Mehr va hamdardlik – inson huquqlarining yuksak ifodasi
Dunyoda tinchlik va hotirjamlikka muhtoj millionlab insonlar orasida falastinliklar taqdiri ayniqsa og‘ir. Ko‘p yillik mojarolar, qurolli to‘qnashuvlar va inqirozlar natijasida minglab oilalar uy-joyidan, tinch hayotidan ayrilgan
Shu sharoitda O‘zbekistonning ularga ma’naviy va moddiy qo‘llab-quvvatlov ko‘rsatishi — nafaqat diplomatik yoki gumanitar qadam, balki inson huquqlarini amaliy ta’minlash yo‘lidagi katta siyosiy irodadir.
2023 yilda yurtimiz Falastin xalqini qo‘llab-quvvatlash uchun 1,5 million AQSh dollari ajratgan edi. Endi esa mamlakatimiz insonparvarlik qadamlari­ni yangi bosqichga olib chiqib, falastinlik fuqarolarni o‘z yurtiga olib kelib, ular uchun uy-joy, ijtimoiy nafaqa, ta’lim va tibbiy xizmat kabi barqaror hayotni ta’minlaydigan shart-sharoit yaratmoqda.
Prezidentimiz tomonidan imzolangan Farmonga muvofiq, falastinlik fuqarolar vaqtincha yashash joylari, tibbiy ko‘rik va zarur dori-darmonlar bilan ta’minlandi.
Shuningdek, ularning sog‘lig‘ini qo‘llab-quvvatlash, keksa yoshdagi shaxslarga nafaqa tayinlash, uy-joy ijarasi xarajatlarini qoplash, bir martalik moddiy yordam berish, farzand tug‘ilganda va dafn uchun nafaqa to‘lash kabi mexanizmlar ishga tushiriladi. Mehnatga layoqatli shaxslar kasb-hunarga o‘qitilib, tadbirkorlik dasturlariga jalb qilinadi.
Farmonning muhim jihatlaridan yana biri — nogironlikka olib keluvchi og‘ir kasallikka chalingan mehmonlarga davolanish muddatidan qat’i nazar nogironlik belgilash to‘g‘risidagi normadir. Odatda nogironlik rasmiylashtirilishi ma’lum davolanish jarayonidan keyin amalga oshiriladi. Bu esa vaqt talab qiladi. Ammo og‘ir ahvoldagi mehmonlar bir kun ham ijtimoiy himoyadan mahrum qolmasligi uchun yurtboshimiz tashabbusi bilan ularga nogironlikni darhol belgilash imkoniyati yaratildi.
Boshqa davlatlarda qochqinlar ko‘pincha faqat xayriya yoki qisqa muddatli yordamga qarab qoladi. O‘zbekiston tanlagan yo‘l esa yanada insoniy. Farmonga ko‘ra, har bir mehnatga layoqatli mehmon uchun har oy minimal iste’mol xarajatlari miqdorida yashash nafaqasi joriy etilishi esa ularning kundalik ehtiyojlari davlat tomonidan kafolatlanishini anglatadi. Bu nafaqa qisqa muddatli xayriya yordami emas, balki ularning barqaror iqtisodiy tayanchga ega bo‘lib, jamiyatga moslashuviga ko‘maklashadigan mexanizmdir.
Ushbu kompleks chora-tadbirlar nafaqat boshpana, balki ularga hayotlarini yangi sahifadan boshlash va oyoqqa turishlariga, tinchlik va xavfsizlik ne’matidan bahramand bo‘lishlariga zamin yaratadi. Bu nafaqat davlat rahbarining insoniylik va adolatga sadoqatini, balki butun xalqimizning yuksak ma’naviy madaniyatini ko‘rsatadi.

Милосердие и сострадание — высшее выражение прав человека
Среди миллионов людей в мире, нуждающихся в мире и спокойствии, судьба палестинцев особенно тяжела. В результате многолетних конфликтов, вооружённых столкновений и кризисов тысячи семей лишились жилья и мирной жизни.
В этих условиях моральная и материальная поддержка, оказываемая Узбекистаном палестинскому народу, является не просто дипломатическим или гуманитарным шагом, а проявлением большой политической воли на пути практической реализации прав человека.
В 2023 году наша страна выделила 1,5 млн долларов США для поддержки палестинского народа. Сегодня же Узбекистан выводит гуманитарные шаги на новый уровень, принимая палестинских граждан на своей территории и создавая для них условия устойчивой жизни — жильё, социальные пособия, доступ к образованию и медицинским услугам.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан, палестинские граждане обеспечены временным жильём, медицинским обследованием и необходимыми лекарственными средствами.
Кроме того, внедряются механизмы поддержки их здоровья, назначения пенсий пожилым лицам, компенсации расходов на аренду жилья, предоставления единовременной материальной помощи, выплаты пособий при рождении ребёнка и на погребение. Трудоспособные лица будут обучены профессиям и привлечены к программам предпринимательства.
Одним из важных аспектов Указа является норма о признании инвалидности для гостей, страдающих тяжёлыми заболеваниями, независимо от срока лечения. Обычно установление инвалидности осуществляется после прохождения определённого периода лечения, что требует времени. Однако по инициативе Президента создана возможность немедленного установления инвалидности, чтобы ни один тяжело больной гость не остался без социальной защиты ни на один день.
Во многих странах беженцы, как правило, вынуждены полагаться лишь на благотворительность или краткосрочную помощь. Путь, избранный Узбекистаном, является более гуманным. Согласно Указу, каждому трудоспособному гостю ежемесячно назначается пособие в размере минимальных потребительских расходов, что означает государственную гарантию удовлетворения их ежедневных потребностей. Это не краткосрочная благотворительная помощь, а механизм, способствующий их устойчивой экономической опоре и социальной адаптации.
Эти комплексные меры предоставляют не только кров, но и возможность начать жизнь с нового листа, встать на ноги, ощутить благословение мира и безопасности. Это не только свидетельство верности главы государства принципам гуманности и справедливости, но и отражение высокой духовной культуры всего нашего народа.