Mehr va hamdardlik – inson huquqlarining yuksak ifodasi
Dunyoda tinchlik va hotirjamlikka muhtoj millionlab insonlar orasida falastinliklar taqdiri ayniqsa og‘ir. Ko‘p yillik mojarolar, qurolli to‘qnashuvlar va inqirozlar natijasida minglab oilalar uy-joyidan, tinch hayotidan ayrilgan
Shu sharoitda O‘zbekistonning ularga ma’naviy va moddiy qo‘llab-quvvatlov ko‘rsatishi — nafaqat diplomatik yoki gumanitar qadam, balki inson huquqlarini amaliy ta’minlash yo‘lidagi katta siyosiy irodadir.
2023 yilda yurtimiz Falastin xalqini qo‘llab-quvvatlash uchun 1,5 million AQSh dollari ajratgan edi. Endi esa mamlakatimiz insonparvarlik qadamlari­ni yangi bosqichga olib chiqib, falastinlik fuqarolarni o‘z yurtiga olib kelib, ular uchun uy-joy, ijtimoiy nafaqa, ta’lim va tibbiy xizmat kabi barqaror hayotni ta’minlaydigan shart-sharoit yaratmoqda.
Prezidentimiz tomonidan imzolangan Farmonga muvofiq, falastinlik fuqarolar vaqtincha yashash joylari, tibbiy ko‘rik va zarur dori-darmonlar bilan ta’minlandi.
Shuningdek, ularning sog‘lig‘ini qo‘llab-quvvatlash, keksa yoshdagi shaxslarga nafaqa tayinlash, uy-joy ijarasi xarajatlarini qoplash, bir martalik moddiy yordam berish, farzand tug‘ilganda va dafn uchun nafaqa to‘lash kabi mexanizmlar ishga tushiriladi. Mehnatga layoqatli shaxslar kasb-hunarga o‘qitilib, tadbirkorlik dasturlariga jalb qilinadi.
Farmonning muhim jihatlaridan yana biri — nogironlikka olib keluvchi og‘ir kasallikka chalingan mehmonlarga davolanish muddatidan qat’i nazar nogironlik belgilash to‘g‘risidagi normadir. Odatda nogironlik rasmiylashtirilishi ma’lum davolanish jarayonidan keyin amalga oshiriladi. Bu esa vaqt talab qiladi. Ammo og‘ir ahvoldagi mehmonlar bir kun ham ijtimoiy himoyadan mahrum qolmasligi uchun yurtboshimiz tashabbusi bilan ularga nogironlikni darhol belgilash imkoniyati yaratildi.
Boshqa davlatlarda qochqinlar ko‘pincha faqat xayriya yoki qisqa muddatli yordamga qarab qoladi. O‘zbekiston tanlagan yo‘l esa yanada insoniy. Farmonga ko‘ra, har bir mehnatga layoqatli mehmon uchun har oy minimal iste’mol xarajatlari miqdorida yashash nafaqasi joriy etilishi esa ularning kundalik ehtiyojlari davlat tomonidan kafolatlanishini anglatadi. Bu nafaqa qisqa muddatli xayriya yordami emas, balki ularning barqaror iqtisodiy tayanchga ega bo‘lib, jamiyatga moslashuviga ko‘maklashadigan mexanizmdir.
Ushbu kompleks chora-tadbirlar nafaqat boshpana, balki ularga hayotlarini yangi sahifadan boshlash va oyoqqa turishlariga, tinchlik va xavfsizlik ne’matidan bahramand bo‘lishlariga zamin yaratadi. Bu nafaqat davlat rahbarining insoniylik va adolatga sadoqatini, balki butun xalqimizning yuksak ma’naviy madaniyatini ko‘rsatadi.

Compassion and Solidarity — the Highest Expression of Human Rights
Among the millions of people worldwide in need of peace and security, the plight of the Palestinian people is especially tragic. As a result of many years of conflict, armed clashes, and crises, thousands of families have lost their homes and peaceful lives.
In this context, Uzbekistan’s moral and material support for the Palestinian people represents not merely a diplomatic or humanitarian act, but a strong political will toward the practical realization of human rights.
In 2023, Uzbekistan allocated 1.5 million USD to support the Palestinian people. Today, the country has elevated its humanitarian efforts to a new level by bringing Palestinian citizens to Uzbekistan and creating conditions for a stable life — housing, social benefits, education, and access to medical services.
In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan, Palestinian citizens have been provided with temporary accommodation, medical examinations, and necessary medications.
Additionally, mechanisms have been introduced to support their health, assign pensions to elderly persons, cover rental housing expenses, provide one-time financial assistance, and pay allowances for childbirth and funeral costs. Employable individuals will receive vocational training and be involved in entrepreneurship programs.
One of the important provisions of the Decree is the rule allowing immediate recognition of disability for guests suffering from severe illnesses, regardless of the duration of treatment. Typically, disability status is determined only after a certain treatment period, which takes time. However, on the initiative of the President, an opportunity has been created to grant disability status immediately so that no seriously ill guest is deprived of social protection even for a single day.
In many countries, refugees often rely solely on charity or short-term aid. The path chosen by Uzbekistan is more humane. According to the Decree, each able-bodied guest will receive a monthly allowance equal to the minimum consumer spending level — a state-guaranteed measure to cover their daily needs. This is not a short-term charitable aid, but a mechanism that helps them gain sustainable economic footing and adapt to society.
These comprehensive measures provide not only shelter but also the opportunity to start a new life, stand on their own feet, and enjoy the blessings of peace and security. This reflects not only the President’s steadfast commitment to humanity and justice but also the high moral culture of our entire nation.