Aniqlanishicha, ushbu muassasada saqlanadigan jami 400 ga yaqin mahbus va mahkumlarning 32 nafari ayollarni tashkil etadi. Hibsxonada ayollar saqlanadigan kameralar alohida ajratilgan bo‘lib, ular ayol xodimlar tomonidan qo‘riqlanadi.
Mazkur kameralar ko‘zdan kechirilganda bir qancha mahbuslar iltimosiga ko‘ra, ular Ombudsman tomonidan shaxsan qabul qilindi. Yakkama-yakka tartibda o‘tkazilgan qabullarda qamoq ehtiyot chorasini o‘zgartirish, sudda Ombudsman xodimlari ishtirokini taʼminlash hamda mahbus va mahkumlarning oila aʼzolariga moddiy yordam ko‘rsatish va boshqa masalalar bo‘yicha yordam so‘raldi.
Ombudsman vakillaridan iborat guruh qisqa muddatli uchrashuv, telefon so‘zlashuv honalari, oshxona, kutubxona va sudlarda onlayn ishtirok etish imkonini beruvchi onlayn konfereniya xonalarini ko‘zdan kechirdi va bir qator kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi
Keyingi manzil Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanidagi 39-son Manzil-koloniyasi bo‘ldi. Ushbu obyektda mahkum va mahkumalar uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rganish maqsadida ular bilan suhbatlashilganda mazkur muassasa haqida faqat ijobiy fikrlar bildirildi. Mahkum va mahkumalarning so‘zlariga ko‘ra, manzil-koloniyada ko‘proq ularni kasbga o‘rgatish va yangi adabiyotlar bilan taʼminlash orqali saqlanayotgan shaxslarning maʼnaviy va huquqiy salohiyatini oshirishga eʼtibor qaratiladi. Nisbatan erkin, maxsus formada yurish talab etilmaydigan, telefondan foydalanish imkoniyati mavjud bo‘lgan muassasada mahkum va mahkumalarning yaqin qarindoshlarining uchrashishi uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Hududda bolalar maydonchasi ham qurilgan. Mahkumlarning o‘zlari ham sharoitlar yildan yilga yaxshilanayotganini bildirishdi. Kutubhonada ishlovchi homilador mahkuma bilan so‘zlashilganda ishi og‘ir emasligi va har oyda 2 marotaba poliklinikada shifokor ko‘rigidan o‘tishini qayd etdi.
Manzil koloniyada keksa yoshdagi va bemor mahkum va mahkumalar ishga jalb qilinmaydi. Qolganlar esa shartnoma asosida zavod va fabrikalarga borib ishlashlari mumkin.
Shu kunning o‘zida Kattaqo‘rg‘on shahri va Tаyloq tumanidagi IIB vaqtincha saqlash hibsxonalariga ham monitoring tashriflari amalga oshirildi. Ikki kunlik xizmat safari davomida 20 ga yaqin muassasalar ko‘zdan kechirilgan bo‘lsa, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etilishini nazoratga olish Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili Ilhom To‘xtasinovga yuklatildi.
Qayd etish lozimki, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring natijalari Vakilning Oliy Majlis palatalariga 2022 yilning mart oyida taqdim etadigan yillik axborotida aks etadi.

Второй день визита в Самаркандскую область
На второй день мониторингового визита в Самаркандскую область Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) и общественной группы по выявлению и предупреждению случаев пыток в рамках национального превентивного механизма, был произведен осмотр СИЗО № 7.
Выяснилось, что из в общей сложности около 400 заключенных и 32 сокамерников, содержащихся в этом учреждении, 32 были женщинами. В центре заключения есть отдельные камеры, где содержатся женщины, которые охраняются женским персоналом. По просьбе нескольких задержанных во время осмотра этих камер их лично принял омбудсмен.
Во время индивидуальных приемов была запрошена помощь в изменении меры пресечения, обеспечении участия сотрудников Омбудсмена в суде, оказании финансовой помощи семьям заключенных и осужденных и по другим вопросам.
Группа, состоящая из представителей Омбудсмена проинспектировала комнаты для коротких встреч, телефонные будки, кухни, библиотеки и онлайн-конференц-залы, которые позволяют онлайн-участию в судах, и дала рекомендации по устранению ряда недостатков.
Следующим адресом была колония поселения № 39 в Пастдаргомском районе Самаркандской области. Когда были проведены беседы с заключеными, с целью изучения условий, созданных для них, об этом учреждении были высказаны только положительные отзывы. По словам осужденных, в колонии уделяется большое внимание повышению духовной и правовой дееспособности заключенных, посредством предоставления им профессиональной подготовки и новой литературы.
В учреждении, которое является относительно свободным, не требуется ношение специальной формы, имеется доступ к телефону, созданы все условия для встреч заключенных и их близких родственников.
На территории также построена детская игровая площадка. По словам самих заключенных, условия содержания с каждым годом улучшаются. Беременная осужденная, работающая в библиотеке, рассказала, что ее работа несложная и что она два раза в месяц посещает врача в поликлинике.
Престарелые и больные осужденные в колонии не принуждаются к труду. Остальные могут пойти работать на фабрики и заводы по контракту.
В этот же день были осуществлены мониторинговые визиты в изоляторы временного содержания МВД в Каттакурганском и Тайлакском районах. В ходе двухдневного визита было проинспектировано около 20 учреждений, а региональному представителю Уполномоченного по правам человека в Самарканде Ильхому Тухтасинову было поручено проконтролировать устранение выявленных недостатков.
Следует отметить, что результаты проведенного Уполномоченным по правам человека мониторинга по предупреждению пыток будут отражены в годовом отчете Уполномоченного, который предоставят палатам Олий Мажлиса в марте 2022 года.