжаются во всех регионах республики.